Krzewy do ogrodu o ozdobnych owocach – uprawa

0
6861
Krzew ozdobny z kolorowymi owocami
Krzewy ozdobne stanowią wyjątkową dekorację ogrodu. | fot.: materiał partnera

Krzewy ozdobne stanowią wyjątkową dekorację ogrodu. O ich walorach estetycznych decydują nie tylko kwiaty i liście, ale również owoce. Do krzewów o ozdobnych owocach należą m.in.: trzmielina oskrzydlona, rokitnik wąskolistny i skimia japońska.

Krzewy ozdobne – trzmielina oskrzydlona

Krzewy ozdobne są podstawowym elementem kompozycji dobrze zaprojektowanego ogrodu. Posiadają wysokie walory dekoracyjne dzięki temu, że wytwarzają pięknie prezentujące się owoce, liście i kwiaty. Jednym z krzewów o ozdobnych owocach jest trzmielina oskrzydlona. W warunkach naturalnych można ją spotkać w rejonach Azji. W Polsce natomiast jest rośliną uprawową, zwłaszcza w parkach i zieleni miejskiej. Trzmielina oskrzydlona osiąga do 2-3 m wysokości. Charakteryzuje się rozłożystym i silnie rozgałęzionym pokrojem. Wytwarza charakterystyczne czerwono fioletowe owoce, stanowiące pokarm dla ptaków. Trzmielina oskrzydlona cechuje się także dekoracyjnymi, eliptycznymi liśćmi, które jesienią przebarwiają się na czerwony kolor. Ten krzew ozdobny nie jest wymagający w uprawie i pielęgnacji. Preferuje stanowiska słoneczne, ale dobrze rośnie także w półcieniu. Gleba powinna być umiarkowanie sucha, przepuszczalna. W pierwszych tygodniach po posadzeniu trzmieliny należy ją podlewać. Roślina jest odporna na mróz, dobrze znosi zanieczyszczenia i suszę.

Krzewy ozdobne – rokitnik wąskolistny

Popularnym krzewem ozdobnym o dekoracyjnych owocach jest rokitnik wąskolistny. Roślina ta może mieć postać ciernistego krzewu lub niewielkiego drzewa, charakteryzującego się srebrzystym zabarwieniem. Osiąga do 3-3,5 m wysokości i szerokości. Rokitnik wąskolistny wytwarza drobne, pomarańczowe owoce, którym przypisuje się walory ozdobne. U żeńskich osobników owoce te są jadalne, soczyste a dodatkowo bardzo zasobne w witaminy. Roślina cechuje się wysoką odpornością na zanieczyszczenia powietrza, dlatego znajduje zastosowanie do nasadzeń osiedlowych i krajobrazowych, ale z powodzeniem uprawia się ją też w ogrodach. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych.

Krzewy ozdobne – skimia japońska

Skimia japońska jest krzewem ozdobnym, który doskonale prezentuje się w dużych pojemnikach. Wykorzystywana jest do dekorowania tarasów, drzwi wejściowych oraz ścieżek ogrodowych. Roślina ta ma postać niskiego i wolno rosnącego krzewu. Skimia japońska najczęściej osiąga do 1,5 m wysokości. Cechuje się rozgałęzionym i szerokim pokrojem. Wytwarza skórzaste, lancetowate liście oraz kuliste, czerwone owoce, zawierające jedno nasiono. Owoce skimi japońskiej powstaną pod warunkiem, że razem posadzi się żeńskie i męskie osobniki. Krzew najlepiej rośnie w półcieniu. Preferuje glebę próchniczną, lekko wilgotną, przepuszczalną i średnio zasobną w składniki pokarmowe. Skimia japońska źle znosi suszę, dlatego w czasie upałów wymaga systematycznego podlewania. W zimie konieczne jest jej okrywanie, gdyż nie należy do roślin mrozoodpornych.


Artykuł partnera