Adopcja psa ze schroniska – od czego w ogóle zacząć?

0
593
pies do adopcji
Decyzja o wyborze konkretnego zwierzaka powinna być podyktowana nie tylko wyglądem czy odruchem serca, ale przede wszystkim względami praktycznymi | fot.: materiał partnera

Decyzja o przygarnięciu psa pod swój dach zawsze powinna być dogłębnie przemyślana. Konieczna jest zgoda wszystkich domowników oraz prawidłowe przygotowanie. Adopcja psa to także ogromna odpowiedzialność na kilka najbliższych lat, dlatego warto pamiętać o odpowiednim doborze towarzysza. O czym powinniśmy pamiętać decydując się na adopcję futrzaka ze schroniska lub domu tymczasowego?

Charakter psa – jakiego psa chcemy adoptować?

To jedno z najważniejszych kryteriów, jakie powinniśmy brać pod uwagę zarówno przy zakupie psa z hodowli, jak i adopcji pupila ze schroniska. Decyzja o wyborze konkretnego zwierzaka powinna być podyktowana nie tylko wyglądem czy odruchem serca, ale przede wszystkim względami praktycznymi.

Zastanówmy się, jak wyobrażamy sobie życie z psem: czy zależy nam na długich spacerach, dalekich wycieczkach i wspólnym bieganiu, czy może wolimy większość czasu przeznaczyć na wspólne leniuchowanie na kanapie? Czy chcemy mieć psa, z którym będziemy mogli uprawiać konkretne sporty kynologiczne czy też zwykłego towarzysza życia? Jakie mamy doświadczenie z psami i czy jesteśmy w stanie poradzić sobie ze zwierzęciem przejawiającym problemy behawioralne lub potrzebującym specjalnego podejścia przewodnika?

Znając odpowiedź na te pytania możemy zacząć poszukiwania. Pracownikom schronisk i wolontariuszom w fundacjach znacznie łatwiej będzie dopasować idealnego towarzysza, wiedząc jakie mamy kryteria. Dzięki temu adopcja psa ma szansę na stuprocentowe powodzenie.

Gdy już wybierzemy konkretnego zwierzaka i zbierzemy wywiad od jego tymczasowych opiekunów, dobrze jest udać się na spacer zapoznawczy, by sprawdzić, czy jesteśmy w stanie podjąć takie wyzwanie.

Wiek i wielkość psa

Nie bez znaczenia jest także rozmiar oraz wiek zwierzaka. O ile to pierwsze nie jest żadnym problemem, bo każdy z nas ma jakieś preferencje podyktowane własnymi możliwościami, o tyle do kwestii wieku psa zwykle podchodzimy bardzo emocjonalnie.

Wiele osób myśli, że adopcja szczeniaka pozwala łatwiej dopasować zwierzę do swojego trybu życia, postrzegając młodego psa jako czystą kartę. Niestety, rzeczywistość może być brutalna, a za charakter zwierzaka nie zawsze będą odpowiadać błędy w wychowaniu. Często za stabilność emocjonalną psa odpowiada genetyka i warunki, w jakich żyła suka w czasie ciąży, a także pierwszych kilka tygodni życia zwierzaka. Oznacza to, że szczenię może okazać się prawdziwą bombą z opóźnionym zapłonem, która ujawni swój charakter dopiero jakiś czas po adopcji. W przypadku adopcji psa dorosłego znacznie łatwiej jest przewidzieć, czego możemy się spodziewać.

Materiał partnera