Volvo, czyli skandynawskie wartości na 4 kołach

0
1329
Nie da się ukryć, że ogólnie pojęta Skandynawia stworzyła własny, unikatowy styl, wynikający z położenia geograficznego, kultury tamtejszej społeczności oraz łączących je tradycji i punktów widzenia | fot.: wkimedia

Jeżeli ktoś zapyta o znane marki samochodowe, to można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że wśród wymienionych producentów znajdzie się także Volvo. Szwedzkie przedsiębiorstwo od wielu lat zajmuje się dostarczaniem aut dla kierowców, którzy cenią sobie wysoką jakość wykonania, komfort i bezpieczeństwo. Jeśli już zainteresujemy się pojazdami właśnie tej marki, to warto, abyśmy co nieco dowiedzieli się o jej historii czy podejściu do motoryzacji.

ÖV4, czyli początki znanej marki Volvo

14 września 1927 roku. To właśnie tę datę uznaje się za powstanie marki Volvo. Wtedy bowiem na szwedzkiej wyspie Hisingen doszło do rozpoczęcia produkcji pierwszego auta tej firmy – popularnego „Jacoba”, a właściwie modelu ÖV4. Grupa Volvo Car Corporation ma więc za sobą blisko stuletnią historię, pełną różnych doświadczeń i osiągnięć. Obecnie zaś funkcjonuje na ponad 180 światowych rynkach oraz dysponuje fabrykami w 19 krajach. Dotyczy to również produkowanych przez markę Volvo, solidnych pojazdów ciężarowych oraz budowlanych, a także autobusów czy maszyn o zastosowaniu rolniczym.

Co łączy twarz Jamesa Bonda i szwedzki samochód?

Jeśli już mówimy o historii Volvo, to warto wspomnieć pewną filmowo-motoryzacyjną ciekawostkę. Dotyczy ona modelu P1800. Szwedzki samochód w stylu coupe okazał się istotnym, przykuwającym oko elementem w serialu „Święty”, brytyjskiej produkcji, która na przełomie lat 60. i 70. cieszyła się światową popularnością. Ponadto, główną rolę zagrał tu Roger Moore, odpowiedzialny również za stworzenie jednej z ciekawszych kreacji Jamesa Bonda. Aktorowi tak bardzo spodobał się ten samochód, że po nagraniach do serialu postanowił zainwestować we własny egzemplarz. W wyniku takiej „reklamy” auto zyskało status najlepiej sprzedającego się w pierwszej połowie lat 60.

Auta ze skandynawską duszą

Nie da się ukryć, że ogólnie pojęta Skandynawia stworzyła własny, unikatowy styl, wynikający z położenia geograficznego, kultury tamtejszej społeczności oraz łączących je tradycji i punktów widzenia. Widać to chociażby w stylu wystroju wnętrz dla domów i mieszkań czy właśnie w podejściu do motoryzacji. Volvo to marka, która od lat kieruje się takimi aspektami, jak niezawodność, dobre dostosowanie do warunków jazdy (nie tylko takich, jakie panują w Szwecji), wysoka jakość wykonania i bezpieczeństwo. Pewnie dlatego całe modele oraz same części do aut Volvo, o czym świadczą takie strony internetowe, jak www.autoczescionline24.pl, wciąż cieszą się dużą popularnością wśród współczesnych kierowców.


OLI