Czy warto postawić na panele fotowoltaiczne?

0
969
Panele fotowoltaiczne
Popularność paneli fotowoltaicznych szybko rośnie na przestrzeni ostatnich kilku lat. Przyczyniają się do tego przede wszystkim dotacje udzielane przez jednostki samorządowe | fot.: StockAdobe.com

Instalacje fotowoltaiczne umieszczane zazwyczaj na dachach budynków tworzone są po to, aby móc pozyskiwać bezpłatny prąd. Od kilku już lat w Polsce panuje moda na zakładanie paneli fotowoltaicznych szczególnie przez osoby indywidualne. Nie ma w tym nic dziwnego, bo w Polsce prąd jest stosunkowo drogi, wiele osób szuka, więc oszczędności. Dodatkowym motywem jest chęć korzystania z ekologicznych rozwiązań i życia w czystym i zdrowym otoczeniu.

Dlaczego panele fotowoltaiczne są tak popularne?

Popularność paneli fotowoltaicznych szybko rośnie na przestrzeni ostatnich kilku lat. Przyczyniają się do tego przede wszystkim dotacje udzielane przez jednostki samorządowe. Ostatnio pojawił się dodatkowy program rządowy Mój Prąd, który również pozwala nieco zaoszczędzić przy okazji instalowania paneli. Polacy zaczęli chętniej stawiać na instalacje fotowoltaiczne także po wejściu w życie ustawy, która pozwala na magazynowanie niezużytej w danym momencie energii przez zakłady energetyczne i późniejsze jej odbieranie.

Jak działają instalacje fotowoltaiczne?

Instalacje fotowoltaiczne składają się części naziemnej widocznej zwykle na dachach oraz z części elektrycznej, która najczęściej umieszczona jest na ścianie w kotłowni. Panele fotowoltaiczne montuje się na dachach lub na gruncie. Niekiedy powierzchnia dachu jest zbyt mała w stosunku do potrzebnej mocy i wtedy można umieścić panele na działce. W wariancie dachowym najkorzystniejsza sytuacja jest wtedy, gdy dach jest wystawiony na południe. Instalacje o orientacji wschód-zachód stosowane są dużo rzadziej. Za najbardziej wskazane nachylenie paneli uznaje się kąt 35 stopni. Oprócz tego potrzebny będzie także inwerter sieciowy.
Ilość miejsca, jaką panele zajmą na dachu będzie zależeć od mocy całej instalacji. Ta z kolei powinna być dobrze przemyślana i obliczona. W tym celu należy sprawdzić średnie roczne zużycie prądu w danym domu w latach ubiegłych. Sam montaż całej instalacji fotowoltaicznej nie trwa długo, bo jest to zazwyczaj jeden dzień. Wszystkie te działania muszą być poprzedzone fazą projektowania instalacji. Do działania całej instalacji konieczna będzie też wymiana licznika na dwukierunkowy. Jego zamontowanie jest rolą zakładu energetycznego i nie wiąże się z opłatami.

Czy to się opłaca?

Instalacje fotowoltaiczne w gospodarstwach domowych z całą pewnością są opłacalne. Gdy ich moc jest odpowiednio dobrana użytkownik nie płaci nic za prąd, uiszcza jedynie, co miesiąc opłatę za licznik w wysokości kilkunastu złotych. Możliwość posiadania darmowego prądu jest ściśle związana ze zmianą statusu z konsumenta na prosumenta, czyli kogoś, kto prąd wytwarza i pobiera. Latem, gdy instalacja wytwarza więcej prądu niż potrzeba można go odesłać do zakładu energetycznego i tam magazynować. Z kolei w zimnych miesiącach, gdy potrzebujemy więcej prądu niż wytwarzamy można prąd pobierać z zakładu energetycznego. Pobrać jednak można 80% tego, co się odesłało i jest to swego rodzaju rekompensata za magazynowanie. Koszt zamontowania instalacji w typowym domu zwraca się po 10-12 latach. Jeśli użytkownik korzysta z dotacji i wykonuje odliczenie od podatku czas ten będzie jeszcze szybszy.

Jak widać montaż instalacji fotowoltaicznych jest opłacalny w długim okresie. Należy spodziewać się, że w kolejnych latach nadal będzie duże zainteresowanie takimi rozwiązaniami, nie tylko z uwagi na finanse, ale także na ekologię.


AMU