Czym można urozmaicać dietę kota?

0
646
karmienie kota
Zapewnienie urozmaiconej i jakościowej diety kota nie jest trudnym zadaniem dla właściciela, a z pewnością przyczyni się do lepszego komfortu oraz zdrowia pupila | fot.: stock.adobe.com

Koty są najpopularniejszymi zwierzętami domowymi na świecie, a zwłaszcza w czasach pandemii ich popularność znacznie wzrosła. Mówi się, że są równie inteligentne co psy, lecz leniwe, a na ich korzyść w porównaniu z innymi czworonogami wpływa fakt, że nie wymagają tyle atencji i czasu co psy. Koty domowe żyją mniej więcej od 13 do 18 lat, a na ich długość życia wpływa wiele czynników. Zwierzęta te żyjące na wolności z reguły, nawet jeśli są dobrymi drapieżcami, nie dożywają starości, gdyż konkurencja o terytorium, niesprzyjające warunki pogodowe oraz niekiedy szkodliwy kontakt z ludźmi nie sprzyjają im. Jednak jednym z najważniejszych składowych wpływających na zdrowie kota, jest jego sposób żywienia.

Kiedy decydujemy się na adopcje pupila, należy mieć na względzie jego wiek, bowiem jeśli weźmiemy młodego kociaka, możemy wychować go na swoich własnych zasadach, a co ważniejsze — możemy przede wszystkim przyzwyczaić go do danego sposobu odżywiania. Jeśli jednak przyjmujemy pod swój dach kota starszego wciąż mamy szanse na stworzenie mu odpowiedniej diety. Jeśli jednak nasz pupil był przyzwyczajony do monotonnego jedzenia, należy pamiętać, że wszelkie zmiany w żywieniu kota trzeba wprowadzać stopniowo.

Surowe mięso

Koty jako zwierzęta drapieżne powinny spożywać głównie mięso. W naturalnym środowisku kot je to co upoluje. W domowych warunkach z kolei polować nie może, jednak wciąż drzemie w nim dziki instynkt. Dobrze jest więc zapewnić mu dostęp do świeżego mięsa różnego pochodzenia. Pierś z kurczaka, wątróbka, jagnięcina, wołowina to tylko część z możliwości, jakimi możemy naszemu kotu urozmaicić dietę. Tym sposobem nie tylko zadbamy o naturalność diety, ale również przyczynimy się do lepszego stanu zębów pupila, gdyż surowe mięsa pokrojone na kawałki (niezmielone!) pomaga oczyścić z nich osad kamienny. Serwować możemy surowe mięso codziennie lub np. 3 razy w tygodniu w zależności od zasobności naszego portfela oraz chęci. Mięso również można kupować na zapas i mrozić w niewielkich kawałkach, aby zawsze mieć je pod ręką.

dieta kota
Koty jako zwierzęta drapieżne powinny spożywać głównie mięso | fot.: stock.adobe.com

Żółtko i olej z łososia

Od wielu lat mówi się o zdrowotnych właściwościach jajek i ich pozytywnym wpływie na wygląd i samopoczucie. Okazuje się, że nie tylko ludzie mogą je spożywać. Surowe żółtko może być ciekawym i co najważniejsze zdrowym urozmaiceniem diety czworonoga. Zawarte w nim witaminy korzystnie wpływają na wzrok, układ nerwowy, a nawet stan sierści. Podobnym suplementem może być olej z łososia, który dodaje się do mokrej karmy. Zawiera kwasy z grupy omega i ma dobry wpływ na serce, mózg, odporność i skórę naszego podopiecznego.

Rosół i mleko — co powinien pić kot?

Koty w zdecydowanej większości pozyskują wodę ze spożywanego jedzenia. Zdarza się jednak, że uzupełniają płyny w bardziej bezpośredni sposób. Najtańszym i najbardziej powszechnym sposobem jest zapewnienie pupilowi stałego dostępu do wody. Są jednak sposoby, aby urozmaicić ten aspekt kociego jadłospisu. Co czasu do czasu można kotu podawać wywar warzywny z rosołu, jednak pamiętać wówczas należy, aby był on pozbawiony soli i wszelkich przypraw. Taką porcję rosołu można wzbogacić dodatkowo o ugotowany kawałek kurczaka. Utarło się w popkulturze i opowiadań naszych babć, że koty piją mleko. Jest to kontrowersyjny temat, jednak na rynku znajdziemy specjalne preparaty przygotowane z myślą o kotach i dostosowane do ich układu pokarmowego.

Czym można urozmaicić dietę kota?

  • surowym mięsem
  • żółtkiem
  • zupami kocimi
  • karmą w różnych smakach, zarówno tą suchą jak i mokrą
  • olejem z łososia
  • wywarem warzywnym
  • mlekiem

Zapewnienie urozmaiconej i jakościowej diety kota nie jest trudnym zadaniem dla właściciela, a z pewnością przyczyni się do lepszego komfortu oraz zdrowia pupila. Zbilansowany sposób żywienia pozwala także na przedłużenie kociego życia oraz na zaoszczędzenie pieniędzy na weterynarzy, bowiem zdrowy kot nie musi poddawać się częstym wizytą oraz zabiegom w klinice.

PFI