Marynarki męskie – na co zwracać uwagę podczas zakupu

0
1119
mężczyzna w marynarce Lancerto
W zależności od tego, na jaką marynarkę się zdecydujemy, możemy uzyskać stylizację bardzo elegancką i odświętną, albo mniej formalną. Nie brakuje modeli, które są idealne do casualowych stylizacji | fot.: materiał partnera

Dawniej marynarka była głównie w zestawie z garniturem. Teraz nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić ją osobno. Poza tym wcale nie trzeba jej nosić tylko na bardzo oficjalne okazje.

W zależności od tego, na jaką marynarkę się zdecydujemy, możemy uzyskać stylizację bardzo elegancką i odświętną, albo mniej formalną. Nie brakuje modeli, które są idealne do casualowych stylizacji.

Materiał marynarki męskiej

Podstawową rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, jest materiał. To m.in. od zastosowanej tkaniny zależy cena i układanie się na sylwetce. Najtańsze marynarki są w całości lub z dużą domieszką włókien syntetycznych. Cena wydaje się kusząca, ale to pozorna oszczędność – nie zapominajmy, że takie materiały, jak poliester, nie oddychają. Wybierając marynarkę na lato, weźmy raczej pod uwagę bawełnę, len albo wełnę tropik. Są naturalne i przewiewne. W przypadku marynarek na jesień i zimę skupmy się na modelach z cieplejszych tkanin, jak wełna albo kaszmir.

Marynarka a jej przeznaczenie

W zależności od koloru, kroju i materiału, marynarka będzie trafnym wyborem na inne wyjścia. Wybierając ją na lato, kupujemy ją z przewiewnych materiałów, na zimę z materiałów zapewniających ciepło. Na tym nie koniec.

Jednorzędowe marynarki mają od jednego do trzech guzików. Można je nosić na formalne spotkania i uroczystości, ale sprawdzą się także podczas mniej oficjalnych wyjść. Natomiast marynarki dwurzędowe posiadają dwa rzędy guzików i są znacznie bardziej formalne.

Krój marynarki a sylwetka

Ważną sprawą jest krój. Marynarki mają różne fasony, a tym samym pozwalają dostosować model do naszej sylwetki. Jeżeli chcemy podkreślić swoje kształty, postawmy na model angielski. Są taliowane, a szczupli Panowie wyglądają rewelacyjnie. Natomiast jeśli jesteśmy posiadaczami brzuszka, skierujmy swe spojrzenie w kierunku modeli klasycznych. Marynarka klasyczna jest luźniejsza i nie ma profilowanej talii, ale pamiętajmy, że jeśli źle wybierzemy rozmiar, to mankamenty naszej sylwetki będą bardzo rzucały się w oczy.

Wzory czy ponadczasowa klasyka

Jeśli mamy zamiar kupić pierwszą marynarkę lub z jakiegoś powodu wymieniamy całą garderobę, to podstawą powinna być marynarka w klasycznym kolorze, gładka i bez wzorów. Założymy ją do wszystkiego. Jednak w przypadku, gdy takowa już mamy, możemy pokusić się o wzory, na przykład o paski lub kratki. Na formalne wyjścia wzorów powinno nie być, lub mają być subtelne. Natomiast w stylizacjach casualowych obecność wzorów na marynarce może podkreślić charakter stroju. Wiele modeli znajdziemy, przeglądając marynarki męskie w sklepie Lancerto.

Marynarka Lancerto
Marynarka Lancerto | fot.: materiał partnera

Co wpływa na trwałość marynarki męskiej

Kiedy kupujemy marynarkę, to najczęściej pod kątem noszenia jej przez dłuższy czas. Oznacza to, że musimy postawić na jakość. Wracając do tego, co było już wcześniej – skupmy się na dobrych i naturalnych materiałach. Nie zawsze opłaca się kupić tani model, najczęściej szybko przestanie wyglądać dobrze, a nas będą czekać zakupy. Zwróćmy też uwagę na jakość szwów, czy guzików, to także przekłada się na trwałość.


Materiał partnera zewnętrznego