Własne ujęcie wody – na jaką studnię się zdecydować? Co trzeba wiedzieć przed jej zbudowaniem?

0
831
własna studnia
Sposób dostarczania wody do domu to sprawa, którą należy przemyśleć już na etapie budowy | fot.: stock.adobe.com

Sposób dostarczania wody do domu to sprawa, którą należy przemyśleć już na etapie budowy. W zależności od miejscowych warunków istnieje kilka możliwości rozwiązania tej kwestii. Większość osób decyduje się na podłączenie się do lokalnej sieci wodociągowej. Jest to bardzo proste, funkcjonalne i praktyczne rozwiązanie. Alternatywną opcją jest skorzystanie z własnego ujęcia wody. Rozwiązanie to wymaga jednak nieustannego dbania o jej jakość poprzez zainstalowanie specjalistycznych urządzeń usuwających niepożądane substancje. Kiedy decyzja o stworzeniu własnej studni ma sens? Jaki rodzaj własnego ujęcia wody warto zastosować?

Rodzaje studni – jaki wybrać?

Przed rozpoczęciem budowy studni na działce należy zorientować się jakie są warunki wodno-gruntowe wybranego miejsca. Głównym czynnikiem od którego zależy sens budowania studni jest głębokość, na której znajduje się woda. W celu oceny sytuacji warto zasięgnąć pomocy specjalisty. Po określeniu warunków i stanu gleby należy wybrać odpowiedni rodzaj studni. Najczęściej spotykane są kopane i wiercone. Zleceniodawcy w niektórych sytuacjach podejmują się wykonania studni wąskorurowej. Każda z nich cechuje się odrębną specyfiką. Dzięki studni kopanej woda może być pobierana z bardzo płytkich warstw. Niestety jej główną wadą jest istnienie ryzyka skażenia wody. Bezpieczniejszym źródłem są studnie wiercone, ale wymagają one zastosowania pompy głębinowej lub zatapialnej.

Własne ujęcie wody – niezbędne formalności

Wykonanie studni nie powinno przysporzyć komplikacji od strony prawnej. Najprostsza jest sytuacja, gdy ujęcie wody zostało uwzględnione w planie zagospodarowania działki – wtedy nie trzeba załatwiać żadnych dodatkowych pozwoleń. Jeśli jednak to nie zostało zrobione, obowiązkowo należy wybrać się do starostwa powiatowego i zgłosić plan budowy. We wniosku powinien dokładnie zostać określony rodzaj i lokalizacja. Niewielkie studnie o wymiarach nie przekraczających 30 metrów głębokości cechują się uproszczoną procedurą. Z reguły studnia musi znajdować się w odpowiednich odległościach od budynków, jednak jeżeli będzie wykorzystywana tylko do celów gospodarczych – nie musi spełniać tego warunku. 

Zalety i wady posiadania studni

Główną zaletą budowy studni jest ekonomiczna kwestia tego rozwiązania. Za wodę z wodociągów trzeba płacić, a stawki co roku są coraz to większe. Woda pobierana z własnej działki jest darmowa w nieograniczonych ilościach. Dodatkowym kosztem jest jednak zamontowanie pompy głębinowej – choć warto pamiętać. tym, że jest to wydatek jednorazowy. Posiadając na działce własną studnię nie trzeba również martwić się o przerwy w dostawie wody. Główną wadą jest nieznana jakość wody. To właściciel jest odpowiedzialny za uzdatnianie wody, aby jej spożywanie nie okazało się szkodliwe dla zdrowia. Budując własną studnię – jeżeli nie ma dostępu do kanalizacji trzeba także zainwestować w szambo, które jest dodatkowym kosztem.

Budowa własnego ujęcia wody to bardzo praktyczne rozwiązanie. Rodzaj wybranej studni warto skonsultować ze specjalistą, który dobierze egzemplarz najlepiej dostosowany do warunków panujących na działce. Pobieranie wody z własnego źródła to rozwiązanie niezwykle funkcjonalne i ekonomiczne. 

OŁĘ