Zasilacze LED – co warto o nich wiedzieć?

0
478
taśma led
Użycia zasilaczy LED wymaga przede wszystkim każdy system, zawierający taśmy LED | fot.: stock.adobe.com

Energooszczędne systemy oświetleniowe coraz częściej goszczą w naszym życiu. Powszechne stosowanie nowoczesnych źródeł światła wiąże się z jednej strony z rosnącymi wymogami ekologicznymi, z drugiej – z aspektem ekonomicznym. Zasilacze LED, stanowią bardzo często element współczesnych instalacji oświetleniowych. szczególnie taśm, wykorzystujących tą samą technologię. 

Taśmy LED – nowoczesne i ekologiczne źródła światła

Użycia zasilaczy LED wymaga przede wszystkim każdy system, zawierający taśmy LED. Te ostatnie są po prostu zespołem diod, usytuowanych na elastycznej powierzchni. Dzięki wspomnianej dużej elastyczności tego rozwiązania, możliwe jest jego zastosowanie zarówno we wnętrzach (oświetlenie meblowe, sufitowe), jak i w charakterze zewnętrznego źródła światła. Występują przy tym różne odmiany taśm – spotykane są zarówno jednobarwne, jak i kolorowe. Są również i takie modele, które mogą zmienić barwę światła, zależnie od upodobań użytkownika.

Taśmy LED zasilane są prądem o napięciu 12V lub 24V. W celu zapewnienia odpowiednich warunków ich użytkowania konieczne jest więc użycie zasilaczy LED, pozwalających na przekształcenie prądu zgodnie ze specyfiką tego źródła światła.

Zasilacze LED – co warto o nich wiedzieć

Tak liczne rodzaje taśm LED powodują, że równie liczne są rodzaje urządzeń zasilających. Zasilacze LED mogą występować zarówno w odmianie, transformującej prąd do napięcia 12 V, jak i 24V. Jest to jednak tylko jeden z wielu czynników, jaki należy wziąć pod uwagę przy doborze tego typu sprzętu.

Zasilacz LED może też w wielu wypadkach różnić się ceną. Ten aspekt jest dla wielu z nas niezwykle istotny, jednak oferty podejrzanie tanie powinny wzbudzić naszą nieufność. Rozsądek każe wątpić w trwałość takiego sprzętu. Ze względów ekonomicznych w wielu wypadkach bardziej opłacalne będzie zastosowanie zasilaczy nieco droższych, ale wyprodukowanych przez znanych producentów, gwarantujących odpowiednią jakość wykonania i kupowanych od wiarygodnych kontrahentów.

Zasilacze LED powszechnie występują w handlu – kupić je można zarówno w tradycyjnych sklepach, jak i na platformach handlu elektronicznego. Warto za każdym razem przed sfinalizowaniem transakcji zasięgnąć opinii eksperta. Pozwoli nam to na uniknięcie błędów i odpowiednie dostosowanie sprzętu do naszych warunków. Należy też za każdym razem pozostawić odpowiednią rezerwę mocy (około 10%), pozwalającą na odpowiednio elastyczne zachowanie się całego systemu zasilania. Specjaliści zalecają zastosowanie jednego zasilacza na każde 5 metrów taśmy LED.

Materiał partnera