Kiedy warto założyć konto oszczędnościowe?

0
638
kobieta odkładająca monety
Rachunek oszczędnościowy jest jednym z produktów bankowych dedykowanych klientom (osobom fizycznym), którzy chcą gromadzić wolne zasoby gotówki | fot.: materiał partnera

Bez względu na wysokość środków, jakie mamy do dyspozycji, warto nauczyć się odkładać gotówkę w ramach zabezpieczenia przyszłości finansowej. Systematyczne, comiesięczne odkładanie pozwoli nam na zbudowanie poduszki finansowej lub realizację skonkretyzowanych planów. Nawyk oszczędzania warto wypracować od najmłodszych lat.

W jakim celu zakładamy konto oszczędnościowe?

Rachunek oszczędnościowy jest jednym z produktów bankowych dedykowanych klientom (osobom fizycznym), którzy chcą gromadzić wolne zasoby gotówki. Więc kiedy warto założyć konto oszczędnościowe? Doskonałym momentem do jego założenia jest pojawianie się w rodzinie małego dziecka. Banki oferują bardzo ciekawe konta oszczędnościowe dla dzieci, które można założyć od razu po uzyskaniu przez nie numeru PESEL. Są one zwykle bardzo atrakcyjnie oprocentowane. W ten sposób możemy odkładać przez wiele lat comiesięczne kwoty dla swojego potomka, zapewniając mu na progu dorosłości odpowiedni zastrzyk gotówki. Poza tym konto oszczędnościowe warto założyć w każdym momencie, ponieważ regularne odkładanie nawet niewielkich kwot, ale przez dłuższy czas, pozwoli na zgromadzenie środków, które mogę być przydatne przy realizacji naszych celów albo być zabezpieczeniem na czarną godzinę.

Rachunek oszczędnościowy – najważniejsze cechy

Konto oszczędnościowe jest oprocentowane, a niektóre oferty bankowe są równie korzystne jak lokaty. Różnica polega na tym, że lokata jest zakładana na ściśle określony czas. Wcześniejsza wypłata środków z lokaty powoduje utratę części lub całości odsetek, a w niektórych przypadkach nawet naliczenie kary. Ten produkt bankowy jest dedykowany klientom, którzy mogą swobodnie odłożyć określoną sumę pieniędzy na długi czas bez konieczności ich wykorzystywania.

W przypadku rachunku oszczędnościowego możemy wypłacić środki na nim zgromadzone, nie tracąc na odsetkach. Pieniędzmi możemy swobodnie zarządzać i wykorzystać w kryzysowych sytuacjach. Można też w każdej chwili dokonywać dowolnych wpłat, a odsetki są kapitalizowane najczęściej raz w miesiącu (niektóre banki kapitalizują odsetki raz na kwartał).

Rachunek oszczędnościowy jest z reguły bezpłatny, ale nadal na rynku zdarzają się oferty z opłatami za kartę. Poza tym doskonała większość banków proponuje jeden bezpłatny przelew lub wypłatę kartą w miesiącu, a reszta jest płatna. Opłaty często są dość wysokie i sięgają nawet 20 złotych. Jeżeli nie kontrolujemy liczby wypłat, zamiast zyskać, możemy stracić. Ponadto przy tym produkcie należy się liczyć ze zmianą oprocentowania i koniecznością założenia w banku rachunku osobistego, co może się wiązać z dodatkowymi kosztami. Są jednak na polskim rynku instytucje finansowe, np. Santander Consumer Bank, które w ramach rachunku oszczędnościowego pozawalają na bezpłatne dokonywanie wpłat i wypłat z rachunku bez limitu. Swobodny dostęp do pieniędzy dla niektórych osób może być też sporą wadą, ponieważ szybko mogą wykorzystać zgromadzone środki i nie osiągną zaplanowanego celu.

Dla kogo jest korzystne konto oszczędnościowe?

Osoby, które nie mają stałych i regularnych dochodów, ale chcą oszczędzać, powinny zdecydować się na otwarcie konta oszczędnościowego. Lokaty zwykle są nieco lepiej oprocentowane, jednak są dedykowane dla tych osób, które odkładają wolne środki i nie muszą po nie sięgać. Konto oszczędnościowe za to pozwala na oszczędzanie i dowolne wpłaty i wypłaty w miesiącu. Należy jednak pamiętać o tym, że niektóre banki warunkują wysokość oprocentowania od wysokości miesięcznych wpłat. Często też uzależniają oprocentowanie od wysokości kwoty na koncie.

Odpowiedź na pytanie, kiedy warto założyć konto oszczędnościowe, brzmi: każdy moment jest dobry. Bez względu na to, jaką kwotą dysponujemy, doskonałym nawykiem jest regularne odkładanie. Tylko w ten sposób nauczymy się kontrolować swoje wydatki i budżet domowy. Wyodrębnienie odpowiedniej kwoty na osobnym koncie pozwoli na realizację tego celu. Takie działanie pozwala na utworzenie poduszki finansowej, która ma pomóc w kryzysowych sytuacjach i zapewnić w tym czasie płynność finansową. Nikt z nas nie oczekuje niesprzyjających czasów i okoliczności, jednak lepiej być przygotowanym oraz odpowiednio zabezpieczonym finansowo.


Materiał partnera