Tabliczki informacyjne – po co się je stosuje i jakie są ich rodzaje?

0
492
tabliczka informacyjna
Teren prywatny, znaki BHP i ewakuacyjne – jaka jest rola tabliczek informacyjnych? | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Tabliczki informacyjne są ważnym elementem infrastruktury komunikacyjnej. Mają zastosowanie w obiektach administracji publicznej, budynkach komercyjnych, zakładach czy placówkach ochrony zdrowia. Tablice informacyjne to najlepszy sposób, aby przekazać komunikat szerszemu gronu odbiorców.

Teren prywatny, znaki BHP i ewakuacyjne – jaka jest rola tabliczek informacyjnych?

Jaka jest rola tablic informacyjnych? Są one używane do przekazywania informacji takich jak ostrzeżenia, instrukcje, objaśnienia lub wytyczne.

Tabliczki informacyjne są przydatne na przykład do znakowania trawników, parkingów, terenów prywatnych oraz firmowych. Należą do nich między innymi znaki BHP, PPOŻ. czy też znaki ewakuacyjne. Mogą zawierać dane dotyczące godzin otwarcia, ogólne zasady lub przepisy.

W miejscach, w których jest dużo osób, chociażby w sklepach, warto używać tablic, dzięki którym klienci wiedzą, gdzie parkować, jak znaleźć wyjście lub dokąd nie wchodzić. Tabliczkę należy umieścić widocznym miejscu. Tabliczki informacyjne służą również do tego, aby oznaczać i identyfikować miejsca, obiekty oraz punkty orientacyjne. W nawigacji mogą pomóc tabliczki z nazwą ulicy lub numerem budynku czy drzwi.

Są też inne sytuacje, w których mają zastosowanie tablice informacyjne. Mogą być wykorzystywane w celach promocyjnych. Tablice reklamowe umieszczone w odpowiednim miejscu, w którym ich przekaz może dotrzeć do szerokiego grona klientów, mogą przekazywać informacje o produktach, usługach, bądź wydarzeniach. Tablice są także często wykorzystywane w celach edukacyjnych i zawierają informacje o historii, nauce, sztuce lub innych dziedzinach.

Kolejną ważną rolą tabliczek jest zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony oraz informowanie o procedurach awaryjnych lub bezpiecznym zachowaniu w danym miejscu.

Tabliczki informacyjne – rodzaje i wykonanie 

W sklepie dostępne są tablice wykonane z różnych materiałów. Wybór należy dostosować do ich przeznaczenia i miejsca montażu. Warto zwrócić uwagę na to, czy materiał, z którego są wykonane, wygląda profesjonalnie. Ważne jest także uwzględnienie metody nanoszenia informacji. Może to być grawerowanie, drukowanie, malowanie lub stosowanie specjalnych naklejek.

Tabliczki informacyjne mogą być wykonane na przykład z oszlifowanego hartowanego szkła. Taki materiał z pewnością w pełni spełni oczekiwania klientów. Wygląda nowocześnie i elegancko, a przy tym jest bardzo trwały. Informacje mogą być drukowane, malowane, grawerowane lub aplikowane przy użyciu technik takich jak sitodruk.

Atrakcyjny wygląd mają tabliczki wykonane z metalu, a do tego są odporne na warunki atmosferyczne. Plastik jest popularny ze względu na swoją lekkość, trwałość, łatwość wykonania i różnorodność dostępnych kolorów.

Ciekawym rozwiązaniem są systemy modułowe, które pozwalają szybko i łatwo aktualizować informacje. W ofercie są także wypukłe tabliczki aluminiowe, które można zamontować w pionie lub poziomie. Świetnie też sprawdzają się tabliczki, które mają odpinane zakończenia, dzięki którym można szybko zaktualizować dane. 

Tabliczki informacyjne – gdzie najlepiej je umieścić?

Tabliczkę często mocuje się do drzwi lub ściany. Może być ona wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Zazwyczaj tabliczki są łatwe w montażu i można je zawiesić samemu, ale oczywiście jest to zależne od ich wielkości i rodzaju materiału, do którego będą przytwierdzone. W placówkach edukacyjnych często są umieszczone w holu i na korytarzu, gdzie jest najwięcej osób. W budynkach publicznych zwykle widać je przy wejściu. Tablice często są także widoczne w przestrzeni publicznej, takiej jak place, chodniki czy parki. 

Tabliczki informacyjne – najczęściej wybierane komunikaty

Tabliczki często zawierają komunikaty o zakazach, np. „zakaz palenia”, „zakaz parkowania” lub „wstęp wzbroniony”. Na drzwiach sklepów, biur czy restauracji często widoczny jest komunikat „zamknięte”, lub „otwarte”. Gdy w danym miejscu występują jakieś utrudnienia, takie jak remonty czy problemy techniczne, możemy zobaczyć komunikat „za utrudnienia przepraszamy”. Śliska podłoga może spowodować niebezpieczny upadek, dlatego warto umieścić komunikat „Uwaga! Mokra podłoga”.

W niektórych miejscach zwierzęta są dozwolone, w innych wręcz przeciwnie. Przydatna wtedy jest tabliczka z napisem, na przykład „Miejsce przyjazne dla zwierząt”.

Popularny jest także napis „Proszę nie hałasować” w miejscach, w których wskazane jest zachowywanie ciszy.

Ważnym komunikatem jest także informacja o zasadach dotyczących parkowania samochodu w danym miejscu, może to być komunikat „Parkowanie tylko dla klientów”, „Parking tylko dla mieszkańców” lub informacja o całkowitym zakazie parkowania. Każdy właściciel psa powinien mieć zamieszczoną tabliczkę na płocie informującą o tym, że na terenie domu jest pies. 

Zatem jak widać, tabliczki są przydatne zarówno osobom prywatnym, jak i firmom. Ułatwiają codzienne funkcjonowanie, wykonywanie pracy, pełnią funkcje edukacyjne i pomagają promować produkty, usługi oraz wydarzenia.

Materiał partnera zewnętrznego