Praca, gry, oglądanie filmów, czyli jak dostosować ustawienia monitora komputerowego do konkretnych zadań

0
1054
młodzi ludzie przed monitorem laptopa
Odpowiednie ustawienie monitora do pracy do absolutna podstawa, by zachować ergonomię pracy i zabawy | fot.: stock.adobe.com

W obecnych czasach lwią część zarówno obowiązków służbowych, jak i rozrywki wykonujemy przed monitorem komputera czy laptopa. Szczególnie teraz, w czasie gdy wielu pracodawców zdecydowało się na przeniesienie pracowników do pracy zdalnej, przed monitorami laptopów oraz komputerów spędzamy praktycznie połowę dnia. Co zrobić, by czas ten był odpowiedni dla naszego zdrowia? W jaki sposób ustawić monitor tak, by był on odpowiednio dostosowany do zadań, które wykonujemy? Czy jakość monitora ma tu jakieś znaczenie?

Odpowiednie ustawienie ekranu monitora bez względu na wykonywaną pracę na komputerze

Odpowiednie ustawienie monitora do pracy do absolutna podstawa, by zachować ergonomię pracy i zabawy. Zgodnie z zaleceniami, krawędź monitora powinna znajdować się na wysokości naszych oczu. To pozwoli nam na komfortową pracę i minimalizację ruchów szyi, która w innym ustawieniu monitora musiałaby permanentnie pracować, co może powodować nieznaczny ból. Wybierając model, który uniemożliwia nam regulację wysokości, warto podłożyć pod niego coś na kształt grubej książki lub podkładki. Dzięki temu zachowamy odpowiednią wysokość monitora względem naszej postawy ciała. Drugim, równie ważnym warunkiem zachowania ergonomii pracy jest ustawienie naszego monitora tylko na wprost naszego tułowia. W takiej sytuacji praca przy monitorze nie będzie od nas wymagała ciągłego wykrzywiania tułowia, co również mogłoby w długim okresie prowadzić do niepożądanych schorzeń.

Warto postawić na dobrej jakości monitor

Wybierając monitor zarówno do pracy, jak i zabawy, warto przed zdecydowaniem się na zakup postawić na takie urządzenie, które ma odpowiednią częstotliwość odświeżania. Ten parametr odpowiada za to, jak często obraz na monitorze jest rysowany od początku w ciągu sekundy. Najlepsza częstotliwość to 100 Hz, jednak w przypadku bardziej budżetowych urządzeń, spokojnie możemy postawić na monitory z częstotliwością odświeżania wynoszącą 75 Hz. Dobrym pomysłem jest również znalezienie takiego sprzętu, który redukuje niebieską składową światła. Ekrany LCD generują takie niebieskie światło, a ono redukuje ilość wydzielanej przez organizm człowieka melatoniny, co może mieć wpływ na jakość naszego snu. Ostatnim parametrem technicznym monitora, na jaki musimy zwrócić uwagę jest jasność monitora oraz kontrast wyświetlanych kolorów. W celu zdrowej pracy z monitorem zakres jasności monitora nie powinien przekroczyć 40% możliwej opcji jasności urządzenia. Taka sama sytuacja powinna wystąpić z opcją kontrastu.

Zdrowie to podstawa – częste mruganie i przerwy od pracy

Wybór odpowiedniego monitora to jedno, ale my sami powinniśmy w bardzo dojrzały sposób podchodzić do pracy z monitorem bez względu na to, czy gramy, oglądamy film czy pracujemy. Bezwzględnie powinniśmy przestrzegać zasady 5 minut przerwy na godzinę pracy z monitorem. Powinniśmy też postarać się, by jak najczęściej mrugać przy pracy. Średnio mrugamy od 12 do 20 razy na minute, a mruganie pozwala nam na oczyszczenie i nawilżenie oka.


ŁNA