Adwokat do spraw nieruchomości. Jaką rolę w realizowaniu transakcji kupna-sprzedaży odgrywają negocjacje?

0
390
negocjacje na rynku nieruchomości
Adwokat od nieruchomości pełni rolę swego rodzaju pośrednika, który koordynuje przebieg negocjacji | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Kluczową rolę w transakcjach na rynku nieruchomości odgrywają negocjacje. To właśnie bardzo często od nich zależy końcowa realizacja inwestycji. Znaczenie negocjacji wzrasta, szczególnie w gorszej koniunkturze rynkowej. Zarówno początkujący przedsiębiorcy, jak i ci, którzy działają w branży mieszkaniowej od lat, mogą spotkać się z niejedną przeszkodą. Źle rozplanowane negocjacje mogą zaburzyć cały proces inwestycyjny. Na czym polegają negocjacje na rynku nieruchomości? I dlaczego w trakcie negocjacji warto korzystać ze wsparcia adwokata od spraw nieruchomości?

Czym są i na czym polegają negocjacje na rynku nieruchomości?

Negocjacje to kluczowa kwestia, jeżeli chodzi o określenie stanowiska w danej sprawie. To nic innego jak proces komunikacji pomiędzy dwiema stronami – sprzedawca-nabywca. Negocjacje to każda sytuacja, w której dążymy do porozumienia w jakiejś konkretnej sprawie. Na rynku nieruchomości negocjacje prowadzi najczęściej adwokat do spraw nieruchomości. Kluczowe w tym zakresie są umiejętności, takie jak: znajomość rynku, świadomość dotycząca standardów rynkowych oraz wiedza na temat danej nieruchomości.

Negocjacje mogą dotyczyć różnych kwestii. Najczęściej jednak są wykorzystywane przy wspólnych inwestycjach oraz ustalaniu warunków współpracy. W trakcie takich negocjacji strony ustalają wszystkie istotne szczegóły danej transakcji, a także omawiają ewentualne zagrożenia, które mogą zaistnieć w przyszłości. Rozmowy takie zmierzają również do zabezpieczenia interesów obu stron oraz sformułowania odpowiednich umów na wypadek jakichkolwiek nieporozumień, czy konfliktów.

Adwokat do spraw nieruchomości i jego rola w trakcie negocjacji – co warto wiedzieć?

Adwokat od nieruchomości pełni rolę swego rodzaju pośrednika, który koordynuje przebieg negocjacji. Do jego zadań należy przede wszystkim weryfikacja końcowych postanowień porozumienia zawartego pomiędzy obiema stronami. W trakcie negocjacji prawnik zachowuje odpowiedni dystans do sprawy, dzięki czemu może zaproponować najlepsze bądź optymalne rozwiązanie. Pomoc adwokata może być kluczem do uzyskania zadowalających rezultatów.

Pośrednik uczestniczy w negocjacjach oraz jego dobra znajomość branży nieruchomości, jest przyczyną sukcesu niejednego przedsiębiorcy. Taka osoba ma doświadczenie przy przygotowywaniu stanowiska oraz przygotowaniu odpowiednich argumentów dla swojego klienta. Prawnik może bez problemu negocjować zarówno warunki sprzedaży nieruchomości, warunki najmu lokalu użytkowego, jak i warunki współpracy.

Fachowa pomoc adwokata przy negocjacjach jest szczególnie przydatna, gdy sprzedawca niechętnie podchodzi do kwestii obniżenia kwoty za proponowaną nieruchomość. Aby uniknąć zerwania negocjacji, warto dobrze się do nich przygotować. Prawnik może zlecić wycenę nieruchomości, gdy wraz z klientem uzna, że cena ofertowa nie jest adekwatna do rzeczywistej wartości rynkowej. Pomoc prawna okazuje się niezastąpiona również przy sporządzaniu umów. Wykorzystując umiejętności oraz doświadczenie, specjalista może uchronić swojego klienta przed ryzykiem podjęcia pochopnych decyzji i utraty znacznych środków.

Materiał partnera zewnętrznego