Baja Poland 2016 – motosport może oczarować!

0
1293
Baja Poland
W sumie w rajdzie Columna Medica Baja Poland 2016 startuje 121 załóg | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Columna Medica Baja Poland 2016 może zostać oficjalnie uznany za otwarty. Auta trafiły najpierw na odcinki testowe, a później – około godziny 17:00 – uroczyście rozpoczęły rajd. O ile sama rywalizacja jest ważna, o tyle ważniejsi są jej uczestnicy. Tym razem skupimy się na płci pięknej. Panie zasiadające w samochodach rajdowych z pewnością nie są słabsze…

W sumie w rajdzie Columna Medica Baja Poland 2016 startuje 121 załóg. Oczywiście prym na liście kierowców i pilotów wiodą panowie. Udział pań zaczyna się jednak systematycznie zwiększać. W tegorocznej edycji imprezy udział bierze aż 16 przedstawicielek płci pięknej. Płeć piękna oczywiście nie oznacza słabszej. Idealnym przykładem śmiertelnie groźnego przeciwnika w „spódnicy” jest chociażby Klaudia Podkalicka.

Polska zawodniczka walczy w kategorii samochodów seryjnych T2. Jeżeli chodzi o Szczecin i rajd Baja Poland, w dwóch poprzednich latach zapewniła sobie wysoką drugą lokatę. A to nie koniec jej osiągnięć. W zeszłym roku po wyśmienitym sezonie zdobyła tytuł Wicemistrza Polski w Rajdach Terenowych i Wicemistrza Europy Centralnej w Rajdach Cross Country. Podkalicka miała też okazję wziąć udział w najważniejszej imprezie terenowej na świecie – rajdzie Dakar.

Kobiety na stałe weszły do krajobrazu motosportu i co ciekawe, nie mają problemów z odnalezieniem się w teoretycznie męskim świecie rajdów terenowych. Zawodniczki bardzo często mówią o pasji, która napędza je do dalszego doskonalenia umiejętności oraz sprawia, że chcą wspinać się na szczyt motoryzacyjnej kariery.

– Faktycznie na tej jednej imprezie tych kobiet jest bardzo wiele. Co też i cieszy. Kobiety coraz bardziej chcą się angażować w ten sport, coraz lepiej się też sprawdzają. To nie jest tylko typowo męski sport jakby się mogło niektórym wydawać, ale też rzeczywistość, w której panie mają swoje miejsce. – powiedziała Klaudia Podkalicka.

A jak panowie reagują na obecność przedstawicielek płci pięknej za kierownicą samochodu rajdowego? Jeżeli zaczynają mówić o stereotypach, robią to tylko i wyłącznie z mocno zaznaczonym w głosie żartem. Bardzo cieszą się, że panie interesują się motosportem i chcieliby żeby pojawiało się ich coraz więcej na startach rajdów. Jednocześnie przyznają, że obecność kobiet dodatkowo mobilizuje ich do cięższej pracy. Panie są bowiem niezwykle skrupulatne, a to zdecydowanie zmniejsza margines błędu podczas odcinków specjalnych.

Jak w życiu, tak i w rajdach role są oczywiście podzielone. Panie doskonale radzą sobie za kierownicą i stanowią bardzo zorganizowany ośrodek decyzyjny. Niestety czasami mają problemy z kwestiami technicznymi. I tutaj zaczyna się nieoceniona rola panów.

Nie ukrywam, że koledzy z zespołu są bardzo pomocni szczególnie w przypadku problemów technicznych. Ja jestem kobietą, więc niestety niektórych zadań związanych z naprawami nie jestem w stanie fizycznie wykonać. – powiedziała Dagmara Kowalczyk z Power Off-Road Team.

Dzisiaj rywalizacja na trasie Columna Medica Baja Poland 2016 rozpoczęła się na dobre. Za zawodnikami pierwsze kilometry odcinków specjalnych i pierwsza walka o czas. Jak za dwa dni skończy się rajd? Tego dzisiaj nie wiemy. Wiemy natomiast, że będziemy trzymać kciuki też za startujące w imprezie panie.


Materiał partnera zewnętrznego