Czy warto zrobić samemu pług do śniegu?

0
2185
pług śnieżny
Konstrukcja pługa może być więc dość prosta, ale do jego wykonania potrzebne są odpowiednie materiały i narzędzia | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Zima to czas, w którym pojawia się śnieg. Czasem pojawia się go nawet dużo – choć zawirowania pogodowe z ostatnich lat sprawiają, że już nie wiadomo czego się można spodziewać. Jedno jest pewne. Śnieg każdej zimy pojawia się przynajmniej na jakiś czas.

Zima to czas, w którym pojawia się śnieg. Czasem pojawia się go nawet dużo – choć zawirowania pogodowe z ostatnich lat sprawiają, że już nie wiadomo czego się można spodziewać. Jedno jest pewne. Śnieg każdej zimy pojawia się przynajmniej na jakiś czas. Tutaj pojawia się problem, bo jakoś te masy trzeba przesunąć, by przejezdne były drogi, dostępne chodniki, place i wiele innych miejsc.

Najlepiej do tego nadaje się pług do odśnieżania. Tego rodzaju rozwiązanie jednak swoje kosztuje, niektórzy więc myślą o wykonaniu własnego pługu. Czy to w ogóle możliwe? Jak zbudować własny pług do śniegu?

Jak skonstruowany jest pług do śniegu?

Pług do odśnieżania skonstruowany jest z kilku zasadniczych części. Po pierwsze jest to płyta pługa. To jego zasadnicza część która podczas pracy odgarnia na bok śnieg. Płyta wykonana jest z zespawanej blachy dość znacznej grubości, a całość musi charakteryzować się określonym kształtem. Najczęściej element ten wygięty jest w osi pionowej nieco do wewnątrz.

Dzięki temu odgarniany śnieg nie przesypuje się ponad płytą. W przypadku tego elementu pługa, najważniejsza jest jego wytrzymałość. Urządzenie podczas odśnieżania może natrafić na różnorodne przeszkody – chociażby wystający fragment kostki brukowej. Z kolei dla zabezpieczenia odśnieżanej powierzchni, a także częściowo dla zabezpieczenia samej płyty pługa, jej dolna krawędź uzupełniona jest zazwyczaj w pas grubej gumy – wystarczająco twardej, by skutecznie odgarniać śnieg, ale również wystarczająco elastycznej, by móc odśnieżać nierówne wierzchnie.

Płyta przymocowana jest najczęściej do ramy, która stanowi dla niej podparcie, ale również umożliwia regulację wysokości i położenia płyty. Jest to również część łącząca pług z pojazdem, do którego jest on mocowany. Rama pługa często wyposażona jest w hydrauliczne podnośniki, dzięki którym możliwe jest jego podnoszenie i obniżanie, a także zmienianie pozycji pługa. Integralną częścią ramy jest również mocowanie, które służy do łączenia całości z właściwym pojazdem. To, w jaki sposób wygląda takie mocowanie zależy właśnie od tego pojazdu.

Gdzie i jak stosuje się pługi do śniegu?

Pługi do śniegu (Zobacz Pługi Śnieżne do traktorków Tuchel) stosuje się na różnych rodzajach pojazdów. Najczęściej mocuje się je na różnego rodzaju ciągnikach i traktorach – czyli mówiąc krótko maszynach rolniczych, ze względu na ich przystosowanie do obsługi doczepianych z przodu dodatkowych urządzeń. W zależności od mocy użytego w tym celu pojazdu, a także wydajności jego układów hydraulicznych można do ciągnika zamontować pługi bardzo różnej wielkości – od największych, które mogą służyć do odśnieżania dróg, przez pługi średniej wielkości, do najmniejszych – używanych do odgarniania śniegu z chodników i tym podobnych miejsc.

Innym rodzajem maszyny, do której używa się tego rodzaju pługów są nowoczesne, samobieżne kosiarki. W dzisiejszych czasach są one wyposażone w możliwość dołączenia do nic dodatkowych narzędzi, jak chociażby właśnie pług do śniegu. Oczywiście moc takiej kosiarki nie jest wielka i może ona być stosowana przede wszystkim z pługami o niewielkich rozmiarach.

