Podwójne OC – jak wypowiedzieć umowę?

0
2104
samochód na wiejskiej drodze
Pamiętaj, że wypowiedzenie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego nie jest możliwe w sytuacji, gdy polisa została wykupiona przez Ciebie osobiście, umowa podpisana na okres 12 miesięcy, a samochód w tym czasie nie zmienił właściciela | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Sumiennie spełniasz obowiązek ubezpieczenia auta? Dbasz o to, by w Twojej historii ubezpieczeniowej nie zapisał się nawet jeden dzień przerwy w polisie komunikacyjnej? Dopiero co podpisałeś nową umowę OC, a nagle dostajesz wezwanie od ubezpieczyciela, który wzywa Cię do opłacenia zaległej składki. Jak to możliwe? Prawdopodobnie wpadłeś w pułapkę podwójnego OC.

Jako kierowcy lubimy sobie ponarzekać na kwestię obowiązkowego ubezpieczenia OC czy chociażby na jego cenę. Zdarzają się jednak przypadki, w których okazuje się, że za ubezpieczenie samochodu musimy zapłacić podwójnie. Dlaczego? Winne temu jest nasze niedopatrzenie. Podpowiadamy, jak wypowiedzieć umowę w przypadku podwójnego ubezpieczenia OC!

Gdy ubezpieczenie OC przedłuży się automatycznie…

O podwójnym OC mówimy wówczas, gdy jeden samochód ubezpieczony jest u dwóch różnych ubezpieczycieli. Do takiej sytuacji może dojść między innymi wtedy, gdy dotychczas obowiązująca polisa komunikacyjna ulegnie automatycznemu odnowieniu, a my w międzyczasie podpiszemy umowę z innym towarzystwem. Jak przypominają eksperci firmy Beesafe.pl, jeśli zawarłeś umowę ubezpieczenia na rok, a w tym czasie auto nie zmieniło właściciela, polisa automatycznie przedłuży się o kolejne 12 miesięcy. Jeśli chcesz tego uniknąć musisz zrezygnować z aktualnej polisy. Wypowiedzenie umowy OC musisz złożyć na piśmie, najpóźniej dzień przed końcem trwania umowy.

Jak nie wpaść w pułapkę podwójnego OC?

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że ubezpieczenie OC przypisane jest do konkretnego pojazdu, a nie jego właściciela. W związku z tym, na przykład w przypadku sprzedaży auta, jego dotychczasowy posiadacz pozbywa się pojazdu wraz z ważną umową ubezpieczenia. Jeśli jako nowy właściciel, będziesz chciał zmienić ubezpieczyciela, musisz pamiętać o wypowiedzeniu aktualnie obowiązującej polisy. Jeśli kupisz pojazd z OC zbywcy, taką umowę ubezpieczenia możesz wypowiedzieć w każdym momencie jej trwania.

Z podwójnym OC możesz mieć także do czynienia wtedy, gdy auto objęte było standardową 12-miesięczną polisą, a w czasie jej trwania nie zmieniło ono właściciela. Wówczas, po upływie tego czasu, umowa ubezpieczenia ulegnie automatycznemu odnowieniu. Jeśli umknie Ci ten fakt i ubezpieczysz swój samochód w innej firmie, przyjdzie Ci zapłacić za dwie polisy. Co najważniejsze, w dowolnym momencie możesz wypowiedzieć OC, które przedłużyło się automatycznie.

Jak wypowiedzieć umowę OC?

Jeśli stałeś się posiadaczem podwójnego OC, wcale nie oznacza to, że jesteś podwójnie chroniony. Oznacza to jedynie tyle, że podwójnie zapłacisz za polisę. Chcąc uchronić się przed dodatkowym wydatkiem, złóż wypowiedzenie OC tak szybko, jak to możliwe. Wbrew pozorom, nie wymaga to wielu formalności, a cały proces zajmie kilka chwil.

Najlepiej ściągnąć odpowiedni formularz wypowiedzenia ze strony konkretnego ubezpieczyciela. Następnie należy wypełnić go o niezbędne dane, takie jak dane osobowe właściciela pojazdu, markę, model oraz numer rejestracyjny auta, numer polisy OC, a także podstawę prawną wypowiedzenia. Tak wypełniony dokument należy złożyć w towarzystwie ubezpieczeniowym, z ochrony którego rezygnujemy. Możemy zrobić to osobiście, wysłać pocztą czy nawet mailowo. Warto wcześniej sprawdzić jaką drogę preferuje ubezpieczyciel.

Pamiętaj, że wypowiedzenie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego nie jest możliwe w sytuacji, gdy polisa została wykupiona przez Ciebie osobiście, umowa podpisana na okres 12 miesięcy, a samochód w tym czasie nie zmienił właściciela. Wyjątkiem są jedynie te umowy, które zostały zawarte na odległość.


Materiał partnera zewnętrznego