Antyperspirant a dezodorant – co wybrać?

0
1279
Antyperspirant dla faceta
Antyperspiranty stosowane wieczorem są bardziej skuteczne, ponieważ wtedy gruczoły potowe są uśpione i składniki aktywne mają możliwość wchłonąć się i rozpocząć pracę | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Antyperspirant i dezodorant to kosmetyki, które tylko z pozoru działają podobnie. Tak naprawdę między nimi są duże różnice i nie każdy sprawdzi się w każdym przypadku. Dowiedz się, gdzie leży haczyk i jak używać każdego z nich.

Antyperspirant a dezodorant

Wydawać by się mogło, że nie ma to większego znaczenia, czy sięgniesz po antyperspirant, czy po dezodorant. A jednak! Różnice leżą nie w sposobie aplikacji i postaci – zarówno jeden, jak i drugi kosmetyk może być w sprayu lub w formie roll-on – ale raczej w sposobie działania i efektach.

Dezodoranty bazują na składnikach maskujących zapach potu. Sprawiają, że możesz czuć się świeżo i dobrze, zwłaszcza że często same mają dość intensywne zapachy perfum. W ich składzie znajduje się często alkohol i substancje zapachowe, które niestety mogą podrażniać skórę. I chociaż sprawiają, że pot jest niewyczuwalny, nie powodują, że jest go mniej.

Tak działają antyperspiranty. W ich składzie znajdują się substancje absorbujące pot lub hamujące pracę gruczołów potowych. Świetnym przykładem jest L’Oréal Men Expert Shirt Protect, antyperspirant, który zawiera aktywne mikroperełki, dzięki którym ilość wydzielanego potu zostaje znacznie zmniejszona. Dzięki antyperspirantom dłużej masz uczucie świeżości i nie musisz przejmować się mokrymi plamami pod pachami.

Dla kogo antyperspirant? Dla kogo dezodorant?

Dezodoranty nadają się do stosowania wyłącznie przez osoby, których problem pocenia się jest minimalny. Dezodorant nie będzie blokował gruczołów potowych, ale będzie niwelował przykry zapach, zatem problem jest rozwiązany.

Dla pocących się obficie nie jest to już takie proste. Tak naprawdę w tym wypadku najlepiej sprawdzi się antyperspirant, ponieważ zmniejsza liczbę wydzielanego potu. Antyperspiranty mniej podrażniają i także zawierają substancje bakteriobójcze, które niwelują woń potu. Ich zaletą jest to, że w przeciwieństwie do dezodorantów sprawdzają się nie tylko na co dzień. Antyperspirant L’Oréal Men Expert Shirt Protect pozwala na zachowanie świeżości także w sytuacjach stresowych, podczas upałów czy zwiększonej aktywności. W żadnej z nich na twojej koszuli nie pojawią się ciemne plamy.

Jak stosować antyperspirant

Dezodoranty stosuje się na suchą i oczyszczoną skórę według potrzeb, ale antyperspirant należy stosować zupełnie inaczej. Przyzwyczailiśmy się do nanoszenia go po porannym prysznicu, ale tak naprawdę o wiele lepiej zrobić to wieczorem.

Antyperspiranty zazwyczaj działają przez wiele godzin. L’Oréal Men Expert Shirt Protect działa przez 48 godzin. I naprawdę nie ma potrzeby stosowania go częściej. Jeśli naniesiesz go na suchą, oczyszczoną skórę pach po wieczornej kąpieli, będzie działał przez dwa dni. Antyperspiranty stosowane wieczorem są bardziej skuteczne, ponieważ wtedy gruczoły potowe są uśpione i składniki aktywne mają możliwość wchłonąć się i rozpocząć pracę.


Materiał partnera zewnętrznego