Sąsiad zalał Ci mieszkanie? Oto ważne informacje i wskazówki, jak sobie poradzić z tą sytuacją

0
589
zalanie mieszkania
Jeżeli podejrzewamy, kto może być odpowiedzialny za zalanie naszego mieszkania, udajmy się do niego na rozmowę| fot.: stock.adobe.com

Po powrocie z pracy, większość z nas marzy o odpoczynku w swoim mieszkaniu. Niestety, czasami może czekać na nas bardzo przykra niespodzianka w postaci zalanego mieszkania. Takie wydarzenie powoduje złość i skutecznie uniemożliwia odpoczynek. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się, w jaki sposób postępować, aby uniknąć dużych strat finansowych. Na początek konieczna będzie rzecz jasna rozmowa z sąsiadem.

Ustalenie winnego jest ważne

Jeżeli podejrzewamy, kto może być odpowiedzialny za zalanie naszego mieszkania, udajmy się do niego na rozmowę. Jeśli nasz sąsiad się przyzna i będzie poczuwał się do winy, postarajmy się na niego nie krzyczeć. Taki wypadek mógł się bowiem zdarzyć każdemu. Warto jednak postarać się o sporządzenie tak zwanego oświadczenia o ustaleniu winy. Takie oświadczenie bardzo ułatwi nam bowiem uzyskanie odszkodowania. Pieniądze z odszkodowania mogą nam posłużyć do pokrycia strat wynikłych z zalania mieszkania. Te zaś mogą być naprawdę bardzo duże i należy o tym pamiętać. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że na odszkodowanie z OC będziemy mogli liczyć właśnie wtedy, jeśli uda nam się ustalić winnego. Jeżeli nie, napotkamy na poważne trudności. Wiele osób nie zdaje sobie niestety sprawy z tego, że to osoba poszkodowana musi ustalić, kto jest winny zalania. Niestety, wiąże się to niekiedy z wieloma nieprzyjemnościami. Nie zawsze sąsiad poczuwa się do odpowiedzialności. Jeżeli jednak sąsiadowi zależy na dobrych relacjach z nami, najprawdopodobniej szybko przyzna się do winy. Wówczas pozostaje nam już tylko wycenić szkodę i spisać odpowiedni protokół. 

W jaki sposób wycenić szkodę?

Po ustaleniu winnego i spisaniu oświadczenia, przychodzi czas na wycenę szkody. Ważne jest to, aby owa wycena była precyzyjna. Niestety, nie jest to takie łatwe. Bardzo ważne jest to, aby podczas wyceniania szkód związanych z zalaniem mieszkania był obecny winowajca oraz zarządca budynku. Jeżeli nie wiemy, w jaki sposób wycenić swoje mieszkanie, możemy skorzystać z pewnego ułatwienia. Wystarczy skorzystać z tak zwanych internetowych kalkulatorów remontowych. Dzięki takim kalkulatorom możliwe stanie się wycenienie wszystkich prac, które trzeba będzie wykonać w mieszkaniu, aby naprawić szkody. Kosztorys planowanych prac należy koniecznie załączyć do protokołów. Niesamowicie istotne jest to, aby sporządzony protokół podpisały dwie osoby. Jedną z nich jest rzecz jasna właściciel nieruchomości, a drugą sprawca zalania. Ważne jest to, aby do wykonania niezbędnych prac zatrudnić fachową ekipę. 

Zalanie mieszkania może wiązać się z koniecznością wykonania wielu niezbędnych prac. Jeżeli chcemy uzyskać odszkodowanie, koniecznie musimy ustalić winnego. Na szczęście, w zdecydowanej większości przypadków nie jest to trudne. Najlepiej byłoby, gdyby sąsiad przyznał się do winy. Uzyskanie odszkodowania będzie wówczas zdecydowanie łatwiejsze. Niesamowicie istotne jest także wycenienie szkód. Na szczęście, mogą nam pomóc internetowe kalkulatory remontowe. Dzięki nim sprawnie dokonamy wyceny szkód. 

AUN