Jak zaaranżować domowy gabinet fizjoterapeuty?

0
676
domowy gabinet fizjoterapeuty
Aranżacja domowego gabinetu fizjoterapeuty z naszymi radami będzie naprawdę prosta | fot.: materiał partnera

Domowy gabinet fizjoterapeuty powinien być przyjazny pacjentom. Trzeba zadbać o odpowiednie kolory, które sprzyjają relaksowi i odprężeniu. Warto pamiętać także o przyjemnych zapachach, w końcu aromaterapia także służy szybszemu powrotowi do formy, bo nastawienie czy leczeniu urazów ma bardzo duże znaczenie. To tylko nieznaczna ilość kwestii, o które trzeba zadbać. Jak zatem zaaranżować domowy gabinet fizjoterapeuty.

Wykończenie ścian zgodne z zasadami koloroterapii i olejki eteryczne

Terapia kolorów opiera się na przeświadczeniu, że niektóre wpływają na nas kojąco, inne pobudzająco, a jeszcze inne wpływają na nasz apetyt. W przypadku gabinetu fizjoterapii warto wybrać te pierwsze. Wśród nich na pewno znajdą się wszelkie kolory pastelowe. Można postawić na miętowy, morski, błękitny, ale i jasnoszary. Nie muszą być to zatem kolory ciepłe, ważne by koiły zmysły. W przypadku gabinetu fizjoterapii lepiej nie decydować się na kolorowe tapety. Ewentualnie taką można wybrać na jedną ze ścian. Jednak wykończenie nie powinno odwracać uwagi czy rozpraszać. Jednocześnie dzięki stonowanemu wykończeniu będzie można lepiej wyeksponować umieszczone w ramach dyplomy ukończenia studiów czy certyfikaty ukończenia kursów. Dzięki temu w końcu można pokazać swoją kompetencję. Można również wstawić do gabinetu odświeżać powietrza czy też nebulizator, do którego wkłada się olejki zapachowe. W ten sposób pomieszczenie zabiegowe staje się jeszcze bardziej przyjazne pacjentowi.

Nieśliskie podłogi, aby uniknąć ryzyka dodatkowych urazów

Kolejną kwestią, o której trzeba koniecznie pamiętać są nieśliskie podłogi. Trzeba wiedzieć, że gres matowy albo płytki winylowe świetnie się sprawdzą. Nie warto za to stawiać na podłogi drewniane, które często wymagają impregnacji i są śliskie. Sprawdzi się też posadzka żywiczna. Na niej może znaleźć się wykładzina z dodatkiem włókna sztucznego, która sprawdzi się przy wykonywaniu ćwiczeń rehabilitacyjnych. W tej strefie na pewno znajdzie się piłka do ćwiczeń, woreczki materiałowe wypełnione silikonem lub innym materiałem i inne akcesoria, które sprawdzają się podczas rehabilitacji.

Strefa zaleceń specjalisty, czyli biurko z dwoma krzesłami po dwóch stronach

Strefa ćwiczeń, jak również ta, gdzie znajduje się łóżko do fizjoterapii są bardzo ważne. Jednak zanim przejdziemy do tej drugiej, warto zatrzymać się przy strefie przyjmowania pacjentów. Tu niezbędne będzie biurko z dwoma krzesłami ortopedycznymi. W końcu najpierw trzeba omówić sposoby leczenia urazu, rehabilitacji po wypadku, sportowej bądź rehabilitacji wad wrodzonych. Nowoczesne biurka z dużym blatem świetnie się sprawdzą. Jeśli jest miejsce na regały i segregatory, to nie potrzeba biurka z półkami. Niemniej jednak warto wiedzieć, że nowoczesne biurka mogą być wyposażone także w szuflady. Najlepiej wybrać te wykonane z płyty meblowej. Blat szklany nie jest zbyt praktyczny, dlatego materiał drewnopochodny będzie lepszym wyborem.

Wygodne łóżko do fizjoterapii, parawan, a także dodatki na które warto postawić

Fizjoterapia opiera się na ćwiczeniach aktywnych, np. z użyciem specjalistycznych taśm. Jednak często dotyczy masaży i naklejania specjalnych taśm na odpowiednie grupy mięśniowe, przynajmniej w przypadku sportowców. Stąd łóżko do fizjoterapii jest niezbędnym elementem domowego gabinetu. Powinno posiadać odpowiedni stopień regulacji, a także musi być wyposażone w odpowiednio twardy materac oraz element, gdzie można położyć głowę, leżąc na brzuchu. W tym miejscu nie może zabraknąć też parawanu. W końcu zdarza się, że ktoś wpada o coś zapytać i w ten sposób można zapewnić pacjentowi poczucie intymności. Gabinet fizjoterapii w domu można uzupełnić o korzystne dla zdrowia zielone rośliny, które będą dostarczać ożywczy tlen. Mogą być umieszczone choćby na wysokich półkach. Można wykorzystać stojący kwietnik w rogu, jednak zwykle nie warto ograniczać przestrzeni użytkowej. Może być ona potrzebna w czasie rehabilitacji.

Aranżacja domowego gabinetu fizjoterapeuty z naszymi radami będzie naprawdę prosta. Warto pamiętać, że nowoczesne biurka budują prestiż tego pomieszczenia.

Materiał partnera