Ramy drewniane – ponadczasowa klasyka?

0
1412
Ramy drewniane
Ramy drewniane wyróżniają się spośród szerokiej gamy dostępnych opraw dla obrazów i zdjęć. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Ramy drewniane wyróżniają się spośród szerokiej gamy dostępnych opraw dla obrazów i zdjęć. Można by zaryzykować stwierdzanie, że żadne z oferowanych rozwiązań nie może równać się ze szlachetną i uniwersalną ramą drewnianą. Licząca sobie wieki tradycja produkcji sprawia, że dobranie ram drewnianych na wymiar do eksponowanych dzieł stało się częścią procesu twórczego – oprawa zamyka kompozycję dzieła, podkreśla kadr i kompletnie zmienia jego odbiór.

Ramy drewniane – dzieło sztuki samo w sobie

Współcześnie, sztuka jest dla każdego, ponieważ gusta są subiektywne. Nie zmienią się jednak elementarne prawa estetyki, dlatego spójne kompozycyjnie obrazy Pollocka i Kandinskiego, choć na pierwszy rzut oka wyglądają jak zbiór plam i kresek, cenione są przez krytyków na całym świecie. Te same prawa dotyczą również oprawy obrazów. Warto jednak zauważyć, że pomimo powszechnie uznanej wartości ich dzieł, wyżej wymienieni twórcy często spotykają się z krytyką. Ramy drewniane na wymiar są dla antyram i ram z tworzyw sztucznych tym, kim Leonardo da Vinci i Michał Anioł byli dla malarzy współczesnych. Nie sposób podważyć tradycyjnej techniki i kunsztu, które reprezentują – każda rama drewniana na wymiar jest wyjątkowa, dlatego zastosowaniem jej do oprawy obrazu jest ukłonem w stronę eksponowanego dzieła, oddajemy hołd autorowi.

Ramy z drewna nie ograniczają się jednak do masywnych, misternie zdobionych listew. W obliczu panujących współcześnie trendów wnętrzarskich, większość zamawianych ram drewnianych na wymiar wykonuje się z surowego drewna o prostym profilu. Oprawa tego typu doskonale sprawdza się w mieszkaniach o nowoczesnym wystroju, ponieważ przełamuje schemat. Naturalny kolor nadaje pomieszczeniom ciepła, łącząc minimalistyczne wzornictwo z niepowtarzalnym charakterem ram drewnianych.

Czy warto oprawić zdjęcie w ramkę z drewna?

Oprawa obrazów nie jest prostym zadaniem. Dlaczego z fotografiami miałoby być inaczej? Zdjęcia są znacznie bardziej popularnym od dzieł malarskich i rysunków sposobem dekoracji wnętrz, ale mają punkt wspólny z obrazami – konieczność obramowania. Ramka z drewna to nie tylko sposób na powieszenie zdjęć lub ustawienie ich na półce. Decydując się na to rozwiązanie, zamykamy zdjęcie w miejscu trwałym i bezpiecznym, niepodatnym na zarysowania oraz rozdarcia. Liczne gatunki materiałów drewnianych dostępne zarówno w formacie impregnowanym, jak i surowym, pozwalają na dopasowanie ramki z drewna do każdej fotografii.

Oprócz uniwersalnego wyglądu i funkcjonalności, ramka z drewna oferuje trwałość, której nie zagwarantuje żaden inny materiał. Pęknięty plastik lub, co gorsza, szkło antyramy wyklucza raz zakupione obramowanie z użytku. Drewno, jako materiał naturalny i miękki, cechuje się znacznie wyższą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Ewentualnie powstałe ubytki można uzupełnić z łatwością przy pomocy wosku do mebli lub masy szpachlowej do drewna. Taki sposób naprawy w estetyczny sposób maskuje szczeliny, wgłębienia oraz pęknięcia, nawet w przypadku ramki z drewna surowego. Warto również pamiętać, że rama, która wiele przeszła, nabiera charakteru, a każdy naprawiony ubytek tworzy jej własną historię.


Materiał partnera zewnętrznego