Kawa w podróży z przenośnego ekspresu do kawy – który wybrać?

0
925
kawa z przyjaciółmi
Ekspres do kawy Handpresso to niezbędna rzecz w podróży dla miłośników kawy, głównie fanatyków espresso | fot.: materiał partnera

Lato nie może obejść się bez długiej podróży samochodem, weekendu nad morzem, czy biwakowej przygody z rodziną lub przyjaciółmi. Chyba każdy wie, jak ważna jest kawa w czasie wakacji – kiedy to bez pośpiechu można delektować się poranną małą czarną, albo wreszcie wypróbować te wyjątkowe kawy, które przechowuje się na specjalne okazje – do podzielenia się z przyjaciółmi. W tym artykule znajdziesz informacje na temat przenośnych ekspresów do kawy, dzięki którym będziesz mógł podjąć kolejną, śmiałą wyprawę na łonie natury bez obawy, że będzie trzeba zrezygnować z pysznej kawy. Albo będziesz mógł cieszyć się nią w domu, wypróbowując zupełnie inną metodę przygotowywania. Czytaj dalej, jeśli chcesz zapoznać się z przenośnymi ekspresami jak Aeropress i Handpresso, aby dowiedzieć się, jak parzyć kawę w podróży i jakie ziarna najlepiej pasują do tych ekspresów do kawy.

Aeropress – magia różnorodności

Małe, ale bardzo ciekawe urządzenie – Aeropress, jak nazwa wskazuje, parzy kawę przy użyciu wody pod ciśnieniem. Został wynaleziony w 2005 roku przez Alana Adlera, profesora inżynierii mechanicznej na Uniwersytecie Stanforda i jest doceniany do dziś za wyjątkowy design i możliwość zaparzania doskonałej kawy w dość prosty sposób. Kiedy mówimy o ciśnieniu, wielu osobom przychodzi na myśl ekspres do kawy i, że w takim wypadku, będzie to większe urządzenie, które potrzebuje energii elektrycznej. Testy przeprowadzone przez  Appliance Science wyjeśniają między innymi, jak działa Aeropress i jak genialnie prosta jest ta metoda – wystarczy uścisk dłoni, aby przepuścić wodę przez zmielone ziarna. Kawę moczy się przez 10–50 sekund (w zależności od stopnia mielenia ziaren i preferowanej mocy napoju), a następnie przeciska przez filtr, wciskając tłok przez rurę. Projekt sprawia, że można postawić podstawę Areopresu na swoim kubku i zaparzyć kawę bezpośrednio do do niego, co jest bardzo wygodne i szczególnie przydatne podczas podróży.

Profil smakowy kawy z Aeropressu jest bardzo wyjątkowy, ponieważ można wybierać między espresso i kawą filtrowaną, a jak wiadomo, smaki te mogą się dość zasadniczo różnić. Ciśnienie zapewnia kremową konsystencję i moc, które uzyskuje się jak w espresso ze zwykłego ekspresu. Natomiast przygotowując kawę metodą filtrową, można uzyskać czystszy i delikatniejszy smak. Ciśnienie wytwarzane ręcznie nie jest tak wysokie, jak w ekspresie do kawy, więc konsystencja i siła mogą być nieco mniej dominujące. Wygoda tego narzędzia do parzenia polega nie tylko na możliwości przygotowania kawy w prosty sposób bez konieczności posiadania źródła zasilania, ale również na wszechstronności. Przy jego pomocy można przygotować prawie każdą kawę, ponieważ zarówno miłośnicy espresso, jak i kawy przelewowej będą mogli zaparzyć swoją ulubioną i cieszyć się nią nawet na łonie natury. Napoje, które możesz przyrządzić, to kawa typu espresso, kawa biała na bazie espresso (jeśli używasz dodatkowo spieniacza mleka), kawa z filtra, a nawet herbata.

Handpresso – kawa w samochodzie i nie tylko

Ekspres do kawy Handpresso to niezbędna rzecz w podróży dla miłośników kawy, głównie fanatyków espresso. Małe, kompaktowe i lekkie narzędzie do parzenia zmieści się w plecaku, a nawet w torebce i będzie wiernym towarzyszem w każdej przygodzie. Wystarczy mieć gorącą wodę (np. z termosu) i zmieloną kawę. To wszystko. Handpresso, podobnie jak Aeropress, wykorzystuje ciśnienie do ekstrakcji kawy. W takim przypadku ciśnienie wzrasta podczas ręcznego pompowania. Unikalna konstrukcja pozwala na wytworzenie ciśnienia wystarczającego do przygotowania kremowego espresso. W tym wypadku, im wyższe ciśnienie chce się uzyskać, tym więcej trzeba pomopować. Na przykład, żeby otrzymać filiżankę espresso pod ciśnieniem 16 bar, trzeba będzie pompować przez kilka minut, zwłaszcza jeśli chce się uzyskać „shot” nie tylko dla siebie, ale i swoich znajomych. Pod względem wszechstronności, ekspresy do kawy handpresso pozwalają na przygotowywanie napojów kawowych na bazie espresso, więc jeśli ma się jeszcze spieniacz do mleka,  to można przygotować cappuccino itp.

Producent ma do zaoferowania jeszcze Handpresso Auto – przenośny ekspres do kawy, który można podłączać do gniazdka zapalniczki samochodowej 12 V, co czyni przygotowanie porcji espresso w podróży łatwym i szybkim. Inną zaletą Handpresso jest to, że można w nim stosować kawę w tabletkach, czyli tzw. saszetkach E.S.E. (Easy Serving Espresso), które są łatwe w użyciu i utrzymaniu czystości z powodu braku fusów. Wystarczy włożyć torebkę do urządzenia, a po zaparzeniu ją wyrzucić. To wszystko. Firma Digitaltrends testowała te ekspresy w czasie jazdy samochodem i stwierdzono, że jest to najlepszy sposób na kawę w samochodzie. Choć proces przygotowywania jest dość prosty, to nalewanie napoju może okazać się nieco trudniejsze i trzeba uważać, żeby nie zalać siebie lub siedzenia.

Jeśli chodzi o nuty smakowe kawy z Handpresso, to pomyśl o swoim zwykłym espresso – bogatym i kremowym, ponieważ ciśnienie może być dość wysokie. W tym przypadku ciśnienie może być wyższe niż to, które uzyskasz w Aeropressie – otrzymasz bardziej intensywną i kremową kawę. Możesz zmieniać nuty smakowe, pompując więcej lub mniej, aby dostosować ciśnienie do swoich potrzeb.

Na wakacjach ostatnią rzeczą, o którą chcesz się martwić, jest zaparzenie filiżanki kawy. Tak więc sprawdzone narzędzie do przygotowywania kawy, którego możesz używać nie tylko w domu, a też zabrać ze sobą bez względu na to, gdzie i jak zdecydowałeś się podróżować (samochód, samolot, nawet rower?) może być najlepszym rozwiązaniem dla Twoich potrzeb związanych z kawą. Lekka i kompaktowa konstrukcja oraz świetne rozwiązania technologiczne pozwalają być baristą w dowolnym miejscu i przygotowywać napoje kawowe od espresso po kawę przelewową czy nawet białą, o ile mleko jest w zasięgu ręki. Podróżuj i ciesz się kawą, gdziekolwiek jesteś.


Materiał partnera zewnętrznego