Jak wybrać buty zimowe dla chłopca? Sprawdź nasze porady

0
512
buty zimowe mokida
Kupowanie używanych butów dla chłopca na zimę lub zakładanie maluchowi bucików, które nosiło starsze rodzeństwo to bardzo zły pomysł | fot.: Mokida

Wybierając buty na zimę dla chłopca, rodzice stają przed wieloma dylematami. Przede wszystkim zastanawiają się, jak dobrać właściwy rozmiar obuwia oraz ile centymetrów zapasu należy zostawić, aby buciki były wygodne i dobrze dopasowane. Nie mniej ważne są takie aspekty jak rodzaj podeszwy czy ocieplenia. Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące wyboru zimowych butów dla chłopca znajdziesz w naszym artykule.

Czym kierować się przy wyborze butów zimowych dla chłopca? 4 najważniejsze zasady

U małego dziecka stopy są zbudowane w dużej mierze z chrząstki, kształtowanie się kości śródstopia i paliczków oraz funkcjonalnych połączeń między nimi kończy się dopiero około 18. roku życia. Dlatego też tak istotny jest dobór właściwego obuwia w pierwszych latach życia malucha.

Szczególnie ważne jest, aby wybierać buty z wysokogatunkowych tworzyw i we właściwym rozmiarze. Nie mogą one krępować ruchów palców, uciskać ani zsuwać się ze stopy. Ponadto kupując buciki zimowe, należy oczywiście zwrócić uwagę, aby dobrze chroniły przed niskimi temperaturami i wilgocią. Poznaj 4 główne czynniki, jakie należy uwzględnić, wybierając buty zimowe dla chłopca.

Sprawdź zimowe buty da chłopca dostępne w sklepie Mokida: https://mokida.com/.

  1. Dobierz właściwy rozmiar

W sklepach obuwniczych dostępne są specjalne miarki, dzięki którym można szybko i dokładnie zmierzyć stópkę dziecka i porównać wymiary z tabelą rozmiarów danego producenta. Z powodzeniem można jednak zrobić to także bez tego przyrządu. W tym celu należy odrysować stopy na kartce papieru – maluch powinien stać prosto i nie podwijać palców. Następnie trzeba przy pomocy linijki zmierzyć odległość między skrajnymi punktami: dużym palcem i piętą. Co ważne, do otrzymanej wartości koniecznie dodaj 0,5–1 cm zapasu, aby w butach znalazło się miejsce na swobodne ruchy paluszków.

  • Zwróć uwagę na materiał oraz ocieplenie

Optymalnie, jeśli buty zimowe dla chłopca są wykonane z naturalnych materiałów, takich jak skóra licowa, zamsz czy nubuk. Są one bowiem odporne na uszkodzenia i wilgoć, doskonale dopasowują się też do kształtu stopy, dzięki czemu znacznie wzrasta wygoda użytkowania. Zwróć również uwagę na ocieplenie, najlepsze będzie to z naturalnej tkaniny, np. wełny, która sprawdzi się nawet podczas dużych mrozów.

  • Sprawdź elastyczność podeszwy i zapiętka

Podeszwa w zimowych butach dla chłopca musi być giętka i umożliwiać ruchy zgięcia stopy pod palcami. Podobnie sprawa wygląda w przypadku zapiętka, wbrew powszechnej opinii nie powinien być on sztywny, lecz właśnie elastyczny (jednocześnie musi dobrze przylegać do pięty) – usztywnianie stopy dziecka przez niewłaściwie dobrane obuwie może doprowadzić do wykształcenia nieprawidłowego wzorca chodu.

  • Nie kupuj używanych bucików

Kupowanie używanych butów dla chłopca na zimę lub zakładanie maluchowi bucików, które nosiło starsze rodzeństwo to bardzo zły pomysł. Podczas chodzenia wkładki ulegają odkształceniom, dopasowują się bowiem do kształtu stopy noszącego. Jeśli dziecko założy taki but, jego stopa nie będzie „pracowała” prawidłowo, zamiast tego będzie się dopasowywała do sposobu chodzenia poprzednika, przejmując ewentualne nieprawidłowe nawyki.

Artykuł sponsorowany