Jak wykonać fundamenty? Cena, jakość i efektywność

0
496
fundamenty dom
Niewątpliwie jednym z ważniejszych elementów każdego domu jest fundament | fot.: materiał partnera

Budowa domu to niewątpliwie kosztowne i czasochłonne przedsięwzięcie. Inwestor musi podejmować naprawdę wiele decyzji, które mają olbrzymie znaczenie dla bezpieczeństwa i funkcjonalności całego budynku. Niewątpliwie jednym z ważniejszych elementów każdego domu jest fundament. W końcu musi on wytrzymać spore obciążenia. Dziś doradzimy Wam, jak prawidłowo wykonać fundamenty, a także dlaczego należy zwracać uwagę na jakość materiałów.

Jak zaprojektować dobry fundament domu?

Już wiecie, że fundament jest najbardziej narażony na obciążenia, stąd też musi być mocny i trwały. Jednak nim przejdzie się do jego budowy, trzeba go właściwie zaprojektować. Otóż należy obliczyć parametry fundamentu. Aby to zrobić trzeba wziąć pod uwagę kilka parametrów, a dokładnie: wielkość domu, w tym liczbę kondygnacji, następnie samą technologię budowy oraz rodzaj użytych materiałów. To nadal nie wszystko, wszak liczy się także grunt jaki jest na działce. Niewątpliwie podłoża niestabilne mają słabą nośność, a to oznacza, że budowa fundamentu będzie droższa i dłuższa. Najlepiej budować na zwartych skałach czy też piaskach. Pamiętajcie, że grunty nasypowe czy choćby torf zupełnie nie nadają się pod budowę. Ewentualnie możecie wzmocnić podłoże, a następnie wybrać specjalny sposób posadowienia. Zwróćcie jeszcze uwagę na to, jak głęboko ma zostać posadowiony fundament. Domy posadawiane są poniżej tzw. strefy przemarzania. I znowu głębokość posadowienia fundamentu nie jest jednolita i zależy od miejsca, w którym budujecie dom. W zachodniej części Polski strefa przemarzania wynosić ok. 0,8 metra, natomiast w centralnej Polsce od 1-1,2 m, a tam, gdzie jest najzimniej, a więc w okolicach Suwałk wynosi często ok. 1,4 m. Pewnie zastanawiacie się, dlaczego jest to tak ważne. Musicie wiedzieć, że zamarzający grunt zwiększa swoją objętość, a to może skutkować pęknięciem fundamentów.

Bloczki betonowe – dlaczego warto wykonać z nich ściany fundamentowe?

Wybór materiału do wykonania fundamentów jest duży. Jeżeli szukacie dobrego, ale też relatywnie taniego rozwiązania, to niewątpliwie świetnie sprawdzą się bloczki betonowe. Są one trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wyróżniają się dużą wytrzymałością na ściskanie oraz niską nasiąkliwością. Na fundamentach wykonanych z bloczków betonowych można budować nawet domy o kilku kondygnacjach, a przy tym koszt budowy nie będzie bardzo wysoki. Dzięki temu, że mają niską nasiąkliwość sprawdzą się nawet do budowy podpiwniczeń, bez obaw o to, że będą przemakać, a przez to zalewać piwnicę. Można również zdecydować się na bloczki keramzybetonowe, które wyróżnia fakt, że świetnie izolują. Jednak są wrażliwe na działanie wody, dlatego mimo wszystko lepiej zdecydować się na te z betonu.

A może pustaki zasypowe?

Oczywiście jak można się domyślić to nie jedyne rozwiązanie, na które można postawić. Skoro wiecie już, że bloczki betonowe naprawdę dobrze się sprawdzają, to możecie się też domyślić, że ściany z samego betonu także dobrze się sprawdzą. Ściany wzniesione z betonu są bardzo wytrzymałe i dobrze chronią przed przenikaniem wody, jednak przed ich budową trzeba wykonać deskowanie, co niewątpliwie jest bardzo czasochłonne i pracochłonne. Wiąże się też z dodatkowymi kosztami. Jeżeli więc nie chcecie potem rozbierać szalunków, to możecie postawić na pustaki zasypowe. Otóż po ich ustawieniu wypełnia się je mieszanką betonową, czyli wykonuje się tzw. szalunek tracony, którego nie trzeba rozbierać. Pustaki zasypowe wypełnione betonem są trwałe, odporne na uszkodzenia i ich koszt nie jest wysoki.

Nowoczesne rozwiązanie, ale czy aby dobre?

Są także rozwiązania uznawane za bardziej nowoczesne. Ale czy aby na pewno dobre? Przyjrzyjmy się choćby kształtkom styropianowym. Buduje się je podobnie do tego, jak wznosi się ściany fundamentowe z pustaków zasypowych. Jednak sam materiał ma nieco inne właściwości. Jest mniej odporny na odkształcenia. Jednak przez to że kształtki styropianowe wypełnia się mieszanką betonową, zyskują one odporność mechaniczną, a przy tym zapewniają dobrą izolację termiczną. Kształtki styropianowe są także częścią szalunku, którego nie trzeba rozbierać, jednak ich koszt jest znacznie wyższy.

Materiał partnera