Ból kręgosłupa szyjnego spowodowany pracą siedzącą

0
980
ból kręgosłupa szyjnego praca przy komputerze
Podczas pracy przy biurku staraj się możliwie jak najczęściej zmieniać pozycję – bezruch jest bardzo szkodliwy | fot.: materiał partnera

Ból karku to powszechny problem, który dotyka ludzi w różnym wieku. Przyczyną najczęściej jest zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego, w tym przede wszystkim dyskopatia szyjna pojawiająca się na skutek wieloletnich zaniedbań. Bezpośrednią przyczyną wystąpienia dolegliwości są złe nawyki, np. związane z pracą siedzącą. Zwykle nie zdajemy sobie z nich sprawy – aż do momentu, gdy dotknie nas ból w odcinku szyjnym. Zapalenie kręgów szyjnych uniemożliwia Ci pracę albo ucisk w kręgosłupie szyjnym zakłóca spokojny sen? Sprawdź, jak skutecznie złagodzić ból kręgosłupa szyjnego. Dowiedz się również, jakie działania podjąć, aby uniknąć tego typu problemów w przyszłości.

Czy praca siedząca może powodować ból w kręgosłupie szyjnym?

Za ból kręgosłupa szyjnego bardzo często odpowiedzialny jest siedzący tryb życia. Spędzanie od kilku do kilkunastu godzin w ciągu dnia przy biurku w dodatku w niewygodnej pozycji prędzej czy później musi odbić się na zdrowiu. Nie służy także praca przy komputerze, która nadmiernie obciąża mięśnie stabilizujące kręgosłup w pozycji siedzącej, mięśnie obsługujących klawiaturę oraz myszkę rąk i barków czy mięśnie utrzymujące głowę. W konsekwencji mogą pojawić się bóle od kręgosłupa szyjnego. Jeśli złe nawyki w porę nie zostaną wyeliminowane, a dolegliwości bólowe wyleczone, może dojść do powstania zmian zapalnych lub degeneracyjnych, w tym zwyrodnienia czy zapalenia stawów kręgosłupa.

Ból odcinka szyjnego – profilaktyka

Podstawową metodą radzenia sobie z bólem szyi jest profilaktyka. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, powinieneś przeanalizować swoje nawyki, wyeliminować te złe i wyrobić sobie odpowiednie, dzięki którym zachowasz zdrowie odcinka szyjnego, bez konieczności zmiany pracy.

Jak zorganizować stanowisko pracy?

Zacznij przywiązywać większą wagę do pozycji, w jakiej spędzasz czas przed komputerem. Unikaj pracy w pozycji asymetrycznego obciążenia – nie pochylaj się na bok, nie skręcaj nienaturalnie głowy ani tułowia, nie zginaj rąk w nadgarstkach i nie trzymaj rąk na różnej wysokości. Zainwestuj w ergonomiczne krzesło z możliwością ustawienia wysokości i kąta odchylenia oparcia, wysokości podłokietników i odległości oparcia od siedziska. W trakcie pracy zadbaj o to, by monitor był ustawiony na wysokości Twojego wzroku, dzięki czemu ustrzeżesz się tendencji do ciągłego pochylania głowy.

Kręgosłup szyjny – ćwiczenia

Podczas pracy przy biurku staraj się możliwie jak najczęściej zmieniać pozycję – bezruch jest bardzo szkodliwy. Po każdej przepracowanej godzinie rób sobie minimum 5 minut przerwy, podczas której wykonuj proste ćwiczenia na kręgosłup. Pochyl głowę do przodu (potem do tyłu) i trzymaj tak kilka sekund, potem obróć głowę w lewą (następnie prawą) stronę do czasu, aż poczujesz napięcie. Wykonaj też krążenie ramion do przodu i do tyłu. Spleć dłonie, obróć na zewnątrz i unieś do góry ponad głowę. Każde ćwiczenie wykonuj od 3 do 5 razy, na każde powtórzenie przeznacz kilka sekund. Ten szybki trening rozciągający mięśnie możesz rozszerzyć także o inne ćwiczenia, które pozwolą rozluźnić napięte mięśnie.

Jak łagodzić uporczywy ból kręgosłupa szyjnego?

Czasem piekący ból kręgosłupa szyjnego sprawia, że trudno się pracuje, w skrajnych przypadkach wykonywanie zawodowych obowiązków staje się praktycznie niemożliwie. W takim przypadku pomoże nam preparat łagodzący ból kręgów szyjnych. Produktem należącym do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) jest Diky-spray. Produkt występuje w wygodnej formie aerozolu, dzięki czemu z łatwością można zaaplikować go na obolałe miejsce. Dzięki zawartości olejku miętowego zapewnia chłodzący efekt. Diky rekomendowany jest do miejscowego, objawowego leczenia bólu o nasileniu łagodnym oraz umiarkowanym, a także do leczenia stanu zapalnego. Lek można zakupić w aptece bez recepty.

Przed użyciem zapoznaj się ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Materiał partnera