Leonberger – najważniejsze informacje o rasie

0
761
Leonberger
Rasa Leonberger raczej nie jest polecana osobom, które posiadają niewielkich rozmiarów mieszkania | fot.: stock.adobe.com

Leonberger to nazwa jednej z bardziej popularnych ostatnimi czasy psich ras. Zanim jednak zdecydujemy się na dokonanie zakupu zwierzęcia tej rasy, powinniśmy dowiedzieć się czegoś na temat Leonbergera. Warto byłoby mieć świadomość tego, jaki wygląd posiadają te psy. Dobrze byłoby też zdawać sobie sprawę z tego, jaki charakter mają czworonogi rasy Leonberger. Po zdobyciu tych wszystkich informacji będziemy mogli zdecydować, czy chcemy zakupić takiego psa, czy też nie. 

Rasa Leonberger – najważniejsze informacje

Rasa Leonberger raczej nie jest polecana osobom, które posiadają niewielkich rozmiarów mieszkania. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że zwierzaki te potrzebują sporo przestrzeni. Psy rasy Leonberger są całkiem spore. Jakby tego było mało, są one również silnie umięśnione. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że czworonogi tej rasy są świetnymi pływakami. Wszystko ze względu na posiadaną przez nich tak zwaną błonę pławną. Jeżeli chodzi o umaszczenie, mogą występować różne jego rodzaje. Psy rasy Leonberger mogą posiadać umaszczenie lwie, brązowo-czerwone bądź też czerwone. Spotkać można także zwierzaki, których sierść posiada kolor piaskowy. Jeżeli chodzi o wagę zwierzaków, w przypadku dorosłych samców waha się ona w granicach od 35 do 50 kilogramów. Masa dorosłych samic jest zbliżona, gdyż wynosi z reguły od 30 d0 45 kilogramów. Trzeba mieć świadomość tego, że psy rasy Leonberger wymagają systematycznego czesania. Zabieg pielęgnacyjny tego rodzaju musi być wykonywany nie rzadziej niż jeden raz w ciągu tygodnia. Zwierzak wymaga także regularnych i długich spacerów. Tylko wówczas będzie mógł zachować zdrowie. 

Leonberger szczeniak
Psy rasy Leonberger są co do zasady psami towarzyskimi | fot.: stock.adobe.com

Jaki charakter mają czworonogi rasy Leonberger?

Psy rasy Leonberger są co do zasady psami towarzyskimi. Łatwo nawiązują kontakt ze swoim opiekunem i nie stronią od ludzi. Wobec obcych mogą być jednak początkowo nieufne. Zwierzęta te są również niesamowicie lojalne oraz oddane. Idealnie nadają się dla rodzin z dziećmi. Najlepiej jednak będzie, jeżeli zapewnimy im dom z ogrodem. W bloku mogą być bowiem bardzo nieszczęśliwe. Każdy, kto decyduje się na zakup bądź adopcję psa rasy Leonberger, musi mieć świadomość tego, że opieka nad zwierzęciem jest dość wymagająca. Przede wszystkim, zwierzak będzie wymagał odpowiedniego przeszkolenia. Jest to niesamowicie ważne, jeśli zależy nam na tym, aby w domu zachowywał się bez zarzutu. Nieodpowiednio wychowywany psiak może stać się nieposłuszny. Zagrożeniem może być także zbyt duża wrogość wobec obcych. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z usług profesjonalnego trenera, który nauczy zwierzę podstawowych komend. Właściciel powinien jednak uczestniczyć w szkoleniu psa i wykorzystywać na co dzień wskazówki, których udzieli mu trener. 

Jeżeli marzy nam się duży i oddany pies, warto swoją uwagą obdarzyć czworonogi rasy Leonberger. Charakteryzują się one masywnym umięśnieniem i atrakcyjnym umaszczeniem, które może mieć różną barwę. Niesamowicie istotne jest to, aby psu zapewnić odpowiednie warunki mieszkaniowe. Zwierzę jest oddane i wierne, ale wymaga sporej uwagi ze strony swojego pana. W przeciwnym razie, pies nie będzie się zbyt dobrze rozwijał. 

AUN