Mini Cooper S – niewielki rozmiar, duże możliwości

0
760
Mini Cooper S
Mini Cooper S jest sportowym samochodem, niewielkich rozmiarów, z dużą mocą pod maską | fot.: stock.adobe.com

Każdy z nas słyszał o Mini Cooperze. Marka kojarzona z Wielką Brytanią, gdzie miała swój początek w 1969. Jednakże w 2000 roku Mini zostało przejęte przez niemiecki koncern BMW. Pomimo zmiany marki mini jest cały czas produkowane, jako samochód niewielkich rozmiarów. Na przestrzeni lat zyskał grono miłośników i pasjonatów. 

Mini Cooper S – sportowa odmiana 

Mini Cooper S to 4-osobowy samochód, który od początku miał mieć charakter sportowy. Pod maską mieści się prawie 200 koni mechanicznych. Do wyboru mamy dużą gamę kolorystyczną, ale również posiadamy opcję dopasowania koloru dachu, czy lusterek. We wnętrzu Coopera znajduje się 6-biegowa skrzynia automatyczna, jednakże udostępniono także możliwość ręcznej zmiany biegów. System automatycznej skrzyni jest tak dobrze skalibrowany, że nie ma potrzeby korzystania z drugiej opcji zmiany biegów. Osiągnięcie na liczniku 100 km/h zajmuje, zaledwie 6,7 sekundy. Maksymalną prędkość, jaką może osiągnąć, ten niewielkich rozmiarów samochodów wynosi 233 km/h. Średnie spalanie wynosi 5,9l/100km. Mini Cooper posiada tryb jazdy Sport, gdzie pedał gazu jest bardziej czuły, a obroty na danych biegach, są wyższe. Drugim trybem jest Eco, gdzie biegi zmieniają się szybciej, a pedał gazu nie reaguje, aż tak czule, jak w poprzednim trybie. Założeniem jest zmniejszenie emisji szkodliwego Co2 oraz oszczędniejsze spalanie paliwa, podczas jazdy. Na środku deski rozdzielczej znajduje się duży czytelny ekran, w klasycznym okrągłym kształcie, gdzie możemy włączyć tryb nawigacji podczas jazdy.  Umiejscowione są tam również najważniejsze informacje o systemie samochodu. 

Sportowe marzenie dla każdego? Niekoniecznie

Dużą wadą samochodu jest na pewno jego cena. Dla osób, które chcą zainwestować w rodzinny samochodów, Cooper może okazać się zbyt mały. Niewielkich rozmiarów bagażnik, uniemożliwi przewożenie przedmiotów, dużych gabarytów. Wielu użytkowników, również ma problem z czytelnością temperatury oraz poziomu paliwa znajdujących się na zegarach. Podświetlana deska rozdzielcza, nie dla każdego użytkownika, będzie czymś, o czym marzył, zwłaszcza podczas wieczornych podróży. Na szczęście producent dał możliwość wyłączenia podświetlanej deski rozdzielczej, co może być zbawienne dla miłośników nocnej jazdy. Mini Cooper S nie jest samochodem idealnym, na deszczowe dni. Twarde zawieszenie oraz krótki rozstaw osi, nie daje rady na mokrym podłożu, ponieważ opony tracą przyczepność podczas ruszania. 

Podsumowując, Mini Cooper S jest sportowym samochodem, niewielkich rozmiarów, z dużą mocą pod maską. Wnętrzne samochodu, wygląda w sposób luksusowy i tworzy spójną całość. Jednakże nie jest to wybór dla każdego. Niewielkich rozmiarów bagażnik, nie sprawdzi się dla osób chcących przewozić duże gabarytowo przedmioty. Tryb Eco oraz Sport daje możliwość dostosowania jazdy w mieście, jak i na trasie. Duży wybór kolorystyczny pozwala na spełnienie najskrytszych marzeń, a automatyczna skrzynia biegów, ułatwia codzienną jazdę.

NCZ