Praca w opiece w Niemczech. Warto?

0
454
opiekunka w niemczech
Ważne jest, by opiekunka znała przynajmniej podstawy języka niemieckiego, nie tylko po to, by móc się przedstawić rodzinie |fot.: materiał partnera

Ponieważ praca dla opiekunek osób starszych w Niemczech staje się coraz popularniejsza, wiele pań z Polski podejmuje decyzję o wyjeździe. Doświadczenia opiekunek są różne i choć przy współpracy z agencją osobliwe i nieprzyjemne zdarzenia mają miejsce bardzo rzadko, wystarczy jedna sytuacja wielokrotnie opowiedziana i przerysowana, by przekształcić obraz i rzeczywiste warunki pracy opiekunki.

Artykuł ten powstał z myślą o mało doświadczonych opiekunkach lub tych, które tego doświadczenia jeszcze nie mają. Przedstawimy najważniejsze aspekty pracy w opiece w Niemczech.

Praca w Niemczech: samodzielnie czy z agencją?

Zarówno paniom, które nie mają jeszcze doświadczenia w opiece jak i tym, które już kilka wyjazdów mają za sobą, zalecamy wyjazd z agencją. Dzięki takiej współpracy opiekunka jest chroniona na wielu polach.

W Ostina Opieka kandydatki podpisują umowę sporządzoną w języku polskim i poświęcają tyle czasu na zapoznanie się z warunkami pracy, ile potrzebują. O ewentualne niejasności można zawsze dopytać rekruterów. Jest to sytuacja o wiele bardziej komfortowa od tej, gdy opiekunka samotnie wyjedzie za granicę. Wtedy panie dostają do podpisania umowę napisaną w języku niemieckim, która jest trudna do zrozumienia i przetłumaczenia. Wskutek tego opiekunki mogą bardzo łatwo paść ofiarą oszustw. Zdarzają się sytuacje, gdy rodzina podopiecznego nawet nie oferuje umowy, co daje nieograniczone możliwości nieuczciwym pracodawcom.

Dla Opiekunek i Opiekunów osób starszych z j. niemieckim
Ważne jest, by opiekunka znała przynajmniej podstawy języka niemieckiego fot.: materiał partnera

Osoba wyjeżdżająca z firmą Ostina nie musi też martwić się o ubezpieczenia zdrowotne czy niezbędne dokumenty. Oferujemy przejrzystą formę zatrudnienia z formularzem A1 i kartą EKUZ. Wszystkie formalności są dopinane przez naszych rekruterów. To nie wszystko: każda opiekunka ma przypisanego koordynatora. Może się z nim skontaktować w każdym momencie i w każdej sytuacji, również przebywając na zleceniu. Opiekunka jest więc chroniona na wielu obszarach.

Jak naprawdę wygląda praca opiekunki osób starszych w Niemczech?

Zanim podejmiemy pracę opiekunki, warto przyjrzeć się szczegółom oferty, którą wybierzemy. Oferty pracy na stronie Ostina Opieka zawsze zawierają informacje o wieku, płci, wadze i chorobach seniora. Dzięki tym szczegółom opiekunka nie wybiera zlecenia w ciemno i wie, czego się spodziewać na miejscu.

Niektóre opiekunki przed wyjazdem sprawdzają objawy danej choroby i jak z nią postępować, dzięki czemu opieka nad seniorem przychodzi im łatwiej. Jeśli dobranie odpowiedniej oferty sprawia opiekunce zbyt wielki kłopot, zawsze może liczyć na pomoc rekrutera – dobierze on odpowiednią ofertę do umiejętności pracowniczki.

Na ogół do obowiązków opiekunki należą: pomoc zarówno w higienie osobistej, jak i ubraniu podopiecznego, zakupy, gotowanie i dbanie o porządek w danym gospodarstwie. Do większości domów przychodzi tzw. Pflegedienst, czyli swoista pielęgniarka, która wykonuje niezbędne czynności medyczne oraz podaje leki seniorowi.

Opiekunka osób starszych w Niemczech z prawem jazdy
Czasami rodzina podopiecznego szuka opiekunki, która posiada prawo jazdy | fot.: materiał partnera

Ważne jest, by opiekunka znała przynajmniej podstawy języka niemieckiego, nie tylko po to, by móc się przedstawić rodzinie. W nagłych sytuacjach, jak zasłabnięcie osoby starszej, należy wezwać pogotowie i zawiadomić najbliższych seniora. Dlatego warto zapoznać się przynajmniej z podstawowymi formułkami i wyrażeniami, które są niezbędne w takich sytuacjach.

Czasami rodzina podopiecznego szuka opiekunki, która posiada prawo jazdy. Oznacza to, że jest konieczność przewiezienia seniora w różne miejsca, na przykład do lekarza. Najczęściej przy takim wymaganiu najbliżsi podopiecznego zapewniają auto na miejscu zlecenia.

Zdarza się też, że senior lub jego rodzina źle znoszą zapach papierosów, proszą wtedy o opiekunkę niepalącą. Zawsze ta informacja jest zawarta w ogłoszeniu, więc jeśli jesteś osobą palącą, możesz po prostu z jej zrezygnować.

Materiał partnera