Jak dbać o tatuaż?

0
586
mężczyzna z tatuażem
Pełne wygojenie skóry następuje u każdego w innym momencie. Nawet wtedy należy jednak pamiętać o codziennej pielęgnacji | fot.: materiał partnera

Przygotowałeś swój ulubiony wzór lub zaakceptowałeś propozycję tatuatora. Masz wybrane studio, sprawdziłeś opinie i doskonale wiesz, na co się przygotować. Zanim usłyszysz szum maszynki czy zobaczysz igłę do handpoke’u, sprawdź, jak dbać o tatuaż. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli Ci zachować intensywne kolory i wyraziste kontury na wiele lat. Czasem na ulicach widzimy u przechodniów zielonkawo-granatowe wzory. Czy wiesz, że oryginalnie były czarne? To nieodpowiednia pielęgnacja tatuażu powoduje jego blaknięcie. Dowiedz się, jak temu zapobiec i jak troszczyć się o wytatuowane miejsce – zarówno na początku, jak i później.

Jak dbać o świeży tatuaż – co robić przed zagojeniem się rany?

Świeży tatuaż to otwarta rana. Proces gojenia u każdego przebiega indywidualnie; wpływ na to ma także powierzchnia wzoru. Pierwszy tydzień jest dość burzliwy. Organizm usuwa nadmiar tuszu, dziara często krwawi i jest mocno zaczerwieniona, widoczne są siniaki. Koniecznie należy stosować kosmetyk, który regeneruje skórę i redukuje stan zapalny. W następnym tygodniu następuje silne swędzenie. Kiedy zastanawiasz się, jak dbać o świeży tatuaż, pamiętaj, by pod żadnym pozorem go nie drapać. W procesie gojenia jest także trzeci etap, czyli złuszczanie. Nie należy odrywać odchodzących skórek. W tym czasie należy smarować tatuaż nawet osiem razy dziennie. Z czasem zauważysz, że skóra przestaje się łuszczyć, a wzór osiąga finalny wygląd.

Procedura pielęgnacji jest dość prosta. W pierwszych dniach i tygodniach należy myć tatuaż co 2-3 godziny letnią wodą i delikatnym mydłem. Kolejny krok to osuszenie skóry ręcznikiem papierowym. Następnie nakłada się krem lub masło. Mogą to być np. specjalistyczne kosmetyki polskiej marki Neba. W jej ofercie znajdziesz wegańskie masło lub krem, a także piankę myjącą, które ułatwią Ci pielęgnację i proces oczyszczania tatuażu oraz jego nawilżania. To zdecydowanie przyspiesza proces gojenia. Działanie antybakteryjne i przeciwzapalne tych kosmetyków chroni także przed infekcjami.

O czym jeszcze warto pamiętać po wykonaniu tatuażu? Pamiętaj, by nie pić alkoholu i nie przyjmować innych używek, a także leków rozrzedzających krew. Niewskazana jest także aktywność fizyczna, która ma negatywny wpływ na świeży tatuaż. Lepiej unikać długich, gorących kąpieli i przegrzewania danego miejsca. Duży wpływ na gojenie tatuażu ma także ekspozycja na słońce. Na początku jest to zabronione, jednak ostrożność zalecana jest nie tylko w pierwszych dniach po wyjściu ze studia. Przez całe życie należy troszczyć się o dziarę, stosując krem z wysokim filtrem. Inaczej dochodzi do jej blaknięcia. W pierwszych dniach od wykonania tatuażu noś przewiewne, lekkie ubrania z naturalnych tkanin, staraj się także nie spać na wytatuowanym boku.

Folia do tatuażu – kiedy stosować?

Jak jeszcze można dbać o świeżo zrobiony tatuaż? Prawdopodobnie tatuator poleci Ci stosowanie folii ochronnej. Najlepiej by był to specjalistyczny opatrunek na tatuaż. Jest sterylny i bezpieczny dla wytatuowanego miejsca, które w tym czasie jest otwartą raną. Taki opatrunek chroni przed pocieraniem wzoru przez ubrania, a jednocześnie przepuszcza powietrze, co ma wpływ na regenerację naskórka. Można go nosić przez pierwsze dwa tygodnie w przypadku małych wzorów, natomiast posiadacze dużych dziar (np. rękawów) mogą nosić folię nawet przez miesiąc.

Jak pielęgnować tatuaż po zagojeniu się skóry?

Pełne wygojenie skóry następuje u każdego w innym momencie. Nawet wtedy należy jednak pamiętać o codziennej pielęgnacji. Naskórek w tym miejscu zawsze będzie już nieco bardziej wrażliwy – to zupełnie normalne. Po każdej kąpieli, a najlepiej dwa razy dziennie, należy nakładać cienką warstwę kremu lub masła na wytatuowane miejsce. To niby niewiele, a jednak ma duże znaczenie. Pamiętaj, że woda wbrew pozorom wysusza skórę, dlatego tak ważne jest nawilżanie i natłuszczanie skóry. Ponadto pamiętaj, że musisz używać kremu z filtrem, gdy wychodzisz na słońce.

Co zrobić, gdy tatuaż wolno się goi?

Zazwyczaj gojenie przebiega w sposób bezpieczny, choć może być uciążliwe. Długi proces gojenia nie jest powodem do niepokoju – zależy to od indywidualnych czynników, stanu zdrowia, wielkości wzoru, a nawet użytego tuszu. Może to więc potrwać zarówno dwa tygodnie, jak i miesiąc. Konsultacja z lekarzem jest jednak konieczna, gdy obrzęki i siniaki nie schodzą po tygodniu, a stan zapalny sprawia, że rana ropieje lub dochodzi do dużego krwawienia. Niepokojący jest także silny ból i widoczne reakcje alergiczne. W takiej sytuacji nie można zwlekać i trzeba natychmiast szukać porady lekarskiej.

Materiał partnera