Oświetlenie szynowe – niezawodne w każdym wnętrzu 

0
427
oświetlenie szynowe
Jakie jest zastosowanie lamp szynowych i kiedy warto rozważyć zakup całego systemu?| fot.: materiał partnera

Od kilku lat zauważa się niegasnący trend na oświetlenie szynowe. Stosowane jest wszędzie tam, gdzie potrzebne jest mocne, punktowe światło – zarówno we wnętrzach domowych, jak i komercyjnych. Jakie jest zastosowanie lamp szynowych i kiedy warto rozważyć zakup całego systemu? Warto wziąć pod uwagę kilka poniższych kwestii.

Oświetlenie jedno- lub trójfazowe

Kluczowym kryterium przy wyborze oświetlenia szynowego zawsze jest liczba uruchamianych jednocześnie źródeł światła. Zamontowane we wnętrzu lampy szynowe mogą być 1-fazowe lub 3-fazowe. Zasadnicza różnica polega na tym, że lampy 1-fazowe uruchamiane są w tym samym czasie, natomiast oświetlenie 3-fazowe pozwala na włączanie wybranych punktów, co wymaga zastosowania trzech oddzielnych obwodów.

Taka konfiguracja wyglądem nie różni się od systemu 1-fazowego – żarówki umieszczone są na tej samej szynie, jednak ich posiadacz może decydować o tym, że będą uruchamiane w dowolnej sekwencji.

oświetlenie szynowe
Oświetlenie szynowe to proste i funkcjonalne rozwiązanie, które prezentuje się ponadczasowo zarówno w salonie, jak i na długim korytarzu | fot.: materiał partnera

Jakie szyny wybrać?

Kolejną kwestią, którą muszą przeanalizować kupujący, jest rodzaj szyn. Aktualnie systemy mogą zawierać w zestawie szyny podtynkowe, umieszczane między sufitem zwykłym a podwieszanym lub w specjalnie wyciętych rowkach, oraz nadtynkowe, mocowane bezpośrednio do sufitu. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, jednak o wyborze najczęściej decydują aspekty wizualne. Lampy szynowe w systemie nadtynkowym stanowią mocny akcent aranżacyjny i nadają charakteru całemu wnętrzu.

Kształt szyn i układ oświetleniowy

Oświetlenie szynowe to proste i funkcjonalne rozwiązanie, które prezentuje się ponadczasowo zarówno w salonie, jak i na długim korytarzu. Montaż jednak nie pozostawia wielu rozwiązań – cały system bazuje na szynach, które można ułożyć w kształt kwadratu, prostokąta, liter T, U lub L. W tym przypadku prostota dodaje elegancji, wprowadzając do wnętrza industrialny, surowy klimat.

Same lampy szynowe występują w kilku kształtach i wielu kolorach, pozwalając dopasować całość do charakteru wnętrza. Liczba dostępnych wariantów może przyprawić o zawrót głowy, a możliwości aranżacyjne są nieograniczone. W sprzedaży dostępne są na przykład lampy szynowe w formie reflektorów, ozdobne tuby, lampy z ringami czy efektowne oświetlenie wiszące. Każde z powyższych może zawierać ozdobne elementy, które spajają wygląd wnętrza – bardzo często lampy wzbogacone są ringami w kolorze srebra, złota czy mosiądzu.

Montaż oświetlenia szynowego – gdzie najczęściej?

Systemy szynowe już dawno zagościły w domowych wnętrzach, gdzie w całej okazałości prezentują swój potencjał. Najczęściej montuje się je w przestronnych salonach, jadalniach czy kuchni, a także w długich korytarzach czy w sypialni. Zanim jednak lampy szynowe stały się popularne w mieszkaniach, królowały (i robią to do dziś) w pomieszczeniach komercyjnych. Punktowe oświetlenie znakomicie sprawdza się w witrynach sklepowych, salonach kosmetycznych i fryzjerskich, biurach, galeriach sztuki, muzeach czy pracowniach fotograficznych. Jak widać, ich praktyczne zastosowanie bezpośrednio przełożyło się na popularność.

Materiał partnera zewnętrznego