Świnki miniaturki – charakterystyka i wymagania micro pig

0
2014
świnka miniaturka
Świnki miniaturowe należą do niezwykle inteligentnych zwierząt | fot.: stock.adobe.com

Miniaturowe świnki od kilku lat stają się coraz popularniejszym zwierzęciem domowym. Ich uroczy wygląd chwyta za serca wielu ludzi. Przed podjęciem decyzji o zakupie micro pig, warto zapoznać się z ich charakterystyką oraz podstawowymi zasadami pielęgnacji zwierzęcia. 

Charakterystyka mini świnek 

Mini świnki charakteryzują się niewielkim wzrostem. Przeciętnie osiągają około 30 do 45 centymetrów oraz ważą od 25 do 60 kilogramów. Dojrzałość płciową osiagają w wieku 6 miesięcy, chociaż ich rozwój trwa do 5 roku życia. Najpopularniejszymi rasami są:

  • Bergstrasser knirt – ich waga nie przekracza 30 kilogramów.
  • Mini mayyalino – jeden z najmniejszych osobników, ponieważ waga wynosi około 10 kilogramów, natomiast wzrost 20 cm. Ze względu na występowanie licznych chorób, nie jest ona rozprzestrzeniona. 
  • Wiesenau – ich waga średnio wynosi 20 cm.

Warto przed zakupem przyjrzeć się zachowaniu rodziców prosiaka, ponieważ jest co cecha dziedziczona. Wybierając świnkę z niesprawdzonych źródeł, jesteśmy narażeni na oszustwo. Część sprzedawców wystawia zwykłe prosiaki, w celu zaoszczędzenia. 

Świnki miniaturowe należą do niezwykle inteligentnych zwierząt. Można z powodzeniem uczyć ich wielu czynności oraz sztuczek. Micro pig uwielbia towarzystwo innych osobników ze swojego gatunku oraz opiekunów. W młodym wieku należy zacząć naukę załatwiania potrzeb w wyznaczonym miejscu. Dużym problemem może być naturalna potrzeba rycia, która czasami doprowadza do zniszczenia podłogi. Warto znaleźć dla zwierzęcia miejsce w ogródku, gdzie będzie mogło w spokoju zająć się tą czynnością. 

Jak prawidłowo karmić micro pig?

Mini świnki należą do wszystkożernych zwierząt, lecz spożywają głównie owoce i warzywa. Nie ma w tej kategorii żadnych ograniczeń. Najlepszym wyborem będą jabłka, banany oraz gruszki. Należy pamiętać o dostarczanie odpowiedniej ilości zbóż w celu zbilansowania diety. Wybrane zboża można zmieszać ze zmielonymi owocami lub warzywami. Dwa razy w tygodniu zaleca się dostarczać białka, najlepiej w postaci serka twarogowego, orzechów, bądź fasoli. Podczas karmienia warto uważać na ilości podawanych ziemniaków ze względu na dużą zawartość skrobi. W diecie należy uwzględnić również rośliny zielone jak sałata, liście buraków, nać marchwi, czy w sezonie letnim trawę z ogródka. Nie wolno podawać zwierzęciu słodyczy, soli oraz mięsa. Dorosłych osobników karmi się minimum dwa razy dziennie. 

Higiena świnek miniaturowych

Mimo wielu stereotypów ten gatunek należy do czystych zwierząt. Trzeba zadbać o odpowiednie czyszczenie miejsca, gdzie świnka przebywa oraz spożywa posiłki. Co jakiś czas warto wykąpać zwierzę w wodzie ze specjalnym szamponem dla zwierząt domowych. Ważnym aspektem jest zachowanie higieny raciczek, oczu oraz uszu. Dbając o zdrowie, należy poddawać świnkę regularnym szczepieniom oraz odrobaczaniu. Ze względu na dużą wrażliwość zwierzęcia na promienie słoneczne, w upalne lata warto ograniczyć przebywanie na słońcu, bądź zapewnić odpowiednie zacienie. Zbyt długa ekspozycja na słońcu, może powodować podrażnienia oraz przesuszenia skóry.

Reasumując, świnki miniaturowe mogą być świetnym pupilem. Należy natomiast zadbać o prawidłową pielęgnację oraz odpowiednie karmienie zwierzęcia. Ich obecność w domu może przynieść wiele radości, ale również obowiązków. Jest do dobra propozycja dla osób posiadających kawałek ogródka.

NCZ