Jak wygląda codzienne życie i typowe czynności osób… przebywających w przestrzeni kosmicznej?

0
1701
Życie w przestrzeni kosmicznej może być fascynujące, a zarazem nieco uciążliwe | fot.: stcok.adobe.com

Zapewne wiele osób zastanawiało się jak właściwie wygląda życie codzienne osób żyjących w przestrzeni kosmicznej. Jak się ubierają, jak żyją, jak wyglądają ich codzienne podstawowe czynności to nieoczywiste kwestie i nie mówi się o nich często, a jednak ciekawią one wiele osób. W niniejszym artykule temat ten zostanie bliżej przedstawiony. 

Podstawowe czynności astronautów

Ciekawą kwestią jest to, jak można załatwiać swoje podstawowe potrzeby, w tym fizjologiczne, przebywając w przestrzeni kosmicznej. Często mówi się, że nawet proste, drobne czynności wykonywane w kosmosie mogą być zadziwiające i mocno zabawne. Warto dowiedzieć się, jak to wygląda w praktyce. Informacje takie dostępne są dzięki relacjom astronautów NASA. Opowiadają oni o tym, że w kwestii korzystania z toalety, to toaleta na ISS, czyli Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, umieszczona jest w białej kabinie i składa się z wychodzącego ze ściany długiego węża z lejkiem, do którego oddaje się mocz. Sama ubikacja posiada uchwyty na nogi i ręce, która uniemożliwia przemieszczenie się w trakcie korzystania. Następnie należy wziąć wąż przyczepiony do ściany rzepem, zdejmuje osłonkę i czeka, aż zacznie ciągnąć powietrze. Cały proces uruchamiania się urządzenia trwa około 15 sekund i warto sprawdzić, czy ssanie to jest odpowiednio silne, inaczej może skończyć się to sporym bałaganem.

Codzienna higiena w kosmosie

Także sama codzienna higiena ciała to ciekawa kwestia. Astronauci, myjąc zęby, zobligowani są każdorazowo do połykania pasty, ze względu na brak grawitacji, oraz wody bieżącej. Aby umyć same ręce – stosują oni specjalne torebki, w których zawarta jest woda z mydłem, specjalnie skonstruowana mikstura nie wymaga spłukiwania rąk. A co z myciem całego ciała? Oczywiście, ze względu na brak dostępu do bieżącej wody, prysznic, czy kąpiel nie są możliwe do zrealizowania. Aby zachować higienę, astronauci codziennie przecierają swoje ciało mokrą ściereczką. Aby umyć włosy, należy nałożyć na nie specjalny szampon przeznaczony do mycia, bez spłukiwania. Bez wątpienia warunki utrzymywania higieny nie są łatwe, a prysznic to wygoda, której zapewne brakuje większości astronautów. Warto wiedzieć także, że robienie prania w przestrzeni kosmicznej nie jest możliwe, dlatego ubrania nosi się do oporu, a później wymienia na nowe.

Posiłki astronautów

Warto przyjrzeć się również, jak wyglądają posiłki w przestrzeni kosmicznej. Wszystkie napoje występują w formie zapakowanej w woreczki. Zawartość jest w proszku, należy dodać wodę, wymieszać i można sączyć napój przez słomkę. Jedzenie najczęściej występuje w formie liofilizowanej, więc również należy dodać do nich gorącą lub zimną wodę do torebki z liofilizatem, aby otrzymać gotowy posiłek i móc go spożyć. Często je się papki w rodzaju owsianki, szpinaku itp., ponieważ w posiłek w takiej formie jest zbity i łatwiej go zjeść, bez konieczności skupiania się na każdym z kawałków pożywienia. Owoce i warzywa w świeżym wydaniu dostępne są bardzo rzadko, raczej okazyjnie.

Jak widać, życie w przestrzeni kosmicznej może być fascynujące, a zarazem nieco uciążliwe. Poruszając się po stacji, astronauci często sami muszą określić, gdzie będzie ich sufit, a gdzie podłoga. Jak widać, również codzienne czynności i życie, wyglądają dość odmiennie niż na Ziemi.

PBĄ