Jakie wyróżniamy główne rodzaje deszczu?

0
1673
rodzaje deszczu
Zanim wyjdziemy na zewnątrz, lepiej sprawdzić, jak prezentuje się pogoda przy użyciu sprawdzonej technologii do pomiaru | fot.: stock.adobe.com

Opad atmosferyczny w formie deszczu to zdecydowanie jedno z najczęściej spotykanych zjawisk pogodowych na całym świecie. Jako że mamy z nim do czynienia wielokrotnie w ciągu roku, dobrze będzie zaczerpnąć nieco więcej informacji na temat tego, jakie wyróżniamy rodzaje deszczu. Poniżej znajdziecie wykaz głównych form, w których występuje ten opad atmosferyczny.

Deszcz czołowy

Zanim wyjdziemy na zewnątrz, lepiej sprawdzić, jak prezentuje się pogoda przy użyciu sprawdzonej technologii do pomiaru. Wynika to z faktu, że może niedługo w naszym rejonie dojść przykładowo do opadu deszczu czołowego. Do jego wystąpienia dochodzi w momencie, gdy zimne powietrze spotyka się z gorącym powietrzem w tak zwanym froncie pogodowym. Co szczególnie ważne w przypadku tego rodzaju deszczu, gdy dochodzi do wzniesienia się przez gorące powietrze i zetknięcia się go z zimnym powietrzem, gorące powietrze przenosi się wyżej. Jak jednak pewnie możecie sobie wyobrazić, im wyżej znajdujemy się w atmosferze i im wyżej się w niej udajemy, tym zimniejsze staje się powietrze.

W takiej sytuacji ciepłe powietrze, które uniosło się w atmosferze, zaczyna się ochładzać. Tutaj dochodzi do kluczowego zjawiska, jakim jest skondensowanie pary wodnej w wodę, stworzenie chmury oraz w efekcie doprowadzenie do opadu w formie deszczu. Z tego rodzaju deszczem spotykamy się dosyć często, a można rozpoznać go zazwyczaj przez szare zachmurzone niebo i długo utrzymujące się opady deszczu, które trwają nawet cały dzień. Gdy zauważysz, że niebo zaczyna się chmurzyć, warto będzie sprawdzić przy pomocy odpowiedniego radaru pogodowego, czy i gdzie pada deszcz.

Deszcz orograficzny

Ten rodzaju deszczu spotkamy głównie w sytuacji, gdy wiatr przepycha powietrze w stronę wzgórze. W efekcie wiatr zostaje zmuszony do wspinania się po tym wzgórzu, ponieważ nie może wejść do jego środka. W momencie, gdy osiągnie jego szczyt, dochodzi do ochłodzenia się powietrza. Jeśli powietrze przepchnięte w ten sposób na szczyt wzgórza posiada odpowiedni poziom wilgoci, para wodna kondensuje się w wodę, aby uformować chmurę i doprowadzi do opadu deszczu. Jeśli wybierasz się w miejsce z wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia takiego deszczu, na przykład do Wielkiej Brytanii, warto będzie wyposażyć się w odpowiednie środki na zakup ubrań czy przyrządów do ochrony przed deszczem. Aby ocenić potrzebną w tym celu kwotę w danej walucie, skorzystaj z rzetelnego konwertera https://pl.exrates.pro/.

Deszcz konwekcyjny

Ostatnim rodzajem deszczu, o którym pragniemy wspomnieć jeszcze deszcz konwekcyjny. Jest to specyficzny rodzaj opadu atmosferycznego, do którego dochodzi w specyficznych warunkach. Gdy słońce oświetla ziemię i ogrzewa płytką warstwę powietrza blisko niej, powietrze staje się cieplejsze niż otaczające je powietrze, przez co podnosi się w górę atmosfery. Po osiągnięciu odpowiedniej wysokości, ciepłe powietrze ochładza się, kondensuje w wodę, formuje chmurę i wreszcie spada w formie opadu atmosferycznego na ziemię.

Taki opad atmosferyczny najczęściej doprowadza do wytworzenia niewielkich obszarów deszczu, przez co czasami spotkasz się z ulewą w jednym miejscu, podczas gdy w pobliskiej wiosce jest kompletnie sucho. Działanie ulewy może być dewastujące z różnych względów, przez co istnieje szansa, że potrzebna będzie pomoc specjalisty w celu naprawy wynikłych szkód. Sprawdzone polskie firmy świadczące związane z tym usługi i nie tylko znaleźć możesz za pomocą katalogu http://mapia.pl/.

Materiał partnera