Kaszel u dziecka – sposoby leczenia

0
763
chory przedszkolak w łóżku
Choć kaszel u dzieci może mieć różnorakie podłoże, to jednak najczęściej jest typowym objawem przeziębienia | fot.: materiał partnera

Nawet niewielki kaszel może mieć negatywny wpływ na dziecko. Bez względu na charakter kaszlu, w dzień utrudnia on swobodne funkcjonowanie, z kolei w nocy spokojny sen. Gdy przyczyną dolegliwości jest lekkie przeziębienie, w którym nie występuje gorączka, a początkowy suchy kaszel z biegiem czasu zamienia się w mokry, dobrze sprawdzą się domowe sposoby łagodzące kaszel.

Choć kaszel u dzieci może mieć różnorakie podłoże, to jednak najczęściej jest typowym objawem przeziębienia, czyli infekcji występujących u dzieci w okresie jesienno-zimowym. Podstawą leczenia jest stosowanie takich metod, które rozrzedzą zalegającą w układzie oddechowym wydzielinę i ułatwią jej odkrztuszanie. Poniżej przedstawiamy sposoby na mokry kaszel u dzieci, których wdrożenie powinno poprawić samopoczucie maluszka i przyspieszyć powrót do zdrowia.

Sprawdzone sposoby na kaszel u dzieci – jakie są?

Gdy kaszel pojawia się na początku infekcji układu oddechowego, a choroba ma łagodny przebieg, powinny pomóc poniższe metody.

Inhalacja

To popularna metoda walki z kaszlem, która może być stosowana zarówno u młodszych, jak i starszych dzieci. W przypadku tych pierwszych używa się specjalnych nebulizatorów i preparatów do inhalacji takich jak sól fizjologiczna, z kolei u drugich równie dobrze sprawdzi się inhalacja naparem ziołowym. Zabieg rozrzedza zalegającą wydzielinę, ułatwiając jej odkrztuszanie.

Nawilżenie powietrza

Należy zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pokoju, w którym dziecko spędza najwięcej czasu. Zbyt suche powietrze może bowiem nasilać dolegliwość. Odpowiednią wilgotność w mieszkaniu można uzyskać, stosując specjalny nawilżacz powietrza. Można zastosować również tańszą domowa metodę i rozwiesić na ciepłym kaloryferze mokry ręcznik.

Podawanie syropów

Jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia infekcji jest syrop na kaszel dla dzieci. W aptekach jest mnóstwo preparatów, które ułatwiają odkrztuszanie, łagodząc kaszel i skracając czas jego trwania. Dobrym przykładem jest Deflegmin junior – syrop wykrztuśny dla dzieci, dostępny także w postaci kropli Deflegmin baby.

Skuteczny syrop na kaszel dla dzieci szybko przyniesie oczekiwaną ulgę. Najważniejsze jednak, by stosować go zgodnie z zaleceniami producenta, nie przekraczając zalecanej dziennej dawki . O to, czy w danym przypadku syrop dla dzieci może być stosowany, należy jeszcze przed podaniem zapytać lekarza lub farmaceuty.

Oklepywanie pleców

Okazuje się, że wysoką skuteczność w leczeniu kaszlu ma także regularne oklepywanie plecków dziecka złożoną dłonią. Dziecko możemy ułożyć na brzuchu na naszych kolanach, tak by głowa była poniżej jego klatki piersiowej. Ułatwia to odrywanie flegmy i usuwanie jej z dróg oddechowych. Taki zabieg najlepiej powtarzać dwa razy dziennie – rano i wieczorem.

Podawanie herbaty z miodem

Nie można zapomnieć o odpowiednim nawadnianiu organizmu dziecka. Maluch powinien pić dużo więcej niż zazwyczaj, gdyż złagodzi to ból podrażnionej śluzówki i nawilży ją, przez co kaszel osłabnie. Oprócz wody można podawać także ciepłe herbatki z dodatkiem cytryny i miodu lub soku malinowego.

Czasem skuteczny syrop na kaszel dla dziecka, inhalacje czy nawadnianie mogą nie być wystarczające, aby wyleczyć infekcję. Jeśli pomimo stosowania powyższych sposobów kaszel nie mija, a stan zdrowia nawet w najmniejszym stopniu nie uległ poprawie, należy zgłosić się do lekarza. Wizyta u specjalisty jest wskazana szczególnie wtedy, gdy utrzymuje się wysoka gorączka lub pojawiają się dodatkowo inne niepokojące objawy takie jak wymioty czy biegunka.


Materiał partnera zewnętrznego