Co to jest Polkadot (DOT)?

0
2883
Polkadot
Polkadot jest meta protokołem warstwy 0, stanowi on podstawę i dyktuje format sieci łańcuchów bloków warstwy 1, nazywanych para chains (łańcuchy równoległe) | fot.: stock.adobe.com

Polkadot jest wielo łańcuchowym protokołem typu sharded i oprogramowaniem open source. Łączy i zabezpiecza sieć wyspecjalizowanych blockchainów, znacznie ułatwiając transfer dowolnych danych lub zasobów pomiędzy łańcuchami. Umożliwia w ten sposób interoperacyjność (możliwość wspólnego działania) łańcuchów bloków. Polkadot został zaprojektowany w taki sposób, by mógł służyć za podstawę dla zdecentralizowanego internetu blockchainów (Web 3.0).

  1. Szczegóły techniczne 

Polkadot jest meta protokołem warstwy 0, stanowi on podstawę i dyktuje format sieci łańcuchów bloków warstwy 1, nazywanych para chains (łańcuchy równoległe). Jako meta protokół Polkadot może również autonomicznie i bez użycia rozwidlenia (forka) aktualizować własny kod. Pozwala na to zarządzanie w łańcuchu, zgodne z wolą społeczności posiadaczy tokenów DOT.

System, oprócz stanowienia podstawy do obsługi sieci zdecentralizowanej, pozwala także na kontrolowanie przez jej użytkowników, a także do uproszczenia procesu tworzenia nowych aplikacji i usług.

Dla osób zainteresowanych projektem istnieje oczywiście możliwość dodania tokenu DOT do swojego portfela. Najprostszą metodą jest skorzystanie z usług stron-agregatorów zbierających oferty brokerów i łączących ich z klientami. Przykładem takiej strony jest Bitcoin Superstar. Zautomatyzowany system, który sam wyszukuje aktualne oferty brokerskie i przedstawia je użytkownikowi. Ten, może wybrać brokera odpowiadającego jego potrzebom – u niektórych można obracać aktywami, np. akcjami, kryptowalutami lub na rynku Forex. U innych można handlować srebrem, złotem, lub ropą naftową. Bu zdobyć dostęp do wspomnianych funkcji, musimy zarejestrować się na stronie Bitcoin Superstar i wybrać usługi, które odpowiadają naszym potrzebom.

Protokół Polkadot jest w stanie łączyć ze sobą łańcuchy publiczne i prywatne, sieci trustless (otwarte dla każdego), wyrocznie (oracle) i przyszłe zastosowania technologiczne. Umożliwia tym samym, różnym niezależnym łańcuchom bloków, udostępnianie informacji i transakcji bez konieczności angażowania zaufanych stron trzecich (banków lub innych instytucji nadzoru) za pośrednictwem łańcucha Polkadot. Więcej informacji na ten temat, znajdziemy w artykule Bloomberga.

  1. Natywny token DOT ma trzy podstawowe funkcje: 
  • blokowania (stakingu), by zapewnić bezpieczeństwo i moce przerobowe sieci, 
  • ułatwienie zarządzania siecią przez posiadaczy
  • łączeniu tokenów w celu wiązania ze sobą para łańcuchów.
  1. Pozwalają na to cztery podstawowe składniki systemu:
  1. Łańcuch przekaźnikowy: najważniejszy element Polkadot. Pomaga w stworzeniu konsensusu, pozwala na interoperacyjność i współdzieli bezpieczeństwo w sieci różnych łańcuchów,
  2. Parachains: łańcuchy niezależne. Mogą mieć one własne tokeny i być dostosowane do konkretnych zastosowań,
  3. Parathreads: są podobne do paragonów, ale cechuje je elastyczna łączność oparta na modelu pay-as-you-go,
  4. Mosty: pozwalają parachainom i parathreads na połączenie się i komunikację z blockchainami zewnętrznymi, np. Ethereum.
  5. Kto stworzył Polkadot?

