Najważniejsze momenty w rozwoju małego dziecka

0
900
rozwój niemowlęcia
Wszystkie niemowlaki rozwijają się w swoim tempie, nie zawsze książkowo, ale to nie znaczy, że od razu należy się martwić | fot.: Fotolia

Wraz z nowym człowiekiem w rodzinie pojawia się radość, duma, ale także niepewność i strach rodziców. Już od pierwszych chwil dziecko zaczyna się rozwijać, rosnąć, poznawać świat i najbliższych. Możemy mu w tym pomóc, pokazać piękno, dostarczać dużo radości, a przede wszystkim zabawy. Bo to ona jest głównym elementem rozwoju każdego dziecka.

Rozwój niemowlaka

Na początku noworodek tylko śpi, je i moczy pieluchy. Potrzebuje też dużo bliskości, zapachu mamy i bicia jej serca. Przez 9 m-cy rosło w brzuchu i to jedyne rzeczy, które zna i dzięki którym czuje się bezpiecznie. Później niemowlę zaczyna przyglądać się otaczającym je twarzom i zaczyna je rozpoznawać. Warto mówić do dziecka i dużo się uśmiechać. Ono za jakiś czas też odwzajemni uśmiech i będzie to na pewno przełomowy moment dla całej rodziny.

Kolejnym etapem jest trzymanie w ręku zabawki, z pewnością na początku będzie to mała grzechotka, ale po pewnym czasie maluch będzie w stanie utrzymać coś większego. Obracanie się najpierw na boki, później na brzuch i na plecy, aż w końcu dookoła własnej osi to, kolejne elementy fizycznego rozwoju dziecka. Niemowlę na to wszystko ma czas nawet do 7 m-ca życia jednak pamiętajmy, że gdy coś nas niepokoi warto zasięgnąć porady fizjoterapeuty lub lekarza rodzinnego przy okazji szczepień czy wizyt kontrolnych. Jeśli samodzielnie chcemy wspomóc rozwój malucha, możemy zachęcać dziecko do aktywności pokazując ciekawe zabawki i przedmioty. Bez konsultacji nie wykonujmy jednak bardziej skomplikowanych ćwiczeń.

Jednym z przełomowych osiągnięć dziecka jest niewątpliwie siadanie. Należy pamiętać, że nie wolno sadzać dziecka, które jeszcze samo nie potrafi siadać. To bardzo ważne dla jego kręgosłupa i późniejszego zdrowia. Dzieci mają czas nawet do 9 miesiąca i nie ma sensu tego przyspieszać. Do tego momentu warto jak najczęściej kłaść maluszka na brzuchu, aby ćwiczył mięśnie podnosząc się najpierw na rękach.

Pełzanie i raczkowanie są równie ważnymi etapami, mimo iż nie wszystkie dzieci poruszają się w ten sposób. Jedne od razu razu stają na nogi, inne pomijają niektóre sposoby. Wszystkie niemowlaki rozwijają się w swoim tempie, nie zawsze książkowo, ale to nie znaczy, że od razu należy się martwić.

Po raczkowaniu przychodzi czas na samodzielne wstawanie i chodzenie. Tutaj również nie należy ingerować. Natura i organizm człowieka wiedzą co robią. Możemy zaś wspomagać malca pokazując ciekawe przedmioty z odległości, aby zachęcić dziecko do jego zdobycia.

Obok aspektów fizycznych w rozwoju równie ważne są kolejne kamienie milowe w psychice. Nie bez przyczyny mówi się o czwartym trymestrze po narodzinach, aż do ukończenia trzeciego miesiąca życia dziecka. Dziecko będzie chciało zdobyć naszą uwagę, ale także aktywnie spędzać czas, bawić się słuchać piosenek i wierszyków. Naturalną reakcją malucha jest też tzw. lęk separacyjny, czyli płacz w sytuacji, gdy nie widzi mamy lub innego najbliższego opiekuna. Oznacza on, że dziecko zdało sobie sprawę, że jest odrębną jednostką

Rozwój po 1 roku życia

Gdy dziecko zaczyna chodzić oraz mówić pierwsze słowa rodzice przeżywają niewątpliwie cudowne chwile. To właśnie te kluczowe elementy są kolejnymi etapami w rozwoju. Maluszek stawia pierwsze kroki, a w raz z nimi zaczyna wspinać się na krzesła, meble czy stoły. Zaczyna naśladować dźwięki, pokazywać różne rzeczy, bawić się autami, budować wieże z klocków i inne ciekawe aktywności. Spacery zaczynają być wyzwaniem i bieganiem za pociechą. Większość dzieci w tym wieku nie lubi wózka, woli poznawać świat z bliska.

Jeśli wg nas dziecko rozwija się prawidłowo to powinniśmy się cieszyć i tego nie przyspieszać. Jednak w momencie, gdy coś potęguje nasze obawy powinniśmy jak najszybciej skonsultować to z fizjoterapeutą. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie i nie wątpliwie każdy sukces malucha jest także sukcesem rodziców.


AWÓ