Buty outdoor – podstawowe informacje

0
737
buty outdoor
Długotrwałe wędrówki, często w trudnym terenie, wymagają doboru odpowiedniego obuwia | fot.: stock.adobe.com

Piesze wędrówki są zajęciem tyleż przyjemnym, co zdrowym. Podziwianie piękna krajobrazu, połączone z intensywnym wysiłkiem fizycznym, pozwoli zdobyć lub utrzymać formę oraz zgubić zbędne kilogramy. Pomocne może być w tym procesie specjalistyczne wyposażenie, takie jak buty outdoor. 

Buty outdoor – podstawowe informacje

Długotrwałe wędrówki, często w trudnym terenie, wymagają doboru odpowiedniego obuwia. Podstawową cechą, która powinny się charakteryzować buty outdoor, jest wygoda.  Zapewniają ją odpowiednie wkładki, dające stopie prawdziwy komfort. Wiele spośród modeli tego rodzaju butów wyposażonych jest również w specjalistyczne rozwiązania, pozwalające na odprowadzanie wilgoci, co również znacznie zwiększa wygodę użytkowania. 

Obuwie takie powinno być przy tym wytrzymałe, szczególnie jeżeli planujemy wyprawy w tereny górskie lub na prawdziwe bezdroża. Nie bez znaczenia jest podeszwa butów tego typu. Powinna być odpowiednio wyżłobiona, by zapewnić odpowiednią przyczepność do podłożą. Jednocześnie warto wybierać modele na tyle elastyczne, by zapewnić odpowiednie zginanie się stopy. 

Wiele spośród modeli butów outdoor to obuwie wysokie, zabezpieczające kostki wędrowca, co jest szczególne cenne w terenach górzystych.  Innym elementem zapewniającym bezpieczeństwo i wygodę stóp jest materiał, z którego obuwie tego typu jest wykonane – najczęściej są to tworzywa wodoodporne, zapewniające przy tym dobre warunki dla naszych nóg – wentylację i odprowadzanie wilgoci. 

Buty outdoor – komu mogą się przydać?

Wśród użytkowników butów outdoor znajdziemy przede wszystkim zapalonych wędrowców. Obuwie takie, ze względu na opisane wyżej cechy, świetnie sprawdza się na różnego rodzaju bezdrożach. Świetnie radzi sobie również w typowych, miejskich zastosowaniach – podczas złej pogody zapewnia ochronę przed wilgocią, a w trakcie dłuższych spacerów – wygodę dla naszych stóp.

Buty outdoor są jednak przede wszystkim niezastąpione podczas wypraw w naprawdę trudny teren. Górskie wędrówki z plecakiem wymagają obuwia, które zapewni wysoką przyczepność oraz amortyzację stopy, zapobiegająca urazom i kontuzjom. Dla wędrowca, poruszającego się wśród skał i kamieni ma to kluczowe znaczenie. Bardzo ważne jest zabezpieczenie przed urazami mechanicznymi. Umożliwia to odpowiedni materiał, z którego wykonane są buty tego typu. Wysokie cholewy, zabezpieczające kostki, są z kolei świetnym rozwiązaniem, pozwalającym na uniknięcie urazów mechanicznych (na przykład na skutek spadających kamieni czy otarcia o skały).

Materiał partnera