Zbilansowana dieta dziecka kluczowym elementem jego rozwoju

0
1068
Dziecko karmione ze słoiczka
Układ pokarmowy niemowląt w pierwszych miesiącach po urodzeniu nie jest w stanie trawić pokarmów stałych. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wiek niemowlęcy to okres dynamicznego rozwoju dziecka. Aby wszystkie procesy mogły przebiegać pomyślnie, maluszek potrzebuje składników odżywczych dostarczanych mu wraz z pożywieniem. Sposób, w jaki jest odżywiany we wczesnym dzieciństwie, może wpłynąć na jego zdrowie nawet w życiu dorosłym. Co mu podawać, aby otrzymywał jak najbardziej wartościowy pokarm? Oto kilka wskazówek na ten temat.

Karmienie w pierwszym półroczu życia dziecka

Każdy specjalista przyzna, że w trakcie pierwszych miesięcy po przyjściu na świat to pokarm matki najlepiej zaspokaja potrzeby rosnącego malca. Zawiera on idealne proporcje składników odżywczych, z wyjątkiem witaminy D, którą należy suplementować. Zaopatruje też organizm maleństwa w przeciwciała, które wspierają go w walce z bakteriami i wirusami. Badania wykazują, że karmienie piersią pomaga chronić nie tylko przed infekcjami, ale również zmniejsza ryzyko takich chorób jak alergie, celiakia, cukrzyca, choroby zapalne jelit. Ponadto z jednej strony zapewnia zdrowy przyrost masy ciała malca, z drugiej zmniejsza prawdopodobieństwo otyłości.

Do kiedy należy karmić maleństwo naturalnie? Przez pierwszych 6 miesięcy dziecko nie potrzebuje żadnych innych pokarmów. Po upływie tego czasu należy małymi krokami wprowadzać pokarmy stałe, jednak kontynuowanie karmienia piersią jest bardzo wskazane, bowiem mleko nadal odgrywa ważną rolę w jadłospisie małego człowieka.

Warto pamiętać, że karmienie piersią oddziałuje pozytywnie także na matkę. Pomaga wrócić do masy ciała sprzed ciąży, a badania wykazują, że zmniejsza ryzyko depresji poporodowej. Niewątpliwą zaletą naturalnego karmienia jest również wyjątkowa więź, która nawiązuje się między mamą a niemowlęciem.

Są jednak sytuacje, gdy maluszek nie może być karmiony piersią lub trzeba go dokarmiać mlekiem modyfikowanym. Należy wówczas wybrać mleko dostosowane do wieku maluszka. Pamiętaj, że wprowadzanie jakichkolwiek zmian w sposobie żywienia należy konsultować z lekarzem pediatrą.

Rozszerzanie diety dziecka

Układ pokarmowy niemowląt w pierwszych miesiącach po urodzeniu nie jest w stanie trawić pokarmów stałych. Dopiero od około 6. miesiąca życia dziecko zwykle jest gotowe na poznawanie nowych smaków. Na tym etapie na widok przygotowanych dla niego przysmaków otwiera usta, a następnie bez problemu przełyka kolejne porcje. Ważne, aby pierwsze pokarmy „stałe” były łatwe do skonsumowania dla malca, czyli w praktyce miały półpłynną lub papkowatą konsystencję.

Jakie pokarmy wprowadzać w tym okresie? Mogą to być np. ryżowe kaszki, kleiki, przecierowe soki owocowe, zupki lub przeciery jarzynowe. Około 11. – 12. miesiąca można serwować mu pieczywo, biszkopty, sucharki, produkty mleczne, jogurty, kefiry, twarożki. Co ważne, pokarmy stałe powinno się wprowadzać stopniowo, a nie po kilka nowych produktów jednocześnie. Oprócz tego wskazane jest karmienie dziecka piersią na żądanie lub podawanie mu mleka modyfikowanego dla niemowląt.

Co powinno jeść dziecko w 2. roku życia?

Maluch w tym wieku ma już bardzo urozmaicony jadłospis i jada większość tych produktów, po które sięgają dorośli. Dobrze jest już w tym okresie zaszczepić w nim zdrowe nawyki żywieniowe, czyli podawać mu jak najwięcej produktów roślinnych, za to mniej mięsa i innych artykułów pochodzenia zwierzęcego. Istotnym składnikiem diety malca są tłuszcze (np. masło), stanowiące bogate źródło energii oraz niezbędne do prawidłowego rozwoju mózgu. Źródłami „dobrych” tłuszczów są także ryby, jednak ze względu na zanieczyszczenie niektórych gatunków nie należy serwować ich najmłodszym. Należą do nich zwłaszcza: makrela królewska, miecznik, płytecznik, rekin. Drugi rok życia to także moment, w którym dziecko może już pić krowie mleko, dla małych dzieci jest także rekomendowane mleko modyfikowane typu „junior” (oznakowane cyfrą 4), które również znajduje się w ofercie Enfamil.

Czego nie podawać dziecku? Idealnie jest wykluczyć z jego diety produkty wysoko przetworzone i przede wszystkim słodycze, soki oraz wszelkie pokarmy z dodatkiem cukru. Ich wartość odżywcza jest znikoma, za to są bardzo kaloryczne, a maluch od najmłodszych lat będzie przyzwyczajał się do słodkiego smaku.

Piśmiennictwo:

  1. Bjarnadottir A., 11 Benefits of Breastfeeding for Both Mom and Baby, online: https://www.healthline.com/nutrition/11-benefits-of-breastfeeding [data dostępu: 25.05.2019].
  2. Wnęk D., Witamina D – jaka dawka jest bezpieczna?, online: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/139889,witamina-d-jaka-dawka-jest-bezpieczna [data dostępu: 27.05.2019].
  3. Dziechciarz P. i wsp., Schemat żywienia niemowląt w 1. roku życia, online: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/zywienie/52544,schemat-zywienia-niemowlat-w-1-roku-zycia [data dostępu: 25.05.2019].
  4. Dziechciarz P. i wsp., Żywienie dziecka w 2. roku życia, online: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/zywienie/52547,zywienie-dziecka-w-2-roku-zycia [data dostępu: 25.05.2019].

Materiał partnera zewnętrznego