Polkadot najważniejszym tworem Web3 Foundation, szwajcarskiej fundacji, której zadeklarowaną misją jest ułatwienie stworzenia w pełni funkcjonalnej i przyjaznej dla użytkowników zdecentralizowanej sieci open source.

Twórcami Polkadot są dr Gavin Wood, Robert Habermeier i Peter Czaban.

Wood, będący prezesem fundacji Web3, jest najbardziej znanym z tej trójki dzięki swojemu wpływowi w branży kryptowalut. Zasłynął jako współzałożyciel Ethereum, założyciel Parity Technologies i twórca języka kodowania kontraktów Solidity. Przypisuje się mu również stworzenie terminu Web3.

Habermeier, to stypendysta Thiel i doświadczony badacz i programista blockchain. Czaban jest byłym dyrektorem ds. technologii w Fundacji Web3, z bogatymi doświadczeniami w wysoce wyspecjalizowanych branżach fintech owych.

  1. Cechy charakterystyczne Polkadot

Polkadot jest podzieloną siecią wielołańcuchowa, to oznacza, że może przetwarzać wiele różnych transakcji równolegle w kilku łańcuchach („parachains”). Ta moc przetwarzania równoległego znacząco poprawia skalowalność.

Niestandardowe łańcuchy bloków są łatwe do opracowania przy wykorzystaniu frameworka Substrate, a blockchainy Substrate są projektowane w taki sposób, aby można je było łatwo połączyć z siecią Polkadot. Sama sieć jest wysoce elastyczna i adaptacyjna, umożliwiając dzielenie się informacjami i funkcjami między uczestnikami. Polkadot może być aktualizowany automatycznie bez potrzeby forka (rozwidlenia) w celu wprowadzenia nowych funkcji lub usunięcia błędów.

Sieć ma wysoce efektywny system zarządzania, który opiera się na użytkownikach. W nim wszyscy posiadacze tokenów mogą brać udział w decyzjach dotyczących działania sieci. Zespoły mogą dostosować własny blockchain w Polkadot w odpowiedzi na swoje potrzeby i zmieniające się warunki. Nominatorzy, walidatorzy i kolatorzy spełniają różne obowiązki, aby pomóc zabezpieczyć i utrzymać sieć oraz wyeliminować szkodliwe działania.

  1. Ile DOT znajduje się w obiegu i jakie zabezpieczenia ma sieć?

Początkowa oferta monet (ICO) Polkadot miała miejsce w październiku 2017 r., cena Polkadot wyniosła wtedy 0,29 USD. Zaoferowano 2,24 mln tokenów. 

Drugie ICO odbyło się w lipcu 2020 r., oferowana cena Polkadot wyniosła 1,25 USD, sprzedano 342.080 tokenów DOT.

Sieć wykorzystuje mechanizm zabezpieczający NPoS (nominated proof-of-stake), którego podstawą jest wkład walidatorów i nominatów. Dominatorzy weryfikują walidatorów swoimi tokenami. Te zablokowane tokeny maksymalizują bezpieczeństwo łańcucha, sprawiając, że szkodliwe działania byłyby zbyt kosztowne.

Walidatory są blokowane w łańcuchu przekaźnikowym i potwierdzają transakcje pochodzące z różnych para łańcuchów. Ten unikalny schemat zatwierdzania umożliwia łańcuchom bezpieczną interakcję ze sobą na równych zasadach, chociaż pozostają niezależnie zarządzane.

To powoduje, że Polkadot może przetwarzać ogromne ilości informacji. Współpracujące ze sobą para łańcuchy wykonuje dużą pracy i odciążają główny łańcuch przekaźników. W rezultacie sieć może przetwarzać ponad 1000 transakcji na sekundę, w porównaniu Bitcoin przetwarza ok. 7, a Ethereum 30. Wraz z dalszym rozwojem sieci i dodawaniem kolejnych paragonów, Polkadot stanie się jeszcze szybszy, aż do astronomicznego miliona transakcji na sekundę.

Materiał partnera