Jak nauczyć się jeździć na desce elektrycznej?

0
2012
deska elektryczna
Opanowanie podstawowych ruchów podczas jazdy jest niezwykle ważne, ponieważ ten sprzęt może osiągać naprawdę duże prędkości | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Nowoczesne deski elektryczne to prawdziwy hit wśród miłośników oryginalnych i nowoczesnych rozwiązań. Większość z nas marzy o poruszaniu się po mieście innowacyjnym pojazdem, który jest niezwykle zwrotny, zajmuje niewiele miejsca, a także dostosowuje się do naszych ruchów bez konieczności korzystania z kierownicy lub pedałów. Jednak jazda na takim pojeździe może sprawiać nam trochę problemów, szczególnie na początku podczas nauki. Z tego tekstu dowiesz się, jak poruszać się na desce elektrycznej, aby nie stanowić zagrożenia dla siebie i innych.

Czym charakteryzuje się deska elektryczna?

Deskorolka elektryczna potocznie nazywana hoverboard to jeden z najbardziej popularnych gadżetów wśród prezentów dla dzieci i młodzieży. Od ponad dekady ten wyjątkowy pojazd stanowi także doskonały podarunek nawet dla dorosłych, a szczególnie dla tych, którzy interesują się nowinkami technicznymi. Deska elektryczna jest skonstruowana z podestu, na którego końcach wbudowane są dwa kółka. Całość jest zasilana dzięki akumulatorowi. Aby jazda na deskorolce była przyjemna, a przede wszystkim bezpieczna, należy przestrzegać kilku ważnych zasad.

Pierwsze kroki podczas nauki jazdy

Jazda na desce elektrycznej jest wbrew pozorom bardzo prosta. Jednak zanim wyruszymy na dłuższą trasę, powinniśmy koniecznie opanować kilka podstawowych trików oraz technikę jazdy. Aby uruchomić gadżet, zazwyczaj potrzebujemy wcisnąć przycisk, który jest umiejscowiony na jej spodzie.

W jeździe najważniejszy jest moment stanięcia na desce. Najpierw należy postawić na niej dwie nogi na oznaczonych miejscach, aby ruszyć,  musimy lekko przechylić się w stronę zgodną z kierunkiem jazdy, który chcemy obrać. Jeśli podczas poruszania się planujemy zmienić trasę, to musimy lekko odchylić się w konkretnym kierunku. Deska elektryczna przyspiesza, gdy nasza stopa naciska na jej przednią część. Naciśnięcie na tył deski działa jak hamulec. Jak więc widać jazda na deskorolce jest prosta, a nauka zwykle zajmuje około kilkunastu minut. Obsługę można opisać w kilku prostych krokach: 

  • jazda do przodu – obie stopy w tym samym kierunku, 
  • skręt w lewo – lekkie odchylenie prawej stopy w prawo, 
  • skręt w prawo – lekkie odchylenie lewej stopy w lewo, 
  • neutralizowanie prędkości – większe nachylenie się do przodu, 
  • hamowanie – mniejszy kąt nachylenia podstawy deski. 

Warto mieć na uwadze fakt, że dostępne na rynku modele mogą różnić się między sobą specyfikacją oraz zasadą działania. Zanim więc zaczniemy korzystać z tego elektrycznego gadżetu, koniecznie zapoznajmy się z dołączoną do niego instrukcją obsługi. 

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Opanowanie podstawowych ruchów podczas jazdy jest niezwykle ważne, ponieważ ten sprzęt może osiągać naprawdę duże prędkości. Dostępne na rynku modele najczęściej osiągają około 10/15 km/h. Jazda na takiej desce elektrycznej wymaga umiejętności szybkiego reagowania na zmieniające się warunki  oraz przedwczesne hamowanie. W innym wypadku możemy spowodować kolizję i przyczynić się do utraty zdrowia – nie tylko swojego, lecz także innych uczestników ruchu. Pamiętajmy o tym, aby parametry tego innowacyjnego gadżetu dobierać do wieku oraz wagi użytkownika – jest to jeden z ważniejszych czynników zwiększających nasze bezpieczeństwo.

Deskorolki elektryczne to wielka frajda i zabawa dla dzieci, a dla dorosłych jest to idealne rozwiązanie na ekologiczne poruszanie się po mieście. Jeśli wybrany przez nas sprzęt ma służyć sezonowej zabawie, nie warto przepłacać. Jeżeli planujemy korzystać z deski jako środka lokomocji – zainwestujmy w lepszy model.


Materiał partnera zewnętrznego