Rynek pracy dla dekarzy w Norwegii: jakie są możliwości?

0
478
norwegia praca
Pracodawcy w Norwegii mają obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków pracy oraz przestrzegania przepisów dotyczących ochrony zdrowia i bezpieczeństwa | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Fachowcy z sektora budowlanego chętnie zamieniają pracę w Polsce na stabilny zarobek w Norwegii. Branża budowlana uchodzi obecnie za jedną z najlepiej opłacalnych w kraju naszych północnych sąsiadów. Szczególnie poszukiwani są dekarze z doświadczeniem. Sprawdź już teraz, ile zarabia dekarz w Norwegii i jak wygląda tamtejszy rynek pracy.

Dekarz Norwegia zarobki – ile zarabia dekarz w Norwegii?

Norwegia jest znana z wysokich zarobków w branży budowlanej. Na wysokie wynagrodzenie mogą liczyć także dekarze. Średnie miesięczne zarobki dekarza w Norwegii w 2022 roku wynosiły ok. 38 330 NOK brutto. W przeliczeniu na polską walutę będzie to ok. 17 630 zł. Trzeba przyznać, że na terenie Polski zarobienie takiej kwoty w ciągu jednego miesiąca, pracując jako dekarz, byłoby raczej mało prawdopodobne. Dlatego też tak wielu dekarzy chętnie decyduje się na pracę w Norwegii.

Od 1 lipca 2021 roku ustalono następujące stawki godzinowe brutto w sektorze budowlanym:

 • dla pracowników doświadczonych i wykwalifikowanych stawka godzinowa wynosi 220 NOK;
 • dla pracowników niewykwalifikowanych bez doświadczenia w pracy jako dekarz minimalna stawka wynosi 198,30 NOK;
 • jeśli pracownik nie ma kwalifikacji, ale zdobył przynajmniej roczne doświadczenie, może liczyć na stawkę godzinową, wynoszącą 206,50 NOK;
 • w przypadku pracowników poniżej 18 roku życia stawka godzinowa wynosi 132,90 NOK.

Ponadto dekarze mogą liczyć na dodatkowe korzyści, takie jak premie, diety czy opiekę zdrowotną.

Praca dla dekarza Norwegia może zapewnić jeszcze wyższe zarobki. Warto wiedzieć, że tydzień pracy trwa w Norwegii 37,5 godziny. Dlaczego tyle? Dzień pracy trwa 7,5 godziny, a w tym zostaje wliczona już 30-minutowa przerwa. Raczej rzadkością są nadgodziny. Jak zatem zwiększyć swoje przychody w kraju takim jak Norwegia? Dekarz może zatrudnić się u kolejnego pracodawcy i dzięki temu podnieść swoje zarobki.

praca dekarza
Norwegia jest znana z wysokich zarobków w branży budowlanej | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Praca Norwegia dekarz – obowiązki pracodawcy i pracownika

Pracodawcy w Norwegii mają obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków pracy oraz przestrzegania przepisów dotyczących ochrony zdrowia i bezpieczeństwa. Wymogiem jest dostarczenie pracownikowi odzieży roboczej i obuwia ochronnego dopasowanego do pory roku i wykonywanych obowiązków. W przypadku delegacji poza miejscem zamieszkanie niezbędne jest też zapewnienie pracownikowi zakwaterowania i wyżywienia. Norweska Inspekcja Pracy stoi na straży tych zasad. Jeśli pracodawca nie będzie ich przestrzegał, narazi się na grzywny, sprawę sądową i przerwanie pracy.

Dekarz Norwegia – obowiązki pracowników

Pracownik z kolei powinien wykazywać się odpowiedzialnością, sumiennością i umiejętnościami niezbędnymi do wykonywania zawodu dekarza. Obowiązki dekarza w Norwegii obejmują głównie:

 • zgrzewanie papy termozgrzewalnej i folii PVC;
 • montaż i naprawa izolacji;
 • wykonywanie izolacji termicznych i hydroizolacji;
 • przygotowywanie powierzchni dachowych przed montażem pokrycia;
 • dobór odpowiednich materiałów i narzędzi do realizacji zadań.

Obowiązkiem są też przestrzeganie zasad związanych z BHP i praca zespołowa.

Praca dekarz Norwegia – jak znaleźć pracę jako dekarz?

Czy obecnie jest praca dla dekarza w Norwegii? Norweski rynek pracy boryka się z tak dużym deficytem pracowników, że z chęcią zatrudniają obcokrajowców. Kluczowe dla nich jest to, aby dekarz miał doświadczenie.

Praca w Norwegii dekarz – oto 3 skuteczne metody, jak znaleźć pracę jako dekarz w Norwegii?

 • Internet – skorzystaj z internetowych portali ogłoszeniowych, gdzie udostępniane są ogłoszenia o pracę. Alternatywą mogę być grupy tematyczne na Facebooku oraz fora internetowe, gdzie systematycznie pojawiają się nowe ogłoszenia o pracę. Samodzielne poszukiwanie pracy można rozpocząć na polskich portalach z ogłoszeniami o pracę lub też na norweskich. W obu przypadkach konieczna bywa znajomość przynajmniej języka angielskiego.
 • Agencje pracy – możesz także poszukać pracy, korzystając z usług pośredników. Agencje pracy pomagają w znalezieniu odpowiedniego stanowiska dopasowanego do Twoich kompetencji i doświadczeniach. Niewątpliwym atutem korzystania z usług agencji pośrednictwa pracy jest to, że zyskujesz pomoc zarówno podczas poszukiwań, jak i podpisywania umowy, a czasem także podczas znajdywania lokum i organizowania przeprowadzki. To wygodne rozwiązanie, szczególnie jeśli nie znasz języków obcych i chcesz mieć pewność, że oferta pracy jest wiarygodna, uczciwa i bezpieczna.
 • Przez polecenie – nadal dużą popularnością cieszy się poszukiwania pracy na podstawie porad i doświadczenia znajomych. Praca w Norwegii dekarz w miejscu, gdzie ktoś ze znajomych lub członków rodziny już pracował to popularny wybór. Dzięki temu wybierzesz ofertę pracy, która jest już sprawdzona przez zaufaną osobę.

Jeśli pracujesz jako dekarz, koniecznie rozważ korzyści, jakie możesz zyskać, gdy zdecydujesz się na pracę w Norwegii. Zapotrzebowanie na fachowców z sektora budowlanego rośnie na całym świecie, w tym właśnie w Norwegii, dlatego zarobki na pewno spełnią Twoje oczekiwania.

Artykuł powstał we współpracy z firmą JobbAssistance.

Materiał partnera zewnętrznego