Wybór idealnego kredytu gotówkowego – jak korzystać z rankingów?

0
2030
starszy człowiek liczący pieniądze
Banki kuszą wieloma rozmaitymi promocjami dotyczących ich kredytów konsumenckich | fot.: pexels

Pieniądze potrzebne są każdemu człowiekowi – czasami budżet domowy się nie dopina lub planuje się większe wydatki, na które przyda się kredyt. Wtedy warto wiedzieć za czym się rozglądać, by podjąć najlepszą decyzję. Jeśli zdobędziesz odpowiednią wiedzę, będziesz mógł podjąć najlepszą dla siebie decyzję. Wybór oferty jest bardzo ważny. Tym bardziej, że kolejne, istniejące na rynku banki, proponują zupełnie inne warunki i kuszą potencjalnych klientów mnóstwem promocji. Żeby jednak podjąć decyzję, musisz najpierw dowiedzieć się czym jest na przykład marża i czym jest WIBOR, a także dowiedzieć się o oprocentowaniu i innych kwestiach. To wszystko jest możliwe – możesz tę wiedzę zdobyć nawet bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy Internet.

Czym jest kredyt konsumencki?

Istnieje wiele rodzajów pożyczek i kredytów gotówkowych. Definicja kredytu konsumenckiego mówi, że jest to kredyt w sumie nie większej niż 255 500 złotych lub kredyt walutowy w kwocie, która odpowiada tej podanej w złotówkach. Udzielany on jest przez kredytodawcę dla konsumenta. To klasyczny kredyt gotówkowy, którego ramy bardzo szczegółowo objaśnia konkretna ustawa o kredycie konsumenckim. Banki kuszą wieloma rozmaitymi promocjami dotyczących ich kredytów konsumenckich. Możesz na przykład liczyć na wakacje kredytowe – czyli sytuację, w której możesz wziąć sobie „urlop” od konieczności spłacania kredytu, a także na wiele innych promocji i możliwości.

pieniądze PLN
Jak wybrać najlepszą ofertę? Z całą pewnością pomoże ci w tym ranking kredytów gotówkowych | fot.: unsplash

Kredyt a pożyczka

Choć w potocznym języku polskim kredyt i pożyczka są uważane za wyrażenia bliskoznaczne, to nie jest to prawdą. Kredyt a pożyczka różnią się od siebie dość znacznie. Przede wszystkim kredyt może zostać udzielony wyłącznie przez bank. A banki podlegają ścisłemu nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. To właśnie ona na przykład decyduje o tym, jakie może być najwyższe możliwe oprocentowanie, co sprawia, że banki nie mogą narzucać lichwiarskich odsetek. Pożyczka natomiast jest łatwiejsza do otrzymania, bo nie podlega tylu rygorom. Dlatego mogą ją dostać nawet osoby, które nie mają szans na kredyt w banku.

Wybór najlepszej oferty

Jak wybrać najlepszą ofertę? Z całą pewnością pomoże ci w tym ranking kredytów gotówkowych. Tam uda ci się porównać ofertę banków – Santander, PKO BP, Citi Handlowy, wszystkie one mają swoje własne oferty kredytów gotówkowych. Wybierz ten, który najbardziej przypadnie ci do gustu i dopasowany będzie do twoich potrzeb. Sprawdź także, czy wcześniejsza spłata jest możliwa na korzystnych dla ciebie warunkach – to też bardzo ważne. Pamiętaj też, by sprawdzić, jak ze sobą korelują marża a WIBOR – to dwa zupełnie różne czynniki. Pierwszy narzucany jest przez bank i jest stały, drugi zależy od stóp procentowych i jest zmienny.

Materiał partnera zewnętrznego