Utrata wagi w ciąży – czy stanowi powód do niepokoju?

0
7978
Kobieta w ciąży sprawdza wagę
Optymalny rozwój płodu uzależniony jest w dużej mierze od prawidłowego przyrostu masy ciała przyszłej mamy. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Ciąża jest stanem, w którym zachodzą zmiany fizjologiczne, prowadzące do przyrostu masy ciała. Standardem jest więc, że kobieta w tym okresie powinna przybierać na wadze. Co jednak, gdy – zamiast z miesiąca na miesiąc ważyć więcej – ciężarna chudnie? Sprawdź, czy jest to powód do niepokoju.

Optymalny rozwój płodu uzależniony jest w dużej mierze od prawidłowego przyrostu masy ciała przyszłej mamy. Dlatego tak ważne jest, aby kobieta systematycznie przybierała na wadze. Warto przy tym podkreślić, że im wyższy wskaźnik BMI, tym mniejszy powinien być przyrost masy ciała – i odwrotnie.

Przyrost masy ciała w poszczególnych trymestrach

Chociaż przybieranie na wadze w ciąży jest sprawą całkowicie indywidualną – zależną także od wyjściowego BMI, można wskazać orientacyjne przedziały, których warto się trzymać.

  • W I trymestrze ciąży przyrost masy ciała powinien wahać się od 0,5 do 2 kg.
  • W II trymestrze ciąży kobieta może przybierać nawet do 0,5 kg na tydzień.
  • W III trymestrze ciąży przyrost masy ciała wynosi ok. 0,5 kg na tydzień.

Czym skutkuje spadek masy w ciąży?

Podobnie jak nadmierne przybieranie na wadze, także i zbyt duży spadek masy ciała może mieć poważne konsekwencje.

W przypadku nadmiernej utraty wagi dochodzi do niskiej masy urodzeniowej płodu. To z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia w dorosłym życiu takich chorób dietozależnych jak np. cukrzyca typu 2., choroba wieńcowa czy nadciśnienie tętnicze[1].

Kiedy spadek wagi to norma?

Utrata wagi wcale nie musi być niepokojącym zjawiskiem – szczególnie jeśli jest to 9. tydzień ciąży i nieco później. Warto bowiem pamiętać, że z tym okresem często wiążą się nudności i wymioty. Jeśli dolegliwości te powtarzają się nawet kilka razy w ciągu dnia, przez dłuższy czas, spadek wagi jest całkowicie naturalny. W tym przypadku nie ma powodów do niepokoju – pod warunkiem, że kobieta dba o prawidłowe nawodnienie organizmu i jednocześnie spadek masy ciała nie jest większy niż 2 kg.

Okazuje się jednak, że spadek masy ciała może nastąpić dużo później niż w 9. tygodniu ciąży. Dochodzi do niego wówczas, gdy u kobiety została zdiagnozowana cukrzyca ciążowa i ciężarna przeszła na odpowiednią dietę. W takim przypadku utratę wagi można zaobserwować przede wszystkim u tych kobiet, których BMI przed ciążą wskazywał na nadwagę, a nawet lekką otyłość. U niektórych pań, będących na diecie cukrzycowej, dochodzi do zatrzymania przyrostów masy ciała.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że płód rozwija się prawidłowo, dbaj o prawidłowy przyrost masy ciała. Pamiętaj też, że ciąża nie jest dobrym momentem na stosowanie kuracji odchudzających – odchudzanie jest bezwzględnie zakazane. Jedz zdrowo i zgodnie z zasadami racjonalnego żywienia.

[1] https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/119755,jak-powinna-sie-odzywiac-kobieta-w-ciazy


Materiał partnera zewnętrznego