Czy w przyszłości Bitcoin będzie mógł być kupowany przez banki

0
517
bitcoiny w bankach
Większość europejskich banków jest jawnymi przeciwnikami kryptowalut. Nakładane są jawne zakazy używania kont bankowych do wpłat i wypłat na wiodące giełdy kryptowalut | fot.: stock.adobe.com

Na dzień dzisiejszy możliwe opcje przed tobą, aby kupić bitcoin lub jakiekolwiek inne aktywa kryptowalutowe, sprowadzają się do korzystania z dedykowanej giełdy kryptowalut. Wynika to z faktu, że tradycyjne banki w Polsce czy UE nie oferują jeszcze produktów bitcoinowych. Ale do kiedy tak będzie? Większość europejskich banków jest jawnymi przeciwnikami kryptowalut. Nakładane są jawne zakazy używania kont bankowych do wpłat i wypłat na wiodące giełdy kryptowalut. Powodem tych działań jest ochrona ich klientów.

Czy jednak banki będą w stanie wytrzymać presję zdecentralizowanego systemu monetarnego, który aktywnie budowany jest w ostatnich latach? I może zaczną iść w kierunku oferowania bitcoina swoim klientom?

Jak i gdzie można dziś kupić bitcoina?

Dziś kupowanie bitcoina za pośrednictwem giełdy kryptowalut lub brokera jest najbardziej opłacalnym sposobem zakupu bitcoina. W zależności od tego, gdzie mieszkasz na świecie, istnieją różne giełdy, które będą dla Ciebie najlepsze. Aby jednak móc przelać środki ze swojego banku na giełdę, musisz upewnić się, że giełda nie znajduje się na liście zakazanych miejsc wpłat Twojego banku.

W tym miejscu pojawiają się brokerzy kryptowalut, którzy oferują produkty handlowe bez bezpośredniego zakupu monet kryptowalutowych. Dzięki nim można skorzystać z rosnących i spadających cen bitcoina, nie będąc jego właścicielem. Również dlatego banki nie blokują płatności do większości platform brokerskich.

10 banków, które już zajmują się bitcoinem, kryptowalutami i blockchainem

Standard Chartered

Inwestycje w banku obejmują sieć blockchain Ripple. XRP jest obecnie jedną z najlepszych kryptowalut na rynku. Bank uznaje sposób, w jaki kryptowaluty stworzyły nowy ekosystem, który nie może być zastąpiony przez waluty fiat. W lipcu 2020 roku działy venture Standard Chartered PLC, który jest również częścią globalnie systemowo ważnych banków, ogłosiły utworzenie depozytariusza kryptowalut.

Banki Wells Fargo, Stany Zjednoczone

Po niedawnym krachu na rynku kryptowalut, centralny bank USA planował wprowadzenie funduszy kryptowalutowych. Wells Fargo stwierdził, że utworzy regularny fundusz dla dodatkowego bogactwa dla klientów. Jego zespół badań inwestycyjnych wspomniał również, że tylko wykwalifikowani inwestorzy zostaną poddani zabiegowi ze względu na ryzyko związane z cyfrowymi walutami.

JP Morgan

JP Morgan skupił się na rozwoju cyfrowych aktywów blockchain. Dział onyksu firmy był w budowie przez pięć lat, gdy został założony i zatrudniał ponad 100 osób. Głównym produktem dywizji jest JPM coin, token bankowy, oraz link, oparta na blockchainie sieć płatności międzybankowych. Wcześniej bank był sceptycznie nastawiony do walut cyfrowych, ale powoli i stopniowo JP Morgan i grupa zdecydowali się na zaufane waluty cyfrowe dla dobra klientów.

Barclays

Barclays nie jest żadnym zwykłym bankiem, jest to jeden z najlepszych banków pod względem inwestycyjnym, który odsłonił kryptowaluty i ich potencjał. Barclays stwierdził, że Bitcoin wierzy, że ma wysoki potencjał w dostarczaniu korzyści z rozproszenia i ekstremalnej zmienności.

UBS

UBS robi duże postępy z prywatnymi stablecoinami. Należące do UBS instytucje finansowe Santander, Lloyds Banking opracowały tokeny użytkowe do transakcji transgranicznych. Inwestując na rynku kryptowalut, traderzy i inwestorzy szukają wygodnego rynku do inwestowania. UBS dąży do zapewnienia zweryfikowanych i legalnych środków do inwestowania w klasę aktywów kryptowalutowych.

BNY Mellon

Na BNY’s Fireblock jest platformą, która pozwala instytucjom finansowym emitować, przenosić i przechowywać kryptowaluty. Banki inwestowały w domenę custody kryptowalut lub usługi, w ramach których firmy opiekują się cyfrowymi aktywami swoich klientów za określoną kwotę opłaty.

Morgan Stanley

Morgan Stanley jest pierwszym bankiem w USA, który oferuje swoim klientom zarządzającym majątkiem dostęp do aktywów Bitcoin. Około marca 2021 roku bank ogłosił, że uruchamia dostęp do trzech funduszy, które umożliwią właścicielom Bitcoin. Morgan Stanley pozwala jednak tylko swoim zamożniejszym klientom na dostęp do tak zmiennego aktywa.

Goldman Sachs

Goldman Sachs nie zawsze był na pokładzie z kryptowalutami. Zaprzeczał rozważaniu kryptowalut jako klasy aktywów, ale w końcu ponownie rozważył swoją decyzję. Jego nowy raport szeroko omówił potencjał walut cyfrowych jako instytucjonalnej klasy aktywów, rozmawiając z kilkoma ekspertami w dziedzinie kryptowalut i finansów.

Citibank

Citibank jest czwartym co do wielkości bankiem w USA pod względem aktywów zainwestował w SETL, którego technologia ledger jest używana do przenoszenia gotówki i innych aktywów. Bank przedstawił schemat dla organizacji, które rozważają przyjęcie płatności kryptowalutowych lub po prostu w takich aktywach jako przechowywanie wartości stwierdzając, że przedsiębiorstwa powinny dokładnie rozważyć, którą walutę cyfrową chciałyby wybrać do płatności i transakcji.

BNP Paribas

BNP Paribas to francuska grupa finansowa, która posiada własny startup kryptowalutowy znany jako Curv. Służby papierów wartościowych tej instytucji eksperymentują obecnie z przekazywaniem tokenów bezpieczeństwa, robiąc krok naprzód, aby zapewnić usługi powiernicze dla aktywów cyfrowych.

Przez lata istniało wiele przepisów, które uniemożliwiały bankom i tradycyjnym instytucjom finansowym inwestowanie w regulowane i niesklasyfikowane aktywa. W tym artykule wymieniliśmy najlepsze banki, które zainwestowały w kryptowaluty i blockchain, aby czerpać korzyści z walut cyfrowych.

Materiał partnera