O czym pamiętać karmiąc rybki?

0
666
karmienie rybek
Pomimo tego, że karmienie rybek wydaje się czymś prostym, to wciąż można popełnić błędy, które mogą być bardzo brzemienne w skutkach | fot.: stock.adobe.com

Jedną z najważniejszych czynności, jakich należy dokonywać przy rybkach akwariowych, jest ich karmienie. Chociaż na pierwszy rzut oka czynność ta wydaje się prosta, to można podczas niej popełnić wiele błędów. Sprawdź, czego należy się wystrzegać podczas podawania pokarmu dla rybek.

Jakie są dostępne rodzaje pokarmu?

Pokarm dla rybek może mieć różny rodzaj, np.https://lugers.pl/pol_m_Ryby-akwarystyka_Pokarm-dla-ryb-387.html. Najpopularniejszy z dostępnych na rynku pokarmów dla rybek będzie miał formę płatek. Będzie on odpowiedni zarówno dla rybek, które żerują na powierzchni oraz tych preferujących niższe rejony posiadanego akwarium.

Innym rodzajem pokarmu, który można znaleźć na rynku, jest granulat dla rybek. Ma on wysoką hydrostabilność, co sprawia, że jego zdolności do uwalniania składników odżywczych do wody. Pokarm dla rybek może mieć również formę tabletek, które można przylepić do dna czy ścianek akwarium, dzięki czemu będzie możliwe karmienie skorupiaków oraz rybek żyjących na dnie.

Inną formą pokarmu są pałeczki, które utrzymują się na powierzchni, dlatego są idealnym rozwiązaniem do karmienia gatunków ryb, które pobierają pokarm z powierzchni wody. Oczywiście nie są to wszystkie dostępne rodzaje pokarmu, jednak zdecydowanie są to te najpopularniejsze.

Najczęstsze błędy popełniane przy karmieniu rybek

Pomimo tego, że karmienie rybek wydaje się czymś prostym, to wciąż można popełnić błędy, które mogą być bardzo brzemienne w skutkach. Początkujący hodowca powinien pamiętać, aby zapoznać się z wymaganiami żywieniowymi poszczególnych gatunków. Odpowiednia wiedza pozwoli na dozowanie odpowiedniej ilości pokarmu dla rybek, bez przekarmiania posiadanych rybek.

Innym częstym błędem jest stosowanie jednego rodzaju pokarmu. Pokarm dla rybek powinien być zróżnicowany, aby zapobiec braków żywieniowych w diecie. Dodatkowo należy dostosować pokarm do posiadanych gatunków, okresu, w którym się znajdują i ich preferencji. Należy pamiętać, aby ryby nocne karmić w odpowiednich dla nich godzinach i koniecznie przy wyłączonym świetle.

Hodowcy nie powinni również stosować samodzielnie złowionego pokarmu. Niesie to zagrożenie zanieczyszczenia środowiska przez drapieżne larwy, które mogą mieć zgubny skutek dla hodowanych gatunków.

Jak widać samo karmienie rybek, pomimo tego, że wydaje się bardzo proste, jest procesem, który wymaga uwagi. Należy dobrze poznać posiadane przez siebie gatunki ich upodobania i preferencje, aby pokarm dla rybek był odpowiedni. Gdy jednak dieta zostanie odpowiednio dobrana, to sam proces nie będzie już sprawiał większych problemów.

Materiał partnera