Praca w Radomiu – jak skutecznie szukać?

0
531
praca w Radomiu
Radom jako jedno z największych miast w województwie mazowieckim uznawane jest jako przyszłościowe i otwarte na nowe miejsca pracy | fot.: materiał partnera

Rynek pracy na Mazowszu cieszy się coraz lepszą kondycją i może stanowić atrakcyjny punkt zaczepienia dla osób poszukujących zarówno stałego, jak i czasowego zatrudnienia. Obok Warszawy to Radom stanowi jeden z największych ośrodków gospodarczych w regionie, dlatego nie dziwi fakt, że coraz więcej bezrobotnych szuka swojej szansy właśnie tam. Jak skutecznie szukać ofert pracy? W jakich zawodach notuje się największe deficyty? Podpowiadamy.

Praca Radom – charakterystyka rynku pracy

Radom jako jedno z największych miast w województwie mazowieckim uznawane jest jako przyszłościowe i otwarte na nowe miejsca pracy. W rzeczywistości jednak sytuacja na rynku pracy klaruje się w znacznie ciemniejszych barwach, niż mogłoby się wydawać. Wiele osób w poszukiwaniu stałego zatrudnienia na godnych warunkach emigruje do metropolii i pragnie zrobić dobry użytek ze swoich wysokich kwalifikacji zawodowych.

Optymizmem nie napawa stosunkowo wysoka stopa bezrobocia w Radomiu. Z danych podanych przez Powiatowy Urząd Pracy bez zatrudnienia wciąż pozostaje ok. 10% mieszkańców, co na tle całego kraju wypada dość blado. W kwietniu 2022 roku średnia stopa bezrobocia w Polsce wynosiła zaledwie 5,2%. Znalezienie pracy w Radomiu nie jest zatem tak łatwe, jak mogłoby się to wydawać. Z tego względu warto szukać w zawodach deficytowych, gdzie zapotrzebowanie na pracowników nieustannie rośnie.

Praca w Radomiu – coraz lepsza sytuacja gospodarcza

Sytuacja na lokalnym rynku pracy jest niestabilna, jednak znacznie lepsza w porównaniu z latami poprzednimi. Dość powiedzieć, że w Radomiu w listopadzie 2016 roku bez pracy pozostawało ok. 16% populacji. Oczywiście mowa o osobach zarejestrowanych w PUP. Na przestrzeni ostatnich lat powstało jednak dużo nowych stanowisk, co jest wynikiem prężnego rozwoju gospodarczego i ekonomicznego w powiecie radomskim.

Warto pamiętać o tym, że ogromny wpływ na coraz lepszą sytuację na rynku pracy mają wpływ środki unijne, które stały się bazą dla lokalnych inwestycji w wielu gałęziach przemysłu i gospodarki. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że samorządy miejskie i powiatowe zorganizowały dodatkową pulę środków dla przedsiębiorców, co miało na celu ułatwienie życia właścicielom małych i średnich firm. Pomogły również ulgi podatkowe, a także różne formy aktywizacji bezrobotnych. Wśród nich można wymienić staże i szkolenia finansowane przez PUP.

Oferty pracy w Radomiu – zawody deficytowe

Jak znacznie zwiększyć swoje szanse na znalezienie zatrudnienia w jednym z największych miast na Mazowszu? Warto skorzystać z pomocy portali ogłoszeniowych – praca Radom GoWork to jeden z najskuteczniejszych sposobów na podjęcie pracy zarobkowej w wymarzonym zawodzie. Warto jednak wiedzieć, w jakich profesjach najłatwiej o etat i potencjalnie atrakcyjne wynagrodzenie.

W jakich profesjach można spodziewać się najliczniejszych ofert pracy w Radomiu? Według Barometru Zawodów w 2022 roku największe zapotrzebowanie zarówno w Radomiu, jak i okolicach będzie m.in. na specjalistów IT – programistów, administratorów stron internetowych i sieci lokalnych. Ogłoszenia skierowane są również do grafików komputerowych oraz techników z wykształceniem informatycznym.

Wolne stanowiska czekają również specjalistów działających w branży transportowej, spedycyjnej i logistycznej. Nieco ułatwione zadanie mają również osoby z tytułem inżyniera budowlanego, z uprawnieniami do pełnienia obowiązków kierownika budowy. O zatrudnienie z pewnością nie muszą obawiać się wykwalifikowani pracownicy fizyczni – spawacze, ślusarze, murarze, cieśle, stolarze czy też operatorzy maszyn dedykowanych robotom ziemnym.

Praca Radom czeka również na nauczycieli w szkołach ponadpodstawowych, gdzie rośnie zapotrzebowanie na nauczycieli praktycznej nauki zawodów oraz przedmiotów zawodowych. Poszukiwani są również nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych. Bardzo potrzebni są również przedstawiciele branży medycznej – lekarze, pielęgniarki, położne czy też ratownicy. Warto również szukać ofert pracy w Radomiu dla psychologów i psychoterapeutów.

Praca w Radomiu i okolicach – jak szukać i znaleźć?

Osoby chcące podjąć pracę zarobkową muszą się odpowiednio przygotować się do poszukiwań. W pierwszej kolejności należy zgromadzić wszelkie niezbędne informacje na temat wykształcenia, ukończonych kursów i szkoleń, a także kompetencji twardych i miękkich, a następnie umieścić je w CV. Dokument ten powinien ponadto zawierać najważniejsze dane osobowe, a także aktualne zdjęcie.

W kolejnym kroku warto jasno sprecyzować swoje oczekiwania finansowe oraz zakres wykonywanych obowiązków. Wiele osób w Radomiu decyduje się na zmianę ścieżki zawodowej z myślą o lepszych zarobkach, a co za tym idzie, stabilności finansowej. Znalezienie pracy w Radomiu lub okolicach od ręki w większości przypadków nie jest możliwe, dlatego warto skorzystać z odpowiednich narzędzi. Dobrym rozwiązaniem są serwisy ogłoszeniowe, za pośrednictwem których można znaleźć ciekawe oferty z różnych branż. Wystarczy odpowiednio ustawić filtry i tym samym dopasować wyniki wyszukiwań do naszych potrzeb.

Materiał partnera