Najpopularniejsze rasy psów na niewielki metraż. Jaki pupil odnajdzie się w małym mieszkaniu?

0
637
kobieta z psem shih tzu
Shih tzu to rasa łącząca w sobie wygląd psa i charakter domowego kota | fot.: stock.adobe.com

Pies to zdecydowanie najpopularniejszy pupil spotykany w polskich domach.  To także zwierzę, które z reguły potrzebuje sporej przestrzeni życiowej. Co zatem z ludźmi, którzy pragną mieć psa, ale mieszkają w małych mieszkaniach? Oto kilka ras, które świetnie odnajdą się na małym metrażu.

Yorkshire terrier

Popularne Yorki to jedne z najczęściej spotykanych psów miejskich. Ten łagodny i niezwykle inteligentny zwierzak należący do grupy terierów jest, co prawda dosyć ruchliwy, ale ma w sobie pewne pokłady lenistwa, które pozwalają mu żyć w małych mieszkaniach.  Yorki mocno przywiązują się do swoich właścicieli, dlatego nie przeszkadza im wielogodzinne leżenie na kolanach lub na kanapie. Większość Yorków nie potrzebuje długich spacerów, jednak codzienna zabawa w parku jest dla tej rasy wskazana. Dodatkowym atutem są także rozmiary tego psa, ponieważ mierzy on około 18-23 cm a jego waga nie przekracza z reguły 3 kg.  Dzięki temu nawet malutkie mieszkanie w centrum miasta będzie dla Yorka sporą przestrzenią życiową. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to fakt, iż Yorkshire terier należy do psów alarmujących, które z uwagi na swoja czujność szczekają głośno i dosyć często.

Yorkshire terrier
Popularne Yorki to jedne z najczęściej spotykanych psów miejskich | fot.: stock.adobe.com

Mops

Mops to kolejny mały pies idealnie sprawdzający się w przypadku małego mieszkania. Osiąga około 30-36cm i waży do 8-9kg, dzięki czemu nie potrzebuje zbyt wiele miejsca. Z natury jest raczej leniwym zwierzęciem nie wymagającym długich spacerów i kilku godzin zabaw. Do szczęścia wystarczy mu jedynie wygodne legowisko lub kanapa i właściciel u boku. Jest wtedy niezwykle towarzyski, a przy tym cichy i spokojny.  Niestety jest to rasa, która sprawdza się jedynie w przypadku osób często przebywających w domu. Mopsy przywiązują się niezwykle mocno i potrzebują stałej uwagi i obecności swojego ludzkiego przyjaciela. W przeciwnym razie mogą stać się zazdrosne co będą okazywać celowo niszcząc mieszkanie lub wyjąc by podkreślić swoja samotność.

mops na kanapie
Mopsy przywiązują się niezwykle mocno i potrzebują stałej uwagi i obecności swojego ludzkiego przyjaciela | fot.: stock.adobe.com

Shih tzu

Shih tzu to rasa łącząca w sobie wygląd psa i charakter domowego kota. Uwielbiają pieszczoty, jednak tylko wtedy kiedy mają na to ochotę. Nie lubią być do niczego zmuszane ani zbyt często głaskane, gdy nie mają na to ochoty. Ich ulubionym zajęciem jest spanie, co niezwykle upodobnia je do kotów. Dzięki temu nie przeszkadza im samotne spędzanie czasu i będą odpowiednim kompanem dla osób pracujących przez kilka godzin dziennie.  Nie oznacza to, jednak że nie potrzebują  uwagi ani czułości, po prostu nie musza stale przebywać w objęciach swojego właściciela. Shih tzu lubią zabawy i spacery, jednak tylko wtedy kiedy maja na nie chęć i akurat nie są zmęczone. Psy te osiągają małe wymiary około 28 cm wysokości i wagę pomiędzy 4 a 8 kg, dlatego świetnie odnajdą się nawet w małych kawalerkach obowiązkowo wyposażonych w wygodne miejsce do spania.

Niezależnie od tego na jaka rasę się zdecydujemy, należy pamiętać o jednym. Pies nie jest zabawką lecz żywym stworzeniem, które potrzebuje odpowiednią ilość uwagi i warunki, które pozwolą mu wieść spokojne życie obok swego ukochanego właściciela. Zetem decydując się na psa należy wziąć pod uwagę nie tylko metraż naszego domu ale i czas, który możemy poświęcić pupilowi.

MKA