Jaka kosiarka spalinowa jest najlepsza?

0
1156
kosiarka spalinowa trawnik
Kosiarka spalinowa cechuje się nietuzinkową wygodą podczas użycia, a przy okazji nie musimy zmagać się z niekomfortowymi kablami, które zawsze gdzieś się zaplączą wokół stóp, kwiatów czy drzewek | fot.: materiał partnera

Każdy, kto posiada trawnik wokół domu, z pewnością kiedyś pochyli się nad dylematem dotyczących zakupu kosiarki spalinowej. Z pewnością musi ona zagwarantować skuteczne działanie, a ponadto musi być poręczna, łatwa w obsłudze i bezawaryjna. Wymienione wyżej kryteria są bardzo ważne, choć wiadomo, że dla wielu liczy się także cena konkretnego urządzenia. Ostateczna decyzja często uzależniona jest od sposobu pracy, silnika, w jaki została wyposażona kosiarka spalinowa, a także pozostałych dostępnych funkcji, jakie mogą być przydatne podczas pracy. Rynek oferuje wiele ciekawych kosiarek, dlatego wybór z pewnością nie będzie łatwy i szybki. Co wziąć pod uwagę podczas wyboru kosiarki spalinowej?

  1. Dlaczego warto wybrać kosiarkę spalinową?
  2. Kosiarka spalinowa – jaki silnik wybrać?
  3. Kosiarka spalinowa z napędem czy bez?
  4. Zasady bezpieczeństwa pracy z kosiarką spalinową

Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego najlepszym wyborem jest kosiarka spalinowa i na co zwrócić uwagę podczas wybierania najlepszej, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Dlaczego warto wybrać kosiarkę spalinową?

Rynek oferuje kilka rodzajów kosiarek do trawników. Istnieje główny ich podział, który obejmuje kosiarki elektryczne, spalinowe i ręczne. Jeśli nie mamy za wiele trawnika, możemy zdecydować się na kosiarkę ręczną, jeśli posiadamy łatwy dostęp do energii elektrycznej z każdego zakątka ogrodu, świetnie sprawdzi się kosiarka elektryczna. W przypadku, gdy posiadamy duży trawnik i brak dostępu do energii elektrycznej, warto zainwestować w kosiarkę spalinową. Kosiarka spalinowa cechuje się nietuzinkową wygodą podczas użycia, a przy okazji nie musimy zmagać się z niekomfortowymi kablami, które zawsze gdzieś się zaplączą wokół stóp, kwiatów czy drzewek.

Kosiarki spalinowe występują w wersji mniejszej i większej. Z pewnością mniejsza kosiarka spalinowa będzie tańsza, jednak często warto dołożyć nieco pieniędzy, by móc cieszyć się większym, sprawniejszym urządzeniem. Większa wersja kosiarki spalinowej poradzi sobie znacznie szybciej z dużym trawnikiem i pozwoli szybciej odpocząć po ciężkiej pracy.

Kosiarka spalinowa – jaki silniki wybrać?

Kupując kosiarkę spalinową, musimy zdecydować się na konkretny silnik. Najważniejszym parametrem silnika jest moc, która automatycznie przekłada się na szerokość oraz długość noża. Kosiarka spalinowa do konkretnej wielkości trawnika musi charakteryzować się odpowiednią mocą. Jeśli wybierzemy za małą lub za słabą kosiarkę, będzie się ona zapychać, a jej praca nie zadowoli właściciela.

Kosiarka spalinowa z optymalną mocą silnika to taka, która mieści się w przedziale od 4 do 6 KM. Te parametry najczęściej łączone są z szerokością koszenia wynoszącą ok. 50 cm. Taka szerokość pozwala na szybkie i łatwe koszenie sporej części trawnika na raz. Warto dodać, iż kosiarki spalinowe z napędem będą potrzebowały nieco więcej mocy, niż te bez napędu. Ten parametr również musimy wziąć pod uwagę, by móc cieszyć się dobrym sprzętem.

Silniki spalinowe dzieli się na dwu- i czterosuwowe. Kosiarka spalinowa z silnikiem czterosuwowym emituje mniej spalin, ale zazwyczaj jest ciężka i trudno jest nią manewrować. Kosiarka z silnikiem dwusuwowym zużywa znacznie więcej paliwa, a ponadto emituje ogromny hałas. Jedynym jej atutem jest fakt, że jest lżejsza od kosiarki czterosuwowej i łatwo nią manewrować.

Kosiarka spalinowa z napędem czy bez?

Wydawać by się mogło, że aspekt ten nie ma zbyt wielkiego znaczenia. Wręcz przeciwnie – napęd to bardzo ważny temat, który może zaważyć na jej prowadzeniu. Kosiarka spalinowa z napędem opiera się na funkcjonowaniu przekładni kątowej. Czasem można spotkać również przekładnię ślimakową czy wał kardana, jednak te rozwiązania udostępniane są za znacznie wyższą cenę. Kosiarka z napędem z pewnością przyda się podczas koszenia trawników, które charakteryzują się nierównym teren. Nawet, jeśli tylko czasem idzie on pod górę, koszenie staje się czynnością uciążliwą. Ciężko jest bowiem pchać ciężką kosiarkę, manewrować nią i dbać o to, by każde źdźbło trawy zostało usunięte. Napęd w kosiarce sprawi, że nawet prowadzenie jej pod górę stanie się łatwe i przyjemne.

Kosiarki spalinowe dostępne są również w wersji bez napędu. Są nieco tańsze i można się na nie zdecydować, jeśli wiemy, że nasz trawnik nie ma żadnych wzniesień i nigdy nie będziemy używać jej na nierównym terenie. Kosiarki bez napędu cechują się niższą wagą, co również przekłada się na komfort użytkowania. W przypadku usterek, naprawa kosiarki bez napędu będzie znacznie tańsza, niż w przypadku kosiarki z napędem.

Zasady bezpieczeństwa pracy z kosiarką spalinową

Podczas korzystania z kosiarki spalinowej, warto wyposażyć się w ochronny strój, który zapobiegnie posiadaniu trawy na naszej odzieży. Ponadto, na nogach powinno pojawić się solidne obuwie, które ochroni nasze stopy i łydki przed ewentualnym oderwaniem ostrza, czy strzelającymi kamieniami. Okulary ochronne to kolejny element wyposażenia osoby, która podejmuje się koszenia trawnika przy pomocy kosiarki spalinowej.

Materiał partnera