Ciekawym rozwiązaniem jest użycie do obsługi pługów do odśnieżania wózków widłowych. Pługi śnieżne do wózków widłowych dostosowane są w taki sposób, by można było mocować je na widłach wózka. Taka konstrukcja nie pozwala na zastosowanie rozwiązań hydraulicznych do ustawiania płyty wózka, ale bardzo łatwa jest zmiana jej wysokości.

Pługi tego rodzaju znajdują zastosowanie bardzo różnorodnych miejsc. Często mogą to być drogi dojazdowe do posesji, podwórza gospodarstw, a w przypadku bardzo śnieżnych zim również drogi publiczne (kiedy publiczne służby zajmujące się w danym odśnieżaniem nie wyrabiają się z tym zadaniem, rolnicy, którzy potrzebują dojazdu do swoich gospodarstw często pojawiają się pierwsi na drodze).

Odśnieżanie to również chodniki w miastach, alejki parkowe i podobne miejsca. Pługi montowane na wózkach widłowych są często używane do odśnieżania terenów wokół różnych magazynów – placów manewrowych i parkingów.

Jak skonstruować własny pług?

Konstrukcja pługa może być więc dość prosta, ale do jego wykonania potrzebne są odpowiednie materiały i narzędzia. Konieczna będzie na przykład spawarka i umiejętność spawania. Częścią pługa, która może sprawić duże trudności jest jego płyta. Jeżeli gięcie jej stanowi zbyt duże wyzwanie pozostaje zespawanie tego elementu z kilku różnych, odpowiednio ustawionych części.

Konstrukcja ramy z kątowników i podobnych elementów stalowych nie powinna sprawić wielkiej trudności, aczkolwiek niezbędny będzie pewien zasób wiedzy technicznej, który pozwoli na zaprojektowanie konstrukcji w taki sposób, aby zapewnić całości odpowiednią stabilność.

Wykonanie zaczepów służących do montażu również nie powinno stanowić większego problemu dla osób obeznanych z obsługą spawarki. Stosunkowo łatwe powinno być również stworzenie najprostszych mechanizmów, które pozwolą na manualne ustawianie kąta nachylenia płyty pługa. Teoretycznie w zaciszu domowego warsztatu można wykonać nawet układy hydrauliczne służące do zdalnego sterowania ruchem płyty, ale w praktyce będzie wymagało to bardzo duże wiedzy technicznej i odpowiednich umiejętności.

Czy budowa własnego pługu się opłaca?

Jak więc widać samemu można wykonać przede wszystkim pługi o niezbyt skomplikowanej konstrukcji. Warto tu wspomnieć również, że zapewnienie urządzeniu odpowiedniej wytrzymałości to również kwestia wymagająca odpowiedniej wiedzy. Wydaje się więc, że – o ile jest to jak najbardziej wykonalne – stworzenie w pełni funkcjonalnego pługa od podstaw może być poza zasięgiem większości osób.

Pługi do odśnieżania Tuchel – najważniejsze rodzaje

Warto więc rozważyć zakup takiego urządzenia. Wśród dostępnych na rynku wyróżniają się zarówno ceną, jak i jakością pługi marki Tuchel. Producent ten oferuje pługi o bardzo różnej konstrukcji. Model SK-K to niewielki pług, który sprawdzi się przede wszystkim w zestawie z maszynami takimi jak mały ciągnik, kosiarka, czy wózek widłowy. Tuchel SF to z kolei model o bardzo dużych rozmiarach, którego przeznaczeniem są zdecydowanie bardziej duże ciągniki i praca przy odśnieżaniu dróg i największych powierzchni. W trudnych warunkach sprawdzi się świetnie model Vario, który charakteryzuje się dwuczęściową, regulowaną hydraulicznie płytą.


Materiał partnera zewnętrznego