Pożyczka pozabankowa – czy należy się jej obawiać?

0
731
mężczyzna wykonujący odręczne notatki
Najprościej rzecz ujmując, instytucje oferujące pożyczki pozabankowe to są prywatne firmy skupione na ofercie krótkoterminowych pożyczek konsumenckich | fot.: materiał partnera

Banki nie są jedynym źródłem, z którego możemy pozyskać środki na realizację naszych celów. Istnieje też szereg firm trudniących się pożyczaniem pieniędzy, działających poza sektorem bankowym. Rozważmy, czy korzystanie z ich usług jest bezpieczne.

Instytucje oferujące pożyczki pozabankowe – czym są?

Najprościej rzecz ujmując, instytucje oferujące pożyczki pozabankowe to są prywatne firmy skupione na ofercie krótkoterminowych pożyczek konsumenckich. Zdarzają się od tej reguły wyjątki, ale w wypadku tego typu przedsiębiorstw proponowany czas spłaty zadłużenia nie przekracza 48 miesięcy. Potencjalni klienci mogą też liczyć na łagodniejsze kryteria weryfikacji zdolności kredytowej. Jeśli nie możemy uzyskać kredytu w banku, z dużym prawdopodobieństwem znajdziemy firmę z branży pożyczek pozabankowych, która zechce pożyczyć nam mniejszą lub większą kwotę. W wypadku pożyczek zaciąganych na nie dłużej niż 61 dni i do kwoty kilku tysięcy złotych formalności ograniczone są do minimum. Wiele firm, choćby Net Credit, pozwala wnioskować o pożyczkę poprzez formularz kontaktowy na stronie internetowej.

Pożyczka pozabankowa – czy to bezpieczne?

Historia pożyczek pozabankowych ma swoje niechlubne momenty. W Polsce okres ten przypada na czas po zmianach ustrojowych, czyli na początek lat 90. Nie istniały wtedy skuteczne regulacje kontrolujące działanie tego typu firm, więc pojawili się nieuczciwi ludzie, którzy z tego korzystali. Wciąż pokutuje myślenie, że zaciągnięcie chwilówki wiąże się z horrendalnymi kosztami, a udzielaniem pożyczek zajmują się ludzie działający na pograniczu prawa. Od tamtego czasu minęło blisko trzydzieści lat, a świat pożyczek krótkoterminowych zmienił się nie do poznania. Obecnie podlega on regulacjom ze strony państwa na mocy art. 720-724 Kodeksu cywilnego oraz na mocy tak zwanej ustawy antylichwiarskiej.

Regulacje prawne pożyczek pozabankowych

Wspomniany wyżej Kodeks cywilny określa ogólne warunki zawierania umów o pożyczki pieniężne. Jest to zabezpieczenie prawne, do którego z łatwością możemy się odwołać w przypadku problemów z umową. Jednak Kodeks cywilny nie podejmuje się regulacji kosztów kredytowania. W tym celu powstała ustawa antylichwiarska, która określa między innymi maksymalną wysokość odsetek kapitałowych oraz odsetek za opóźnienie. Wyraźnie widać więc, że pożyczki pozabankowe posiadają regulacje chroniące klienta przed nadużyciami ze strony pożyczkodawców i nie należy się ich obawiać. Dla bezpieczeństwa warto jednak korzystać z usług popularnych firm o ugruntowanej pozycji na rynku.


Materiał partnera