Czy warto rozliczać PIT 37 wraz z małżonkiem?

0
755
wspólne rozliczenie pit
Nie jest tajemnicą, że wiele osób decyduje się rozliczyć PIT 37 wspólnie z małżonkiem, gdyż jest to po prostu wygodne | fot.: stock.adobe.com

Termin rozliczenia PIT 37 za ubiegły rok zbliża się wielkimi krokami. Wszystkie osoby, które osiągają dochody z tytułu na przykład pracy zarobkowej, muszą rozliczyć PIT 37. Małżonkowie mają możliwość dokonania wspólnego rozliczenia i złożenia tym samym tylko jednej deklaracji. Czy w ogóle jest to opłacalne? Kiedy warto rozliczać się wspólnie?

Warunki wspólnego rozliczenia

Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy w ogóle wspólne rozliczenie małżonków jest możliwe. Para musi bowiem pozostawać w związku małżeńskim przez cały ubiegły rok podatkowy. Jeżeli małżeństwo zostało zawarte w danym roku, to dopiero rozliczenia za kolejny można dokonać wspólnie. Pomiędzy małżonkami nie może również istnieć rozdzielność majątkowa. Jeżeli tak zwana intercyza została przed ślubem bądź w trakcie trwania małżeństwa podpisana, to wyklucza ona możliwość wspólnego rozliczenia PIT. Nie ma natomiast przeciwwskazań, gdy tylko jeden z małżonków osiąga dochody. 

Gdy wpadamy w drugi próg

Podatnicy, których dochody w 2020 roku przekroczyły 85 528 zł, wpadają w drugi próg podatkowy. Muszą wtedy wnieść do budżetu podatek w wysokości 32% wartości przychodu ponad 85 528 zł. Wbrew pozorom problem ten dotyczy wielu osób, a płacenia podatku według wyższej stawki trudno uniknąć. Jednym z niewielu sposobów jest właśnie wspólne rozliczenie z małżonkiem. Warunkiem jest jednak, aby jego dochody były niższe, niż wynosi obecnie próg podatkowy. Dochody sumuje się, a otrzymaną kwotę dzieli przez dwa. Dzięki temu kwota dochodu przypadająca na jednego małżonka będzie niższa, niż drugi próg podatkowy, przez co nie będzie on zobowiązany do zapłaty większego podatku. Optymalizacja podatkowa to główny powód, dla którego małżonkowie rozliczają się wspólnie. W przypadku, gdy jeden z nich w ogóle nie osiąga dochodów, to w dalszym ciągu zachowuje prawo do kwoty zmniejszającej podatek. Kwota ta zostanie podatnikowi zwrócona bądź też obniży ona podatek do zapłaty, jeśli takowy wyniknie z deklaracji.

Razem wygodniej

Nie jest tajemnicą, że wiele osób decyduje się rozliczyć PIT 37 wspólnie z małżonkiem, gdyż jest to po prostu wygodne. Nie musimy bowiem wypełniać dwóch odrębnych deklaracji, przez co możemy zaoszczędzić sporo czasu. Co więcej, jeśli małżonkowie mają prawo do ulgi, na przykład na dziecko, to mogą z niej skorzystać tylko jeden raz – nie ma możliwości, aby oboje ujęli ulgę w osobnych deklaracjach. Sporządzenie jednego zeznania minimalizuje ryzyko popełnienia błędu, a ten w wielu przypadkach może okazać się bardzo kosztowny. Po pierwsze może zdarzyć się, że zapomnimy o uldze, po drugie zaś – co gorsza – w ogóle zapomnimy złożyć jedną z deklaracji PIT. 

Wspólne rozliczanie się małżonków jest korzystne, dlatego warto złożyć jedną deklarację, jeśli tylko mamy do tego prawo. Czasami takie działanie nie przynosi żadnych korzyści finansowych, jednak daje możliwość zaoszczędzenia czasu i jest zwyczajnie wygodne. Z tego też powodu większość małżonków korzysta z możliwości wspólnego rozliczenia podatkowego. 

DTK