Przyczyny i objawy podrażnień gardła u dzieci

0
964
dziewczynka z bańkami mydlanymi
Bardzo często podrażnienie gardła u dziecka to skutek zakażenia górnych dróg oddechowych | fot.: pixabay.com

Niechęć dziecka do jedzenia oraz picia ciepłych napojów, to często skutek podrażnionego gardła. Jakie mogą być tego przyczyny i co warto zrobić w tej sytuacji?

Przyczyny podrażnionego gardła u dzieci

Bardzo często podrażnienie gardła u dziecka to skutek zakażenia górnych dróg oddechowych. Zazwyczaj jest to zakażenie wirusowe, chociaż w niektórych przypadkach ma charakter bakteryjny. Istotne jest, by odróżnić, co wywołało zapalenie – to pozwoli dobrać odpowiednie preparaty.

Jednym z pierwszych objawów przeziębienia jest katar, suchy kaszel i ogólnie złe samopoczucie.

Czasem jednak dziecko nie ma kataru ani innych oznak przeziębienia, grypy czy alergii, a mimo to skarży się na podrażnione gardło. Co wtedy?. Jednym z powodów podrażnienia gardła  może być także suche powietrze lub dym papierosowy, jeśli któryś z domowników pali wewnątrz mieszkania. Długotrwała ekspozycja na takie czynniki także może powodować dyskomfort i przesuszenie czy podrażnienie gardła.

W wyjątkowych  sytuacjach podrażnienie gardła może być też spowodowane poparzeniem (np. wskutek wypicia zbyt gorącego napoju) lub uszkodzeniem mechanicznym (przełknięcie niewystarczająco dobrze rozdrobnionego i nawilżonego śliną pokarmu). Jeśli z kolei podrażnienie gardła to efekt utknięcia w gardle ciała obcego (np. ości ryby), należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Objawy podrażnionego gardła u dzieci

Objawy podrażnionego gardła to:

  • drapanie
  • chrypka
  • pochrząkiwanie
  • ogólny niepokój malucha i problemy ze snem

Co zrobić, jeśli gardło dziecka jest podrażnione?

Wszystko zależy od tego, co jest przyczyną podrażnienia. Jeśli jednak nie doszło do niego na skutek urazu mechanicznego, poparzenia czy utknięcia ciała obcego, warto zadbać o odpowiednie nawilżenie gardła. Podstawą jest oczywiście dopilnowanie, by dziecko przyjmowało dużo płynów. Należy jednak wystrzegać się podawania dziecku napojów gazowanych, ponieważ mogą jedynie podrażnić gardło. Pomóc może herbata
z miodem i cytryną oraz herbatki ziołowe dla dzieci.

Jednocześnie warto też pamiętać, że w przypadku wystąpienia podrażnienia należy również zadbać o odpowiednią konsystencję dań podawanych dziecku. Najlepiej przygotowywać  potrawy półpłynne lub zupy (ale nie za gorące), które dodatkowo nawilżą gardło, a przy okazji nie sprawią trudności przy połykaniu.

Z racji tego, że nawilżenie gardła i błony śluzowej jamy ustnej jest w tym przypadku priorytetem, nie warto ograniczać się jedynie do podawania płynów. Z pomocą przychodzą rodzicom różnego rodzaju preparaty m.in. w postaci sprayu, czy pastylek  do ssania. Dobrze, jeśli zawierają naturalne składniki – np. Fiorda Junior (http://fiorda.pl/fiorda-junior/) ma w swoim składzie głównie porost islandzki i lipę, Które wspierają prawidłowe funkcjonowanie błony śluzowej gardła i strun głosowych.

W sytuacji gdy przyczyną podrażnienia było z kolei suche powietrze, należy zadbać o to, by w pokoju dziecka znalazł się nawilżacz. W przypadku podrażnień wywołanych dymem papierosowym warto natomiast namówić lokatora by palił poza domem (na balkonie lub przed blokiem). Jeśli to się jednak nie uda, koniecznie należy zainwestować w rośliny, które chociaż częściowo pochłaniają dym papierosowy.


Artykuł sponsorowany