Jak wybrać tonik do twarzy

0
450
tonik do twarzy
Tonik lub toner to produkt do pielęgnacji skóry, który ma za zadanie zmniejszyć rozszerzone pory i oczyścić skórę, „zbierając” wszelkie pozostałości makijażu lub brudu, które mogą pozostać po umyciu | fot.: materiał partnera

Większość z nas ma tonik (toner) na swojej toaletce, ponieważ jest to jeden z niezbędnych produktów do pielęgnacji twarzy. Jednak niewiele osób wie, jak działa tonik do twarzy, czym różnią się jego rodzaje i jak dobrać odpowiedni produkt do rodzaju skóry.

Dlaczego potrzebujesz toniku do twarzy

Tonik lub toner to produkt do pielęgnacji skóry, który ma za zadanie zmniejszyć rozszerzone pory i oczyścić skórę, „zbierając” wszelkie pozostałości makijażu lub brudu, które mogą pozostać po umyciu. Powinny przetrzeć skórę po oczyszczeniu, ale przed serum lub kremem nawilżającym.

Toniki do twarzy zostały pierwotnie opracowane w celu przywrócenia równowagi pH skóry, ponieważ stare sposoby oczyszczania (mydła lub ostre środki myjące) zaburzały kwaśny płaszcz skóry, czyniąc ją bardziej podatną na bakterie i inne mikroorganizmy. Nowoczesne toniki nie tylko odbudowują barierę ochronną, ale również nawilżają, pomagają innym produktom pielęgnacyjnym wniknąć w najgłębsze kulki skóry właściwej.

Normalny poziom pH skóry wynosi 3,5-5,9 punktu. Liczby poniżej 6,5 są kwaśne, powyżej 7,5 są zasadowe. Obie opcje są szkodliwe dla skóry twarzy. W kwaśnym środowisku o pH od 5,9 do 6,5 pojawią się podrażnienia i łuszczenie. W środowisku alkalicznym bakterie namnażają się szybciej, co oznacza witaj trądzik i trądzik. Ale wtedy na arenie pojawia się tonik, jako środek do normalizacji naturalnego poziomu pH skóry. Dlatego nie zalecamy pomijania ich w opiece.

Oprócz toników do twarzy stosuje się teraz ściągające toniki. Mogą i powinny być stosowane w przypadku skóry problematycznej, ponieważ zwężają pory i zapobiegają stanom zapalnym. Ale te ściągające płyny to nie to samo, co tonik, ponieważ nie normalizują równowagi pH skóry, ale po prostu usuwają nadmiar sebum z porów. Ponadto zaburzają równowagę kwasową. Po nich wciąż jest tonik do twarzy.

Jak wybrać tonik do twarzy w zależności od rodzaju skóry?

Chociaż większość tonerów jest uniwersalna i powinna być odpowiednia dla wszystkich rodzajów skóry, musisz wziąć pod uwagę indywidualne cechy Twojej skóry. Kosmetyczki zalecają wybór toniku w zależności od pory roku, pogody, rodzaju skóry i kondycji.

  • Tonik do skóry suchej powinien zawierać składniki nawilżające, takie jak aloes i gliceryna, ekstrakt z ogórka, neroli, róża. Ale to, czego nie powinno być w tym narzędziu, to alkohol, zapachy i olejki.
  • Tonik do cery normalnej i mieszanej również powinien być bezalkoholowy. Może zawierać składniki antyoksydacyjne, takie jak witamina C. Skóra nie jest ani zbyt tłusta, ani zbyt sucha. Właściciele tego typu muszą wybierać toner do skóry w zależności od warunków pogodowych. Orzeźwiające toniki z zieloną herbatą lub ekstraktem z ogórka są dobre na gorący sezon wiosenno-letni. W okresie jesienno-zimowym warto przejść na nawilżające toniki do twarzy, które mogą zawierać wodę różaną, lawendę i rumianek.
  • Tonik do cery tłustej i problematycznej powinien zawierać kwas salicylowy lub mlekowy, które są głównymi składnikami w leczeniu trądziku. Działają jak eksfoliator, ale są świetnymi nawilżaczami, aby zapewnić zdrową, nie przetłuszczającą się skórę. Kwas mlekowy pomaga również poprawić teksturę porowatej skóry, pozostawiając ją gładką po leczeniu trądziku. Ale alkohol jest niepożądanym składnikiem toniku dla skóry problematycznej i tłustej. Tak, matuje skórę już na pierwszy rzut oka. W rzeczywistości tonik alkoholowy wysusza Twoją skórę, powodując, że będzie ona produkować jeszcze więcej sebum. Tak więc w końcu będziesz miał jeszcze więcej trądziku, ale zostanie do nich również dodany peeling.

Materiał partnera