Precyzyjne pisanie z historią w tle

0
790
pióro do kaligrafii
Poszukując odpowiedniego dla nas przyboru do ćwiczenia kaligrafii, możemy wybrać i nabyć osobno stalówkę oraz obsadkę lub też zdecydować się na zakup kompletnego pióra do kaligrafii | fot.: stock.adobe.com

Kaligrafia, czyli sztuka pięknego i starannego pisania, znana jest od bardzo dawna – jej historia sięga tysiąca lat. Umiejętność ta nieobca jest użytkownikom różnych alfabetów, nie tylko łacińskiego; kaligrafią zajmowały się bowiem również nacje posługujące się alfabetem japońskim, chińskim czy też arabskim. „Piękne pisanie” jeszcze ubiegłym stuleciu było przedmiotem szkolnym, którego głównym założeniem, oprócz nauki kreślenia liter, było kształtowanie charakteru i trenowanie cierpliwości. Dziś sztuka odręcznego pisania na powrót zyskuje popularność, a zajęcia z kaligrafii cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nic dziwnego, zwłaszcza, że poza rozwijaniem kreatywności umiejętność kaligraficznego pisania przydaje się równie w życiu codziennym, na przykład podczas wypełniania okolicznościowych kart, zaproszeń lub też wypisywania dyplomów. Nasi przodkowie, kształcąc się w dziedzinie kaligrafii, korzystali z dostępnych ówcześnie narzędzi: patyków, piór gęsich albo odpowiednio dobranych gałązek. W dzisiejszych czasach mamy do wyboru bardziej nowoczesne, a jednocześnie klasyczne przybory – pióra do kaligrafii. Zarówno pióro do kaligrafii, jak również inne niezbędne akcesoria, takie jak rodzaj stalówki, atramentu lub papieru możemy dopasować zgodnie z naszymi upodobaniami oraz stylem liternictwa, który chcemy opanować.

Pióro do kaligrafii dla miłośników starannego pisania

Poszukując odpowiedniego dla nas przyboru do ćwiczenia kaligrafii, możemy wybrać i nabyć osobno stalówkę oraz obsadkę lub też zdecydować się na zakup kompletnego pióra do kaligrafii. Pióra te posiadają wygodnie wyprofilowaną obsadkę, tak aby przyrząd leżał pewnie w dłoni, a pisanie nim było wygodne i sprawiało przyjemność. Wiele piór do kaligrafii oferowanych jest ze stalówkami różnych rodzajów i o różnych wymiarach, tak więc mamy możliwość stworzenia dla siebie takiego zestawu, który najlepiej nam odpowiada.

Skoro mowa o stalówkach, warto wspomnieć, że stalówki do kaligrafowania dzielimy na ostre i ścięte. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzują się ostrą końcówką, często są też mało elastyczne. Stalówki ostre wybieramy zazwyczaj do ćwiczenia nowoczesnej kaligrafii. Jeśli chodzi o stalówki ścięte, posiadające tępe zakończenie, to sprawdzą się one znacznie lepiej w przypadku starszych krojów pisma, na przykład liter w stylu gotyckim. Zwracajmy też uwagę na elastyczność stalówki. Do liter cieniowanych wybierajmy stalówki elastyczne, ponieważ rozchodzące się pod naszym naciskiem skrzydełka stalówki pozwolą nam pisać grubsze linie.

Mariaż doskonały – stalówka i tusz

Do kaligrafowania najczęściej używa się tuszu, który nabieramy, zanurzając stalówkę w buteleczce z tuszem. Jest to metoda o tyle uciążliwa, że wymaga częstego maczania stalówki w tuszu. Kompletne pióro do kaligrafii wyposażone jest w mechanizm podobny do stosowanego w piórze wiecznym, czyli możliwość stosowania wymiennych nabojów z atramentem. Zapewnia to ciągłość pisania, a tym samym większy komfort. Dodatkowo w korpusie pióra do kaligrafii znajduje się przezroczyste okienko, które pozwala kontrolować ilość atramentu – dzięki temu zdążymy wymienić nabój na nowy i pisać dalej bez przeszkód.

Materiały partnera